آزمایش مواد مخدر در پرونده های این جرم

موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا در تهران ارائه دهنده خدمات حقوقی

آزمایش مواد مخدر
جرم مواد مخدر

نحوه آزمایش مواد مخدر در پرونده کیفری مربوطه چگونه است؟ تشخیص نوع مواد مکشوفه به عهده کیست؟ در برگ توزین مواد چه مواردی قید میشود؟ متهم چه زمانی میتواند تقاضای آزمایش مواد مکشوفه را داشته باشد؟ با بهترین وکیل متخصص مواد مخدر همراه باشید.

تشخیص نوع ماده مخدر با انجام آزمایش

آیا متهم همیشه نوع و میزان مواد مخدر مکشوفه از خود را قبول دارد؟ در پرونده های کیفری با موضوع جرایم مربوط به مواد مخدر مشاهده مینماییم که متهم با مراجعه به وکیل ابراز میدارد که از منزل بنده شیشه، هروئین، تریاک و غیره را به انضمام داروهای گیاهی و قرص های دیگری کشف کردند! لذا همه مواد مکشوفه را مخدر نوشته اند و این امر درحالیست که بیش از نیمی از آن مواد، گیاهی یا دارویی بوده و از عطاری خریداری شده است. اکنون تکلیف نیست؟ آیا متهم میتواند صرفا عنوان نماید که برگ صورتجلسه کشف مواد را قبول ندارد و بخش اندکی از آن، مواد مخدر است؟ یا میبایست تقاضای قانونی خود را مبنی بر آزمایش مواد مخدر به نحو صحیح تقدیم محکمه نماید؟ با بررسی روند عملی یک پرونده پاسخ را خواهیم دید.

◁◁ بیشتر بدانید:  نحوه دفاع از اتهام مواد مخدر در دادسرا

مطالعه یک پرونده عملی مواد مخدر

نظر شما را به یکی از پرونده های کیفری که انجام وکالت آن به عهده نگارنده بوده است، جلب مینماییم. در برگ صورتجلسه کشف مواد مخدر درج شده بود که در ۳ قوطی درب دار، مواد مخدر مایع از جنس تریاک یا مرفین کشف و ضبط شده است. موکل در جلسه مشاوره حقوقی با وکیل متخصص مواد مخدر عنوان نمود که ماموران این ۳ قوطی را از داخل کابینت در کنار بسته های ۵ گرمی تریاک به تعداد ۲ بسته، گرفته اند. لذا داروهای گیاهی که برای کاهش دردهای عضلانی و رماتیسمی بوده است را بعنوان مواد مخدر کشف و ضبط کرده اند. لذا صحبت از اختلاط مواد مخدر به میان می آید. اکنون تکلیف چیست؟ بهترین اقدام در خصوص آزمایش مواد مخدر باید چگونه انجام شود؟

تقاضای آزمایش مواد مخدر

در ادامه انجام امور مربوط به پرونده مذکور، شرح اظهارات موکل در طی تنظیم لایحه به محکمه ابراز گردید. در متن لایحه تنظیمی از محکمه خواسته شد که برای بررسی صدق گفتار موکل، جلوگیری از تضییع حقوق ایشان و اجرای عدالت در حق وی، بررسی موضوع توسط آزمایشگاه صورت پذیرد. تقاضای آزمایش مواد مخدر از سوی مقام قضایی مورد پذیرش واقع گردید. سپس مواد مکشوفه برای بررسی و آزمایش نزد مرجع صالح ارسال شد.

نکته: خوب است بدانید که بهترین زمان برای ثبت تقاضای آزمایش نمودن مواد مخدر مکشوفه ابتدای پرونده کیفری مطروحه میباشد.

صدور قرار تامین کیفری بر مبنای میزان مواد مخدر

بر مبنای میزان و نوع مواد مخدری که کشف میگردد، مجازات آن طبق قانون تعیین میگردد. میزان مجازات نیز معیار و ملاک برای تعیین نوع و میزان قرار تامین کیفری است. صدور قرار تامین کیفری از نخستین اقدامات مقام قضایی در پرونده هایی با موضوع جرایم مربوط به مواد مخدر است. پس در پرونده مانحن فیه که شرح مختصری از آن در این مقاله برای شما بیان میگردد، قرار تامین کیفری بر مبنای میزان مواد مخدر مکشوفه قبل از آزمایش مواد مخدر تعیین و صادر گردید. لذا خانواده موکل با مشقت فراوان توانستند وثیقه گزافی را تودیع نمایند.

نتیجه آزمایش مواد مخدر چه بود؟

آزمایش مواد مخدر موجب گردید تا روشن شود که سه قوطی مورد ادعای موکل، داروی گیاهی بوده و فاقد هرگونه مواد مخدری میباشد. پس حق با موکل بود و درخصوص ۳ قوطی، بیگناه بوده است. یکی از مهمترین اثرات نتیجه آزمایش مواد مخدر، کاهش میزان وثیقه بعنوان تامین کیفری میباشد. سند تودیعی نسبت به مازاد بر میزان ۲ بسته ۵ گرمی تریاک، آزاد گردید. سپس حکم محکومیت بر مبنای میزان حقیقی مواد مخدر کشف شده در حق موکل صادر گردید و از اعمال مجازات بسیار سنگین در حق وی جلوگیری گردید.

◁◁ بیشتر بدانید:  رویه عملی محاکم در جرایم مواد مخدر

آزمایش مواد مخدر در پرونده های این جرم

آزمایش مواد مخدر در پرونده های این جرم

وکیل باتجربه در پرونده مواد مخدر

موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا مفتخر است به در اختیار داشتن کادر مجرب از وکلای باتجربه و حرفه ای که در زمینه جرایم مربوط به مواد مخدر بصورت تخصصی و انحصاری فعالیت مینمایند. لذا بهترین کار آن است که قبل از انجام هر اقدام قانونی و حقوقی، با وکیل مربوطه به صورت تخصصی مشاوره حقوقی دریافت نمایید. زیرا مواردی مانند تقاضای به موقع آزمایش مواد مخدر نیاز به تخصص و دانش حرفه ای دارد. همچنین از سایر خدمات حقوقی موسسه حقوقی ما مانند تنظیم لایحه دفاعی از متهم، مطالعه پرونده و اعلام وکالت استفاده نمایید.

به این نوشته چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۵ میانگین امتیاز: ۵]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
قرار تامین کیفری در مواد مخدر
نوشتهٔ بعدی
تجدیدنظر خواهی در مواد مخدر

دیگر مطالب این دسته بندی

0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
View all comments
فهرست
0
سوالات خود را در رابطه با این مطلب مطرح نمایید.x