اغفال بیمار و فریب بیمار و مجازات آن

اغفال بیمار از طریق فضای مجازی در چه قانونی مورد جرم انگاری قرار گرفته است؟ مجازات فریب بیمار منجر به جذب وی، طبق قانون چیست؟ آیا فریب و گمراهی بیمار برای جذب وی، ولو از طریق رسانه ها، مجازات حبس دارد؟ بهترین موسسه وکالتی تهران به شماره ثبت ۴۸۶۶۰ در جرایم پزشکی و شکایت از موسسات غیرمجاز در خصوص فریفتن بیمار، مطالب کاربردی و مهمی را در اختیار شما عزیزان قرار میدهد. با ما همراه باشید.

اغفال بیمار و فریفتن بیمار جرم است

موسسات پزشکی و دارویی و یا هر یک از متصدیان مربوط به امور ایشان، ممنوع از اغفال و یا فریب بیمار در جهت جذب بیمار میباشند. لذا اگر موسسات پزشکی و دارویی و یا پزشکان و طبیبان، با ایجاد گمراهی موجب فریب بیمار بشوند، به مجازات مندرج در قانون ممنوعیت تبلیغات و معرفی محصولات و خدمات غیرمجاز و آسیب رسان به سلامت در رسانه های ارتباط جمعی داخلی و بین المللی و فضاهای مجازی محکوم میشوند. حال در ادامه وکیل جرایم پزشکی تهران مساله را به بیان ساده تری بازگو میکند.

فریب بیمار با استفاده از عناوین مجعول

وکیل جرایم پزشکی تهران میگوید: اگر موسسات پزشکی و دارویی و پزشکان و اشخاص دخیل در امر، با استفاده از عناوین مجعول و یا عناوینی که واقعیت نداشته و خلاف واقع میباشد، موجب گمراهی بیمار گردند، مرتکب جرم شده اند. یعنی اگر بر روی تابلو، سر نسخه، یا به هر طریق دیگری، عناوین مجعول و جعلی را درج کنند یا به هر طریقی، مورد استفاده قرار دهند، که این امر، موجب فریب بیمار و به اصطلاح فریفته شدن وی گردد، موجب تحمیل مجازات بر فاعل جرم خواهد بود.

  • نکته: مجازات حبس را در اینخصوص فراموش نکنید. چگونه؟ در ادامه بررسی میکنیم.

عناوین فریبنده مانند دکتر و مهندس

اغفال بیمار یا فریب بیمار اگر به موجب به کاربردن عناوین فریبنده مانند (پزشک و مهندس) صورت بگیرد، موجب تحقق جرم اغفال بیمار جهت جذب وی شده است. لذا استفاده از هر عنوانی که خارج از برد تخصصی مرتکب باشد، فریبنده محسوب شده و طبق مواد قانونی امور پزشکی و دارویی مجازات میشود. لذا اغفال بیمار و فریب بیمار، حسب مورد مجازات حبس و محرومیت را در پی خواهد داشت.


◁◁ بیشتر بدانید:  شکایت از پزشک در سال ۱۴۰۳

ماده قانونی جرم اغفال بیمار

به موجب ماده ۱ قانون فوق الذکر، ارایه هرگونه اطلاعات نادرست و تبلیغ خلاف واقع، که نوعا موجب فریب، اغفال، گمراهی مخاطب شود، ممنوع میباشد. خواه فریب بیمار از طریق رسانه های داخلی باشد، خواه از طریق رسانه های خارجی باشد. لذا ارایه اطلاعات نادرست در مورد مواردی مانند آثار مصرف مواد و فراورده های دارویی، خوراکی، آشامیدنی، آرایشی، گیاهی، طبیعی، مکمل و تجهیزات و ملزومات پزشکی، دندانپزشکی، آزمایشگاهی و غیره، که موجب اغفال بیمار میگردد نیز جرم میباشد.

مجازات اغفال بیمار برای جذب وی

اگر جرم ارتکابی از مصادیق مندرج در ماده ۱ از قانون فوق الذکر باشد، برای مرتکب یا مرتکبین جرم، مجازات حبس یا جزای نقدی درجه ۶ و محرومیت از فعالیت شغلی و اجتماعی مرتبط برای ۲ تا ۵ سال را در پی خواهد داشت. علاوه بر آن، اگر خسارتی به مصرف کننده وارد شود، به جبران خسارت به بیمار نیز محکوم شده و همچنین معادل دو تا پنج برابر خسارت وارده به آن شخص، به عنوان جزای نقدی محکوم خواهد شد.

