جرایم مربوط به امور پزشکی شامل چه مواردی میشوند؟

موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا در تهران ارائه دهنده خدمات حقوقی

جرایم مربوط به امور پزشکی
دعاوی پزشکی

جرایم مربوط به امور پزشکی چیست؟ دسته بندی و تقسیم جرایم پزشکی چگونه است؟ جرایم پزشکی به چند دسته تقسیم میشود و هر کدام چه تعریفی دارد؟ با وکیل جرایم پزشکی همراه باشید.

جرایم خاص پزشکی

دسته نخست از جرایم مربوط به امور پزشکی، جرایم خاص پزشکی است. این جرایم به رفتار خاص پزشک در حوزه درمان مربوط میشود. وکیل جرایم پزشکی در ادامه مصادیق جرلیم خاص پزشکی را نام میبرد: قتل غیرعمد ناشی از تقصیر در امور پزشکی، ایراد صدمات بدنی غیر عمدی ناشی از تقصیر پزشک، قتل ترحم آمیز ( اتانازی )، سقط جنین، جرایم مربوط به پیوند اعضا. وکیل متخصص جرایم پزشکی در مقالات دیگر، به بررسی جزییات و موردی مصادیق مذکور میپردازد.

جرایم مغایر با شئون حرفه پزشکی

وکیل باتجربه جرایم مربوط به امور پزشکی بصورت خلاصه، چند مورد از جرایم مغایر با شئون پزشکی را تبیین مینماید: افشای اسرار بیمار، صدور گواهی خلاف واقع، عدم کمک به مصدومین، تبلیغات گمراه کننده و فریب بیمار، دخالت غیر مجاز در امور پزشکی و سایر جرایم. در ارتکاب جرایم مذکور نیز باید عناصر متشکله جرم مجتمعا وجود داشته باشد. بعنوان مثال: در جرم افشای اسرار بیمار میبایست کادر درمان یا پزشک معالج، در غیر از موارد قانونی، اقدام به افشا نموده باشند و سونیت نیز داشته باشند.

خوب است بدانید مقصود از سونیت در جرم افشای اسرار بیمار بعنوان احد از مصادیق  جرایم مغایر با شئون حرفه پزشکی، این است که مرتکب، دارای اندیشه مجرمانه بوده و با علم و اطلاع به سری بودن بیماری و مسائل مربوط به آن، به انجام چنین کاری مبادرت ورزیده باشد.

مرجع صالح به رسیدگی به جرایم مربوط به امور پزشکی

به جرایم پزشکی مذکور اعم از جرایم خاص پزشکی و جرایم مغایر با شئون حرفه خاص پزشکی در کدام دادگاه و دادسرا رسیدگی صورت میپذیرد؟ وکیل متخصص جرایم پزشکی میگوید: دادسرای ویژه جرایم پزشکی واقع در ناحیه ۲۶ شهر تهران صالح به رسیدگی در مرحله تحقیقات مقدماتی میباشد. اگر شکایت صورت گرفته منتج به صدور کیفرخواست شود، پرونده به مجتمع قضایی ولیعصر ارجاع میگردد. پس از بررسی جرم پزشکی و احراز قصور پزشکی، حکم به مجازات پزشک صادر میگردد.

مجازات پزشک در جرایم پزشکی چیست؟

جرایم مربوط به امور پزشکی در فرض اثبات و انتساب نتیجه مجرمانه به مرتکب، چه مجازات یا مجازاتهایی را برای پزشک مقصر به همراه دارد؟ مطابق قوانین و مقررات جزایی کشور ما، چنانچه ارتکاب جرم پزشکی توسط پزشک به اثبات برسد، حسب مورد، مجازاتهایی از قبیل پرداخت دیه و حبس، در حق پزشک اعمال میگردد.

به خاطر داشته باشید که جرایم پزشکی و شکایت از پزشک بابت قصور پزشکی و ایجاد عارضه به بیمار و ورود صدمه به بیمار، جملگی به دلیل انجام طبابت از ناحیه پزشک بر روی بیمار بوده است. لذا جرایمی بعنوان “جرایم مربوط به امور پزشکی شامل چه مواردی میشوند؟” تحت تعقیب قضایی قرار میگیرند، که به موضوعات جرایم پزشکی مربوط شود. برای کسب اطلاعات دقیق تر درخصوص اینکه جرایم پزشکی شامل چه موضوعاتی میشود، هم اکنون با موسسه حقوقی ما تماس حاصل نموده و خواستار دریافت مشاوره حقوقی از وکیل جرایم پزشکی در تهران بشوید.

◁◁ بیشتر بدانید:  وکیل شکایت از پزشک | شکایت از پزشک متخلف

وکالت در جرایم مربوط به امور پزشکی
وکالت در جرایم مربوط به امور پزشکی

وکالت در دعاوی پزشکی

موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا متشکل از وکلای پایه یک دادگستری مفتخر است به ارائه خدمات حقوقی در زمینه جرایم مربوط به امور پزشکی به نحو تخصصی. که این مورد بسیار حائز اهمیت میباشد. زیرا وکلای مشغول به فعالیت در موسسه حقوقی ما دارای دانش و تجربه کافی در زمینه جرایم پزشکی میباشند. برای بهره مندی از سایر خدمات حقوقی وکلای جرایم پزشکی ما مانند تنظیم شکواییه، تنظیم لایحه و اقامه دعوا با موسسه حقوقی ما تماس حاصل نمایید.

به این نوشته چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۳ میانگین امتیاز: ۵]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
اشتباه پزشکی به چه معناست؟
نوشتهٔ بعدی
میخواهم از پزشک شکایت کنم

دیگر مطالب این دسته بندی

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
فهرست
0
سوالات خود را در رابطه با این مطلب مطرح نمایید.x