ارتباط عدم تمکین و مهریه

مهریه زن در صورت عدم تمکین چه میشود؟ تعلق مهریه به زن در صورت عدم تمکین چگونه است؟ اگر زن از شوهر خود تمکین نکند حق مطالبه مهریه را دارد؟ در چه شرایطی مهریه به زن تعلق نمیگیرد؟ رابطه عدم تمکین با پرداخت مهریه چیست؟ تاثیر حق حبس بر مطالبه مهریه چگونه است؟ عواقب عدم تمکین بر مهریه شامل چه مواردی است؟ رابطه عدم تمکین و طلاق چگونه است؟ وکیل متخصص تمکین در تهران مفصلا پاسخ میدهد.

ارتباط عدم تمکین زن و مهریه چگونه است؟

وکیل تمکین میگوید: عدم تمکین زن در عالم واقع به معنای ترک منزل و زندگی مشترک میباشد. حال در عالم حقوق باید این امر به اثبات برسد. یعنی هنگامیکه مرد حکم الزام به تمکین زنش را میگیرد، در واقع عدم تمکین زن و ناشزه بودن وی محرز و مسلم میگردد. تصور اشتباهی که میان افراد جامعه وجود دارد، مبنی بر این است که با پیروزی مرد در دعوای الزام به تمکین، دیگر مهریه به زن تعلق نمیگیرد. این تصور کاملا اشتباه است. به عبارت دیگر، عدم تمکین زن مانع از دریافت مهریه نمیشود. با حکم عدم تمکین زن همچنان وی مستحق در مطالبه مهریه میباشد.

اگر زن از شوهر خود تمکین نکند حق مطالبه مهریه را دارد؟

اثر اخذ حکم الزام به تمکین توسط زوج، عدم استحقاق زوجه به مطالبه نفقه میباشد. یعنی اگر زن از شوهر خویش تمکین ننماید، نمیتواند از او پرداخت نفقه را خواستار شود. به عبارت دیگر، در دعوای حقوقی به خواسته مطالبه نفقه، مرد میتواند در مقام دفاع بیان نماید که زوجه از وی تمکین نمیکند که مستحق دریافت نفقه باشد. لذا مطابق قانون، ارتباط عدم تمکین زن و مهریه از این قرار است که با اخذ حکم ناشزه بودن زوجه نیز، همچنان پرداخت مهریه به عهده زوج بوده و وی میبایست عهده دار پرداخت آن باشد.

ادعای عدم تمکین زن که از ناحیه مرد مطرح میشود، به جهت اثبات عدم استحقاق وی بر مطالبه نفقه، میبایست در قالب دعوای تقابل مطرح شود. زیرا عدم تمکین زوجه باید به اثبات برسد و حکم مقتضی صادر شود. پس آنچه که تاکنون محرز و مسلم گردید، عدم ارتباط عدم تمکین زن و مهریه وی میباشد. یعنی حکم الزام به تمکین زوجه در خصوص مطالبه نفقه دارای اثر حقوقی و قانونی میباشد، نه مطالبه مهریه.

◁◁ بیشتر بدانید:  الزام به تمکین زوجه چیست؟

عواقب عدم تمکین زن بر مهریه شامل چه مواردی است؟

همانطور که بررسی گردید، ارتباط عدم تمکین زن و مهریه از نوع تباین بوده یعنی لازم و ملزومی میان ایشان برقرار نمیباشد. به عبارت دیگر، عواقب عدم تمکین زن بر مطالبه مهریه صفر بوده و خواسته مطالبه مهریه از ناحیه زوجه وفق قانون همچنان پابرجا میباشد. همچنین تصور اشتباه دیگری نیز وجود دارد که با اثبات رابطه نامشروع زن، مهریه به او تعلق نمیگیرد. اثبات دعوای کیفری وجود رابطه نامشروع میان زوجه و یک مرد دیگر، موجب عدم استحقاق زن به مطالبه مهریه نمیباشد. زیرا مبنا و سبب به وجود آمدن حق مطالبه مهریه زوجه وفق قانون مدنی، اسبابی غیر از عدم رابطه نامشروع بوده است. مانند آنکه زن به مجرد عقد صاحب و مالک مهر شده و پرداخت آن بر عهده و ضمه مرد قرار میگیرد.