اغفال بیمار و مصادیق اطلاعات نادرست

مصادیق اطلاعات نادرست و تبلیغ خلاف واقع شامل اطلاعات نادرست و اشتباه و ناصحیح، یا اطلاعات خلاف قوانین مربوطه است. که موجب اغفال بیمار و فریفته شدن بیمار میشود. مقصود از ادعاهای خلاف قوانین مربوطه، که به جهت فریب بیمار صورت میپذیرد، مواردی است که به حکم مراجع صالح قضایی با اخذ نظر کارشناسی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی یا مراجع قضایی صاحب صلاحیت درباره روش فرآوری، تولید، نامگذاری تجاری، خواص، ترکیب، منشا سودمندی، ارزش غذایی، روش درمانی و خدمات، آثار و منافع ناشی از ارایه خدمات یا درمان یا دارا بودن گواهی یا مجوز از مراجع داخلی یا خارجی در خصوص کالاها و خدمات موضوع این قانون مشخص و معین میگردد.

وکیل خانم و وکیل اقا در جرایم پزشکی

موسسه حقوقی امین عدالت در تهران مفتخر به داشتن کادر مجرب و حرفه ای از وکلای پایه یک دادگستری است. که بصورت تخصصی و بعضا اختصاصی در پرونده هایی با موضوع جرایم پزشکی مانند اغفال بیمار و فریب بیمار وکالت میکنند. لذا بهترین کار انتخاب وکیل خانم و یا وکیل آقا از موسسه ماست، که حسب اختیار شما صورت میپذیرد. همچنین تنظیم شکواییه کیفری و تنظیم لایحه دفاعیه خود را از وکلای ما بخواهید. با پرداخت کمترین هزینه از خدمات حقوقی موسسه ما بهره مند شوید.

مجازات مدیرمسئول رسانه

اغفال بیمار یا فریب بیمار اگر از مصادیق تبصره ۲ ماده ۱ قانون فوق الذکر باشد، موجب مجازات مدیرمسئول مربوطه میگردد. چطور؟ وکیل متخصص شکایت بابت جذب بیمار به دلیل اغفال و گمراهی ایشان میگوید: انتشار تبلیغات موضوع قانون مرقوم، از سوی رسانه های جمعی، موجب محکومیت مدیرمسئول در رسانه های چاپی یا مسئول ذی ربط در سایر رسانه ها به مجازات مندرج در این قانون میباشد.

نکته: الزام به جبران خسارت شامل مواردی که ورود آسیب منتسب به تبلیغ کننده نیست، نمیشود. یعنی اگر آسیب و ایراد وارده به بیمار فریفته شده، منتسب به مبلغ باشد، موجب مسئولیت وی به جبران خسارت خواهد شد.

الزام قانونی وزارتخانه ها و سازمانهای ذی ربط

اغفال بیمار و فریب بیمار که موجب جذب وی میشود، آنقدر مساله مهمی است که مطابق ماده ۳ قانون فوق الاشاره، کلیه وزارتخانه ها و سازمانهای ذی ربط موظف میباشند، در جهت برخورد با این موضوع یعنی اغفال و فریب بیمار، در فضاهای مجازی و شبکه های ماهواره ای با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و یا سازمان غذا و دارو همکاری نمایند.

نمونه رای دادگاه با موضوع اغفال بیمار

این دادگاه به پرونده کلاسه مرقومه رسیدگی نموده، و درخصوص اتهام آقای الف، مبنی بر اغفال بیمار و ایجاد گمراهی بیمار که منجر به فریفته شدن و فریب وی شده است، بدین شرح اقدام به اصدار رای مینماید. مطابق اوراق و محتویات پرونده تحت الامر، متهم در صفحه اینستاگرامی خود در فضای مجازی، درج نموده است “قادر به درمان تمامی بیماری های لاعلاج و سرطانی هستیم” منجر به فریب شاکی شده است، و شاکی خصوصی ادله اثبات دعوا از قبیل نسخه وی را ارایه نموده است، و مطابق نتیجه استعلام از مرجع انتظامی (فتا) صحت ادعای شاکی محرز و مسلم شده است، متهم را به مجازات حبس از ۱ سال و محرومیت از فعالیت در امر پزشکی به مدت ۲ سال محکوم مینماید.

  • نکته: مستند قانونی دادنامه مذکور، مواد ۱ و ۵ قانون صدرالاشاره که مصوب ۲۲/۳/۱۳۹۷ میباشد، و ماده ۱۹ قانون مجازات اسلامی بوده است.
◁◁ بیشتر بدانید:  مشاوره جرایم پزشکی

مجازات جرم اغفال بیماران
مجازات جرم اغفال بیماران

بهترین موسسه وکالتی در تهران

ارایه یک دفاع مفید و موثر، مستلزم مطالعه پرونده و اوراق و محتویات آن میباشد. لذا بهترین کار این است که وکالت در مطالعه پرونده به وکیل متخصص اعطا گردد. وکیل جرایم پزشکی، پرونده را با موضوع اغفال بیمار و فریب بیمار در جهت جذب وی، مطالعه کند، سپس راهکارهای قانونی را برای شما بازگو نموده و اگر تمایل داشته باشید بصورت تمام و کمال در پرونده اعلام وکالت کند.

به این نوشته از راست به چپ چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۴ میانگین امتیاز: ۵]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

دیگر مطالب این دسته بندی

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments