عقد بیع چیست و الزام به تحویل مبیع چگونه است؟

موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا در تهران ارائه دهنده خدمات حقوقی

عقد بیع و الزام به تحویل مبیع- موسسه حقوقی امین عدالت کبریا
دعاوی حقوقی

عقد بیع چیست؟

عقد بیع قراردادی است که در طی آن یک طرف عقد، (فروشنده) و طرف دیگر عقد، (خریدار) نامیده میشود. آنچه که میان این دو طرف مورد داد و ستد و معامله قرار میگیرد، عوضین میباشد که به عوض فروشنده، مبیع و به عوض خریدار، ثمن گفته میشود.
به عبارت دیگر با انعقاد عقد بیع، فروشنده مالکیت خویش بر مبیع را در قبال اخذ مالکیت ثمن از خریدار، به وی واگذار مینماید.
عقد بیع واقع میشود به ایجاب و قبول که به این عمل، انشا اراده طرفین گفته میشود. به صورت خلاصه اوصاف عقد بیع از قرار ذیل است: بیع از عقود تملیکی است، بیع یک عقد معوض است، عقد بیع یک عقد لازم است، عقد بیع از زمره عقود رضایی میباشد که اوصاف مزبور در مقالات مربوطه بصورت تخصصی مورد بحث قرار خواهند گرفت.
 

ارکان عقد بیع

هر عقدی برای منعقد شدن و به وجود آمدن در عالم حقوق نیازمند ارکان و موارد الزامی است که با وجود آن ارکان، عقد مورد نظر محقق میگردد.
ارکان عقد بیع از قرار ذیل است:
 

١- ایجاب و قبول:

لزوم وجود ایجاب و قبول (اصولا از ناحیه فروشنده به خریدار پیشنهادی در مورد انعقاد عقد بیع داده میشود که این پیشنهاد خرید مبیع، ایجاب نامیده میشود. و آن عملی که از ناحیه خریدار واقع میگردد، قبول نمودن همان ایجابی است که فروشنده مطرح نموده)
 

٢- متعاملین:

طرفین قرارداد، فروشنده و خریدار باید حین المعامله وجود داشته باشند و دارای اوصاف و شرایط لازمه باشند به عنوان مثال متعاملین میبایست دارای عقل، بلوغ، رشد و قصد و رضا حین معامله باشند.
 

٣-ثمن:

اصولا ثمن معامله بصورت وجه رایج کشور میباشد و بهای آن چیزی است که در قبال پرداخت ثمن، به ملکیت خریدار در می آید.
 

۴-مبیع:

آنچه که فروشنده بعنوان یکی از عوضین معامله در عقد بیع جهت فروش به طرف مقابل عرضه میدارد و درقبال انتقال مالکیت آن بها دریافت مینماید، مبیع نامیده میشود که میبایست دارای اوصاف ذیل باشد:
١- مبیع باید هنگام عقد موجود باشد.
٢- مبیع باید حین العقد مالیت داشته باشد.
٣- مبیع باید قابل خرید و فروش در بازار باشد.
۴- مبیع باید معلوم و معین باشد.
◁◁ بیشتر بدانید:  وکیل اثبات عقد بیع | تایید و اثبات وقوع عقد بیع
 
وکیل دعاوی الزام به تحویل مبیع

وکیل دعاوی الزام به تحویل مبیع

آثار عقد بیع

پس از آنکه عقد بیع به نحو صحیح واقع گردید یعنی مواردی چون اراده (قصد و رضای متعامیلن) اهلیت طرفین، مورد معامله، جهت معامله به نحو قانونی انجام پذیرفت، بیع واقع شده دارای آثار حقوقی میشود که بر طرفین تحمیل گردیده و در صورت عدم انجام تکالیف قانونی، میتوان الزام ایشان را از محاکم قضایی خواستار شد.
 

عقد بیع چه اثری دارد؟

نخستین اثر عقد بیع، انتقال مالکیت از مالک کنونی به شخص طرف مقابل است. به عبارت دیگر فروشنده، مالکیت خود بر مبیع را از دست داده و مالک ثمنی میشود که از خریدار دریافت میدارد و خریدار مالک مبیعی میشود که در ازای دریافت آن ثمن پرداخت نموده است.
از دیگر تکالیف قانونی تحمیل شده، الزام فروشنده به تحویل مبیع میباشد.
الزام به تحویل مبیع
الزام به تحویل ملک
الزام فروشنده به تحویل مال غیرمنقول
 

پس از انعقاد قرارداد خرید و فروش چه مسئولیتی متوجه طرفین میگردد؟

پس از انعقاد عقد بیع، فروشنده ملزم میگردد مبیع را به تحویل و تسلیم خریدار در آورد و چنانچه از این مهم سرباز زند خریدار میتواند الزام او بر تحویل مبیع را از محاکم قضایی خواستار گردد.
 
