تخفیف مجازات در کلاهبرداری

موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا در تهران ارائه دهنده خدمات حقوقی

تخفیف مجازات کلاهبرداری
جرم کلاهبرداری

وکیل کلاهبرداری در مقالات پیشین به تبیین موارد بسیاری از قبیل اینکه کلاهبرداری چیست و چه مجازاتی دارد و دلایل اثبات جرم کلاهبرداری چیست و غیره پرداخته است. وکیل متخصص کیفری میگوید پس از طی مراحل رسیدگی در دادسرا و دادگاه نوبت به صدور حکم میرسد. انچه که در حکم محکومیت متهم به ارتکاب جرم بسیار مهم میباشد، این نکته است که ایا میتوان تخفیف مجازات در کلاهبرداری را برای متهم اخذ کرد؟ آیا مجازات کلاهبردار برای اولین بار قابل تخفیف است؟ تخفیف مجازات در کلاهبرداری طبق قانون جدید مجازات اسلامی چگونه است؟ آیا قانون تشدید با قانون جدید در تعارض است؟ وکیل متخصص دعاوی کیفری به بسیاری از سوالات متداول شما عزیزان به بهترین نحو در مقاله پیش روی پاسخ میدهد.

◁◁ بیشتر بدانید:  وکیل کلاهبرداری | جرم کلاهبرداری چیست و چه مجازاتی دارد؟

تعریف این جرم و میزان مجازات آن

وکیل کلاهبرداری میگوید: کلاهبرداری به معنای بکار بردن حیله و تقلب و توسل به وسایل متقلبانه جهت بردن مال دیگری است. همچنین شرکت در جرم کلاهبرداری به معنای اجتماع دو یا چند فاعل در ارتکاب جرم میباشد به نحوی که میزان مداخله هر شریک اهمیتی نداشته و بر تمام ایشان عنوان کیفری کلاهبرداری صدق مینماید. وکیل متخصص کیفری ادامه میدهد: مجازات کلاهبرداری وفق ماده یک قانون تشدید از ١ تا ٧ سال حبس و جزای نقدی و رد مال به صاحبش میباشد. حال آنچه که در حقوق مجرمان حائز اهمیت است، اعمال مقررات تخفیف مجازات در کلاهبرداری صورت گرفته توسط ایشان است. خصوصا در زمان کنونی که قانون جدید کاهش مجازات حبس تعزیری مصوب ۲۳/۲/۱۳۹۹ به اجرا درآمده است. زیرا مطابق این قانون اگر جرم کلاهبرداری دارای شرایط ویژه آن باشد، قابل گذشت محسوب شده و مجازات آن به نصف حداقل و حداکثر کاهش می یابد.

نکته: وکیل کلاهبرداری یاداوری میدارد: مجازات هر شریک در شرکت در جرم کلاهبرداری، مجازات فاعل مستقل خواهد بود.

تخفیف مجازات در کلاهبرداری وفق قوانین جزایی

وکیل کلاهبرداری میگوید: مطابق تبصره ١ ماده ١ قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشا و اختلاس و کلاهبرداری، درصورت وجود جهات تخفیف در پرونده کیفری کلاهبرداری، دادگاه میتواند مجازات مجرم را تا میزان حداقل حبس مندرج در این ماده کاهش دهد. وکیل متخصص کیفری به دیگر سخن میگوید: وفق قانون مذکور درصورت وجود دلایل تخفیف مجازات در کلاهبرداری دادگاه فقط میتواند ١ سال حبس را مورد حکم قرار دهد و به کمتر از یک سال حبس نمیتواند انشا رای نماید.

◁◁ بیشتر بدانید:  قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشا و اختلاس و کلاهبرداری

تخفیف مجازات معاون در جرم کلاهبرداری

وکیل کلاهبرداری بدوا بیان مینماید که در مقاله دیگری به تفصیل در خصوص مجازات معاونت در کلاهبرداری پرداخته شده است. اکنون وکیل متخصص کیفری مختصرا ذکر مینماید: بر حسب قانون مجازات اسلامی، معاون در جرم کلاهبرداری، به حبس تعزیری یک یا دو درجه پایین تر از حبس تعزیری فاعل اصلی محکوم میشود. حال پرسش این است که تخفیف مجازات کلاهبرداری آیا در حق معاون نیز تاثیری دارد؟ وکیل کلاهبرداری بهترین پاسخ را میدهد: بله. در صورت وجود جهات تخفیف در پرونده کیفری درخصوص معاون یا معاونین نسبت به هریک، مقررات تخفیف در مجازاتهایشان وفق مواد ٣٧ و ٣٨ قانون مجازات اسلامی اعمال میشود.

مقایسه این جرم در قانون جدید و قانون تشدید

وکیل کلاهبرداری میگوید: قانون جدید مجازات اسلامی مصوب ١٣٩٢ قانون عام میباشد که مصوب مجلس است. قانون تشدید قانون خاص میباشد که مصوب مجمع تشخیص مصلحت نظام است. وکیل متخصص کیفری ادامه میدهد: عام لاحق ناسخ خاص سابق نخواهد بود. لذا مقررات تخفیف مجازات در کلاهبرداری وفق تبصره ١ ماده ١ قانون تشدید میباشد. لذا دادگاه نمیتواند مجازات کلاهبردار را به کمتر از یک سال حبس تقلیل دهد ولو که کلاهبرداری برای بار اول توسط شخص انجام گرفته باشد.

◁◁ بیشتر بدانید:  دلایل اثبات جرم کلاهبرداری

وکیل پرونده کلاهبرداری در تهران | تخفیف مجازات جرم کلاهبرداری

وکیل پرونده کلاهبرداری در تهران | تخفیف مجازات جرم کلاهبرداری

وکیل برای تخفیف مجازات در کلاهبرداری

بهترین وکیل کلاهبرداری و وکیل دعاوی کیفری در تهران در موسسه حقوقی امین عدالت کبریا مشغول به فعالیت میباشند. میتوانید در جهت کسب اطلاعات حقوقی خوب و دقیق و مشاوره حقوقی با بهترین وکیل متخصص کیفری در کلیه زمینه ها از قبیل: تنظیم شکواییه، تنظیم لایحه در پرونده کیفری، چگونگی اثبات جرم کلاهبرداری، مجازات شرکت در جرم مذکور، میزان وثیقه برای جرم کلاهبرداری و دریافت پاسخ کلیه سوالات خود درخصوص قانون تشدید با موسسه حقوقی ما تماس حاصل نمایید.

به این نوشته چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۱۰ میانگین امتیاز: ۵]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
رد مال در جرم کلاهبرداری
نوشتهٔ بعدی
همکاری در ارتکاب جرم کلاهبرداری

دیگر مطالب این دسته بندی

28 پرسش و پاسخ
جدیدترین نظرات
قدیمی ترین نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
فهرست
28
0
سوالات خود را در رابطه با این مطلب مطرح نمایید.x