دادخواست چیست | وکیل برای تنظیم دادخواست

موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا در تهران ارائه دهنده خدمات حقوقی

نحوه تنظیم دادخواست
دعاوی حقوقی

نحوه تنظیم دادخواست چگونه است؟ چه مواردی باید در دادخواست قید شود؟ دادخواست حقوقی چگونه تنظیم میشود؟ مبنای طرح دعوای حقوقی چیست؟ نخستین گام برای تشکیل پرونده حقوقی چیست؟ وکیل برای تنظیم دادخواست چگونه عمل میکند؟ بهترین وکیل حقوقی در این مقاله به کلیه سوالات شما پاسخ میدهد.

دادخواست چیست؟ تعریف دادخواست

وکیل تنظیم دادخواست میگوید: دادخواست فرم چاپی مخصوصی است که باید مفاد آن صحیحا و وفق قانون تکمیل گردد تا نخستین سنگ بنای دعوای حقوقی گزارده شود. دادخواست برگه ای است که در آن شخص خواهان که خود را در مقام تضییع حقوق خویش میبیند، نسبت به دادخواهی اقدام نموده و بر مبنای تنظیم دادخواست و تقدیم آن به محکمه حقوقی پرونده مربوطه را تشکیل و آغاز مینماید. مطابق ماده ۴۸ قانون ایین دادرسی مدنی شروع رسیدگی در دادگاه مستلزم تقدیم دادخواست است. یعنی تا دادخواستی به محکمه تقدیم نشود، دادگاه تکلیفی به رسیدگی به هیچ امری را نخواهد داشت.

◁◁ بیشتر بدانید:  تنظیم لایحه به صورت تخصصی

مندرجات دادخواست حقوقی چیست؟

خوب است بدانید برگه دادخواست بیان کننده ماهیت، قالب دعوا، بیان و شرح خواسته، مشخصات کامل و دقیق طرفین، ادله اثبات دعوا و دربردارنده سایر ادله و منضمات مورد ادعای خواهان میباشد. مطابق ماده ۵۱ قانون آیین دادرسی مدنی تنظیم دادخواست باید به زبان فارسی انجام شود.

شخصی که نسبت به تنظیم دادخواست حقوقی اقدام مینماید و مدعی اثبات حقی به نفع خویش وبه ضرر خوانده میباشد، را خواهان مینامند. طرف مقابل خواهان، یعنی کسی که به موجب تنظیم دادخواست و طرح دعوای حقوقی به محکمه دعوت میشود و میبایست مقابل ادعاها و ادله اثبات دعوای خواهان از خویش دفاع نماید، خوانده نامیده شده و در نهایت ممکن است محکوم علیه دعوای حقوقی قرار بگیرد.

نکته: وکیل تنظیم دادخواست میگوید: ممکن است در یک دادخواست تعداد خواهان ها بیش از یک نفر باشد. همانطور که ممکن است تعداد خواندگان یک دعوا مانند دعوای تقسیم ترکه نه تنها بیش از یک نفر، بلکه نزدیک به ۵۰ نفر نیز باشد.

خواسته و شرح دادخواست به چه معناست؟

وکیل تنظیم دادخواست بیان میدارد: خوب است بدانید در برگه دادخواست قسمتی تحت عنوان ستون خواسته در نظر گرفته شده است که میبایست در این قسمت، خواهان آن چیزی را که از دادگاه میخواهد بصورت مختصر و معین و منجز بیان کند. بعنوان مثال در دعوای حقوقی مطالبه مهریه، آنچه که خواهان یعنی زوجه از دادگاه میخواهد صدور حکم مبنی بر محکومیت خوانده یعنی زوج بر پرداخت مهریه عندالمطالبه وی میباشد. لذا در ستوان خواسته در برگه دادخواست مشخصا قید مینماید که خواسته وی مطالبه مهریه اش میباشد.

پس از درج خواسته به نحو منجز و معین در ستون خواسته، در قسمت شرح دادخواست قید میکند که چرا و به چه دلیل چنین خواسته ای را از محکمه دارد. در همین مثال مطالبه مهریه، شرح دادخواست و متن دادخواست از قرار ذیل است: اینجانب به موجب تصویر نکاحیه با خوانده دعوا رابطه زوجیت داشته و همسر دائمی وی میباشم. از آنجاییکه مهریه بنده عندالمطالبه میباشد و علی رغم مطالبه آن از زوج، ایشان از پرداخت استنکاف ورزیده و تاکنون ریالی بابت مهریه ام به من پرداخت نکرده است، نسبت به تقدیم دادخواست به محکمه اقدام و صدور حکم مبنی بر محکومیت وی به پرداخت مهریه ام مورد استدعا میباشد.

خواهان و خوانده دعوای حقوقی

  • مطابق ماده ۵۱ قانون فوق الاشاره، در تنظیم دادخواست به تدقیق قید میگردد که خواهان کیست و خوانده چه کسی میباشد؟

ذکر نام و نام خانوادگی، نام پدر، سن، کدملی، آدرس محل اقامتگاه خواهان در ستون مربوط به مشخصات خواهان در تنظیم دادخواست ضروری است. همچنین قید موارد نام و نام خانوادگی و شغل و اقامتگاه خوانده ضروری میباشد.

نکته: در عصر امروز نظر به تشکیل سامانه ابلاغ الکترونیکی، داشتن ثنا برای اطراف دعوا الزامی بوده و دیگر مانند گذشته، برگه اخطاریه و احضاریه دادگاه به محل سکونت یا اشتغال اشخاص ابلاغ نمیگردد.

پیوست های دادخواست حقوقی چیست؟

وکیل تنظیم دادخواست میگوید: مطابق ماده ۵۷ قانون مرقوم خواهان باید رونوشت یا تصاویر اسناد خود را به پیوست دادخواست تقدیم محکمه نماید. خوب است بدانید که این رونوشت یا تصاویر باید واضح و خوانا باشد و مطابقت آنها با اصول ایشان گواهی شده باشد.

نکته: اگر تنظیم دادخواست توسط ولی یا قیم یا وکیل یا نماینده قانونی خواهان صورت گرفته باشد، تصویر سندی که مثبت سمت دادخواست دهنده میباشد باید به پیوست دادخواست تقدیم محکمه گردد.

◁◁ بیشتر بدانید:  وکیل دعاوی حقوقی

وکیل برای تنظیم دادخواست
وکیل برای تنظیم دادخواست

وکیل برای تنظیم دادخواست

تنظیم دادخواست در کلیه دعاوی حقوقی مانند دادخواست مطالبه ثمن، دادخواست استرداد ثمن معامله، دادخواست ابطال سند رسمی، دادخواست مطالبه مهریه و دادخواست طلاق توافقی و غیره، نیازمند تخصص، مهارت، چیرگی و اشراف وکیل متخصص بر قانون و رویه قضایی محاکم میباشد. موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا مفتخر به  داشتن کادر مجرب از وکلای حقوقی فعال در دعاوی حقوقی است. لذا با اعطای وکالت به ایشان در پیشبرد هرچه بهتر دعاوی حقوقی خویش نقش به سزایی ایفا نمایید. جهت مشاوره با وکیل برای تنظیم دادخواست با ما تماس بگیرید.

به این نوشته از راست به چپ چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۵ میانگین امتیاز: ۴.۲]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
ثمن معامله چیست؟ | وکیل مطالبه ثمن معامله
نوشتهٔ بعدی
وکیل صلح و سازش در دعاوی | همه چیز درباره سازش

دیگر مطالب این دسته بندی

10 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دانیال
1 سال قبل

سلام دادخواست برام پیام اومده چجوری بفهمم که شکایت کرده..

خرمشهری
2 سال قبل

سلام وقت بخیر میشه دادخواست رو توی ی برگه عادی نوشت و تحویل دادگاه داد؟

فاضل
2 سال قبل

سلام ببخشید سوالی داشتم اگه دادخواست تو سر برگ های مشخصه قوه قضاییه نباشه یعنی بهش رسیدگی نمیشه؟

کاظمی راد
2 سال قبل

سلام وقت بخیر اگه تو دادخواست مطالبه هزینه وکیل رو لحاظ نکرده باشی میشه حین دادگاه اونو درخواست کنی؟

2 سال قبل
پاسخ به  کاظمی راد

با سلام دادگاه فقط به خواسته شما در برگه دادخواست توجه میکنند و نسبت به آن اقدام به رسیدگی و صدور رای مینمایند.

حمید
2 سال قبل

سلام من شهرستان هستم خواستم ببینم برای شهرستان هم امکانش هست دادخواست بنویسید؟