شکایت از پیمانکار ساختمان

شکایت از پیمانکار ساختمان ممکن است به دلیل مختلفی از جمله، تاخیر در ساخت، تعطیل کردن پروژه بدون اطلاع کارفرما، استفاده از مصالح و تجهیزات نامرغوب و یا سایر دلایل باشد. برای شکایت از پیمانکار ساختمان باید به دادگاه محل اجرای پروژه مراجعه کنید. توصیه ما استفاده از وکیل پیمانکاری برای هرگونه اقدام در این زمینه می باشد. چون طرح دعوا علیه پیمانکار ساختمان یک اقدام حقوقی مهم است که کوچکترین اشتباه ممکن است موجب ورود زیان های مالی سنگین به شما گردد.

شکایت از پیمانکار ساختمان حقوقی است یا کیفری؟

شکایت از پیمانکار ساختمان با توجه به نوع اختلافی که بین طرفین قرارداد پیمانکاری وجود دارد، می تواند حقوقی باشد یا کیفری. به عنوان مثال اگر موضوع اختلاف تاخیر در تحویل پروژه باشد، موضوع دعوا حقوقی می باشد و در دادگاه های حقوقی مورد بررسی قرار می گیرد. اما اگر به عنوان مثال موضوع دعوای طرفین خیانت در امانت از سوی پیمانکار باشد، این یک دعوای کیفری می باشد و در دادسرای عمومی انقلاب محل ارجای پروژه مورد رسیدگی قرار می گیرد.

شکایت حقوقی از پیمانکار ساختمان در چه دادگاهی رسیدگی میشه؟

شکایت از پیمانکار ساختمان اگر حقوقی باشد می تواند در دادگاه محل اجرای پروژه، دادگاه محل انعقاد قرارداد و یا دادگاه محل اقامت خوانده مورد رسیدگی قرار گیرد. تعیین هر یک از این دادگاه ها باید با توجه به خواسته کارفرما یا پیمانکار و الزاما با نظر وکیل متخصص قرارداد پیمانکاری صورت گیرد، چرا که این اقدام یک کار تخصصی می باشد و بدون مشاوره با وکیل قابل انجام نیست.

شکایت کیفری از پیمانکار ساختمان کجا رسیدگی میشه؟

شکایت از پیمانکار ساختمان اگر کیفری باشد در دادسرای محل اجرای پروژه مورد رسیدگی قرار می گیرد. چون مطابق قانون صرفا دادسرای محل وقوع جرم صلاحیت رسیدگی به جرم های حادث شده در آن محدوده را دارد و سایر دادسراها و دادگاه ها فاقد صلاحیت برای رسیدگی به این جرایم می باشند.

◁◁ بیشتر بدانید:  مشاوره با وکیل پیمانکاری

وکیل برای شکایت از پیمانکار ساختمان لازم است؟

شکایت از پیمانکار ساختمان با توجه به اینکه یک اقدام حقوقی بسیار حساس و تخصصی می باشد و عدم مشاوره با وکیل در این زمینه ممکن است تبعات سنگینی برای شما به دنبال داشته باشد، الزاما شما نیاز به وکیل با تجربه و متخصص در این زمینه دارید تا با خیالی آسوده دعوای خود را علیه پیمانکار ساختمان مورد نظر مطرح کنید. ما در موسسه حقوقی امین عدالت کبریا به همراه تیمی متخصص از وکلای پیمانکاری آماده ارائه خدمات به شما عزیزان می باشیم.

شکایت به دلیل تاخیر در تحویل پروژه

شکایت از پیمانکار ساختمان ممکن است به دلیل تاخیری باشد که پیمانکار در تحویل پروژه دارد. این یک دلیل رایج برای طرح شکایت از سوی کارفرمایان می باشد. چون دلایل و مشکلات زیادی ممکن است در طول مدت اجرای پروژه به وجود بیاید و موجب شود که پیمانکار نتواند پروژه را در مدت پیش بینی شده تحویل دهد. لذا این امر موجب می شود که کارفرما اقدام به طرح شکایت علیه پیمانکار مورد نظر نماید و تقاضای پرداخت ضرر و زیان از سوی پیمانکار را به دادگاه تقدیم کند.