◁◁ بیشتر بدانید:  وکیل دعاوی حقوقی
 

نحوه طرح دعوای الزام به تحویل مبیع چگونه است؟

نحوه طرح دعوای الزام به تحویل مبیع به اینصورت است که میبایست توسط وکیل خبره در دعاوی الزام به تحویل مبیع ابتدائا مورد بررسی قرار گیرد که آنچه که مورد معامله و به عبارت دیگر مبیع قرارگرفته است، مال منقول است و یا مال غیر منقول است. در دعاوی مربوط به الزام به تحویل اموال غیر منقول در رویه دادگاه ها اختلاف نظر وجود دارد و متاسفانه تاکنون به رویه ثابت و مشخصی در اینباره دست نیافته اند.

دلیل اختلاف در رویه آن است که در دعوای الزام به تحویل مبیع غیر منقول (ملک) چنانچه مستند خواهان در دعوا، سند عادی باشد که طبق آن سند اقدام به انعقاد عقد بیع نموده باشند، برخی از محاکم استدلال و استناد وکیل در دعوای الزام به تحویل مبیع غیر منقول را برمبنای مواد ٢٢ و ۴۶ و ۴٧ قانون ثبت وارد و صحیح تشخیص نداده و نمیپذیرند.

به دیگر سخن، این دسته از محاکم معتقد هستند که ماده ۴٧ قانون ثبت حکم قاطع دعاوی الزام به تحویل مبیع را که مستند به سندعادی است را مشخص نموده است. برخی دیگر از محاکم که به دعوای الزام به تحویل مبیع غیر منقول مستندا به سند عادی رای میدهند مبنای پذیرش این دعوا را مواد ١٠ و ٢١٩ و ٢٢٠ و ٣٣٨ و ٣۶٢ و ٣٣٩ قانون مدنی قرار داده و استدلال های وکیل خوب در الزام به تحویل مبیع را میپذیرند.

وکیل خوب عقد بیع و الزام فروشنده به تحویل مبیع
وکیل متخصص در الزام فروشنده به تحویل مبیع یا الزام به تحویل مبیع غیر منقول با تدقیق در موارد معنون در ارائه راهبرد دقیق و مقرون به هدف شما را یاری مینماید. موسسه حقوقی امین عدالت با در دست داشتن کادر ویژه مجرب از وکلای پایه یک دادگستری در دعاوی الزام به تحویل مبیع اعم از مبیع منقول یا غیرمنقول با اشراف کامل به قوانین و مقررات مربوطه پس از بحث و تفحص در مورد خاص پرونده ارجاعی اقدامات قانونی لازمه را انجام میدهند.
با توجه به اینکه دعوای الزام به تحویل مبیع از دعاوی مبتلا به و فراگیر میان دعاوی حقوقی در محاکم قضایی میباشد، وکیل خبره در دعوای الزام فروشنده به تحویل مبیع قبل از آنکه به حکم قاضی به ایراد دعوا و یا نواقص پرونده برخورد نماید درصدد رفع آنها برمی آید. وکیل متخصص در الزام به تحویل مبیع میتواند با طرح سوالهای تخصصی و موثر از سابقه ثبتی ملک متنازع فیه مطلع گشته و از آینده دعوای پیش رو چشم انداز صحیحی را به موکل ارائه نماید.

جهت مشاوره با وکیل دعاوی حقوقی به ویژه وکیل عقد بیع و الزام به تحویل مبیع با موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا در تهران تماس بگیرید.

به این نوشته چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۱۳ میانگین امتیاز: ۴.۹]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

نوشتهٔ بعدی
وکیل عقد صلح و تنظیم صلح نامه

دیگر مطالب این دسته بندی

85 پرسش و پاسخ
جدیدترین نظرات
قدیمی ترین نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
فهرست
85
0
سوالات خود را در رابطه با این مطلب مطرح نمایید.x