رابطه عدم تمکین زن و طلاق چگونه است؟

آیا مرد برای طلاق دادن زن خویش ابتدائا باید حکم ناشزه بودن وی را بگیرد؟ قطعا پاسخ منفی است. طلاق به یک اراده واقع میشود. آن اراده، میل و خواست و قصد مرد میباشد. مرد میتواند هروقت که بخواهد، بدون استناد به هیچگونه دلیلی زن خود را طلاق دهد. به عبارت دیگر، همانطور که ارتباط عدم تمکین زن و مهریه تباین میباشد، ارتباطی میان حکم نشوز زن با طلاق دادن وی از ناحیه مرد وجود نداشته و این دو هیچ ربطی به یکدیگر ندارند و اثری بر هم نمیگذارند.

  • نکته: وکیل تمکین میگوید: خوب است بدانید که حکم الزام زوجه بر تمکین و استنکاف وی از اجرای این حکم، موجب تجویز ازدواج مجدد برای زوج میگردد.
◁◁ بیشتر بدانید:  وکیل مطالبه مهریه | تعریف مهریه و نحوه مطالبه آن

وکیل برای پرونده تمکین
وکیل برای پرونده تمکین

وکیل پرونده تمکین در تهران

در عصر حاضر، دعاوی خانوادگی همچون طلاق، مطالبه مهریه، مطالبه نفقه، حضانت، حق ملاقات، حق مسکن و غیره جزو دعاوی مبتلابه در محاکم میباشند. عدم آگاهی از هریک از این دعاوی، به معنای عدم آگاهی از حق و حقوق خویش میباشد. بعنوان مثال اگر کسی ارتباط عدم تمکین زن و مهریه را نداند، نمیتواند به نیکی در مقام دفاع از خویش برآمده و به چنین مهمی جامه عمل بپوشاند. لذا بهترین توصیه به شما عزیزان اعطای وکالت به وکیل پایه یک دادگستری که متخصص و مجرب است، میباشد. موسسه حقوقی و داوری امین عدالت وکالت در کلیه دعاوی خانواده، حقوقی و کیفری را بنا بر تخصص، مهارت و دانش وکلای خود به ایشان اعطا مینماید.

به این نوشته از راست به چپ چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۳۱ میانگین امتیاز: ۳.۸]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

دیگر مطالب این دسته بندی

24 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
جواد
8 ماه قبل

سلام وقتتوت بخیر. آیا اثبات رابطه نامشروع زوجه موجب معاف شدن زوج از پرداخت نفقه میشود؟

محمد
2 سال قبل

سلام عرض احترام و ادب.
در یک جمله بگوییم که زن هست و نیست شوهرش را نابود و آخر خود شوهر را نابود کند باز همه چیزش؟ پاپرجاست و هیچ حق و حقوقی از بین نمیرود. این چه نوع عدالتی هست جالب هست؟
ببخشید بدهکار اجاد زن بودیم مهریه را قبول کرده ایم که باهاش زندگی کنیم حال زن عشق اش کشیده و شوهر فعلی تاریخ مصرف اش براش تموم شده میرود و کسی و یا قانون نمیتواند مانع شود؟ اجبار زوجه به تمکین غیرقانوتی هست اما زوج را حبس هم میکنند؟ ول مان کنید با این مطالب مشکل دار؟

سمانه
3 سال قبل

سلام وقت بخیر. سوالی داشتم از محضرتون اگه زوجه به حکم تمکین ازدواج از دادگاه توجه نکنه موجب ضمانت اجرایی برای همسر خواهد بود؟

حیایی
3 سال قبل

سلام معنای دقیق عندالاستطاعه در امر پرداخت مهریه چیه؟ ممنون میشم توضیح بدید.

چرکزی
3 سال قبل

سلام وقت بخیر . اگه زن مهریه اش رو بخواد میتونه در حالتی که کار به دادگاه نکشه اونو طلب کنه؟ با فرض اینکه شوهر حاضر به پرداخت نباشه؟