شکایت از پیمانکار ساختمان به دلیل تعطیلی کارگاه بدون اطلاع کارفرما

شکایت از پیمانکار ساختمان به دلیل تعطیلی کارگاه بدون اطلاع کارفرما معمولا مروبط به زمانی است که بین کارفرما و پیمانکار در خصوص مبلغ قرارداد و یا نحوه پرداخت مطالبات پیمانکار  اختلاف ایجاد می گردد. در این شرایط تنها اهرم فشار پیمانکار بر روی کارفرما تعطیلی کارگاه می باشد و سعی می کند از این راه مطالبات خود از کارفرما را وصول نماید. راه مقالبه با این موضوع استفاده از وکیل با تجربه در زمینه قراردادهای پیمانکاری میباشد. حتما با ما تماس بگیرید تا راهنمایی های لازم توسط وکیل موسسه به شما ارائه گردد.

شکایت برای فسخ قرارداد پیمانکاری

شکایت از پیمانکار ساختمان برای فسخ قرارداد پیمانکاری مربوط به زمانی است که کاسه صبر کارفرما لبریز شده و به هیچ عنوان تصمیم بر ادامه همکاری با پیمانکار ندارد. در این شرایط وکیل پیمانکاری قرارداد بین کارفرما و پیمانکار را بررسی می نماید و با توجه به مفاد قرارداد راهکار مناسب برای فسخ قرارداد را به پیمانکار ارائه می کند.

  • نکته: فسخ قرارداد اقدامی نیست که کارفرما یا پیمانکار بدون دلیل بتوانند انجام دهند، فسخ نیاز به دلیل محکمه پسند دارد. بنابراین اگر قصد فسخ قرارداد پیمانکاری را دارید ابتدا به وکیل مراجعه نمایید تا با بررسی قرارداد، به شما دلیل فسخ را ارئه کند و سپس شما اقدام به طرح دادخواست نمایید.

شکایت از پیمانکار ساختمان به دلیل استفاده از محصولات بی کیفیت

شکایت از پیمانکار ساختمان ممکن است به دلیل استفاده پیمانکار از تجهیزات و وسایل نامرغوب باشد. کارفرما معمولا در قرارداد نوع و کیفیت محصولات مورد نظر را درج می کند. در بعضی از موارد ممکن است پیمانکار از محصولات و تجهیزات بی کیفیت در پروژه استفاده کند. این امر سبب می شود که کارفرما اقدام به طرح دعوا علیه پیمانکار نماید و مطالبه خسارت کند.

◁◁ بیشتر بدانید:  دعاوی رایج بین کارفرما و پیمانکار

وکیل برای شکایت از پیمانکار ساختمان
وکیل برای شکایت از پیمانکار ساختمان

قرارداد پیمانکاری تخصص ماست

موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا با کادری مجرب از وکلای پایه یک دادگستری که در زمینه قراردادهای پیمانکاری دارای تجربه و تخصص کافی می باشند، آماده ارائه خدمات حقوقی با کیفیت به شما عزیزان است. برای مشاوره با وکیل پیمکانکاری، تنظیم شکواییه، دادخواست، لایحه، اظهارنامه و یا استفاده از سایر خدمات حقوقی با ما تماس بگیرید. همچنین شما عزیزان می توانید سوالات خود در خصوص شکایت از پیمانکار ساختمان را ذیل این مقاله درج کنید تا توسط همکاران ما پاسخ داده شود.

به این نوشته از راست به چپ چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۲ میانگین امتیاز: ۵]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

دیگر مطالب این دسته بندی

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments