انکار متهم مواد مخدر نزد مقام قضایی

موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا در تهران ارائه دهنده خدمات حقوقی

انکار متهم مواد مخدر نزد قاضی
جرم مواد مخدر

انکار متهم مواد مخدر نزد مقام قضایی چه اثری دارد؟ متهم به چه مواردی اقرار میکند؟ اثر اقرار صرف متهم چه چیزی میباشد؟ اظهارات متهم در چه اوراقی درج میگردد؟ با وکیل متخصص مواد مخدر همراه باشید.

اقرار متهم مواد مخدر در پرونده

در کدام اوراق از پرونده مطروحه، اظهارات متهم نوشته میشود؟ چه شخص یا اشخاصی از متهم مواد مخدر مثلا متهم به خرید فروش شیشه یا تریاک، تحقیقات بعمل می آورند؟ ماموران مربوطه نخستین تحقیقات مقدماتی را از متهم بعمل آورده و پرونده را با تهیه گزارش لازمه، به دادسرا ارسال مینماید. سپس پرونده در دادسرا ثبت میشود. مقام قضایی در این مقام، که بازپرس میباشد، به اتهام انتسابی رسیدگی مینماید. به عبارت دیگر، بازپرس تحقیقات مقدماتی را تکمیل مینماید. لذا ایشان نیز اظهارات متهم را بصورت دقیق و کلمه به کلمه در پرونده درج مینماید. لذا ممکن است در هر دو موقعیت های مذکور، متهم به ارتکاب یک جرم از جرایم مواد مخدر اقرار نماید. حال سوال تین است که اگر متهم در دادسرا یا نزد ماموران به ارتکاب جرم اقرار نماید، اثر عدول از این اقرار نزد مقام قضایی چیست؟ آیا امکان انکار پس از اقرار وجود دارد؟

◁◁ بیشتر بدانید:  تجدیدنظر خواهی در مواد مخدر

متهم به چه چیزی اقرار میکند؟

اگر اقرار متهم از بزه انتسابی نیز فراتر رفته و به مورد دیگری نیز اقرار نماید، چه اثری بر آن مترتب میشود؟ به عبارت دیگر، اثر اقرار در خصوص اتهام انتسابی چیست؟ و اثر صرف اقرار در فرضی که مواد مخدر کشف نشده دارای چه آثاری میباشد؟ خوب است بدانید که اقرار، ام الدلایل است. یعنی اقرار، شاه دلیل است و با وجود آن، نوبت به رسیدگی به ادله دیگر نمیرسد. یعنی نیاز به اقامه دلیل دیگری وجود ندارد. حال اقراری که مدنظر مقنن است، باید قریب به واقع بوده و شواهد و قرائن و اماراتی بر خلاف آن در پرونده موجود نباشد.

به عبارت دیگر، متهم اصولا به ارتکاب جرم بر مبنای تفهیم اتهامی که صورت میپذیرد، اقدام مینماید. مثلا شخصی متهم به حمل و نگهداری یک کیلو تریاک است، و در دادسرا یا نزد ماموران و یا در روز رسیدگی و نزد قاضی، بر ارتکاب جرم اقرار مینماید. در این فرض دیگر هیچ اثری بر انکار بعد از اقرار مترتب نشده و وقع بزه توسط وی و انتساب نتیجه مجرمانه به او محرز و مسلم میگردد.

دانستن یک رویه عملی در مواد مخدر

خوب است بدانید که اگر متهم به ارتکاب جرم مواد مخدر مانند خرید و فروش شیشه، به ارتکاب بزه اقرار نماید، یعنی بگوید: بله میپذیرم که در ۶ ماه گذشته ۱۰۰ گرم شیشه فروخته ام. در این فرض به این دلیل که مواد مخدری از وی کشف نشده است، امکان عدول از اقرار پیشین نزد قاضی رسیدگی کننده ممکن و میسور میباشد.

انکار متهم مواد مخدر نزد مقام قضایی چه اثری دارد؟

وکیل متخصص جرایم مواد مخدر بنا بر اشرافی که بر قانون و رویه عملی دارد میگوید: به یاد داشته باشید که قاعده و اصل قانونی این است که انکار پس از اقرار مسموع نیست. بنا بر قاعده فقهی: اقرار عقلا علی انفسم جائز. هرکسی که علیه خودش اقرار نماید، دانسته و خواسته و ارادی و عامدانه، علیه خویش اقدام کرده است. پس امکان عدول از اقرار وجود ندارد. ولیکن اگر بتوان با ارائه دفاع مفید و موثر، اقرار را از اثر انداخت، امکان رجوع از اقرار نزد مقام قضایی ممکن و میسور است. ولیکن باید اوراق و محتویات پرونده توسط وکیل متخصص مربوطه به دقت مورد بررسی قرار بگیرد تا بتواند بهترین راهکارها و دفاعیات قانونی و حقوقی را هم به شما پیشنهاد دهد و هم با اعلام وکالت، در پرونده وکالت نماید.

نکته: وکیل مواد مخدر در موسسه حقوقی امین عدالت، با وکالت در مطالعه پرونده، و با همان هزینه جزئی برای مطالعه، لایحه دفاعی مناسب را نیز تهیه و تنظیم نموده و در اختیار شما قرار میدهد.

◁◁ بیشتر بدانید:  رویه عملی محاکم در جرایم مواد مخدر

انکار متهم مواد نزد قاضی
انکار متهم مواد نزد قاضی

وکیل مدافع در پرونده مواد مخدر

موسسه حقوقی و داوری امین عدالت متشکل از وکلای پایه یک دادگستری میباشد. هر وکیل به نحو تخصصی در یک یا چند زمینه و دعاوی حقوقی و کیفری وکالت مینماید. وکیل مواد مخدر یعنی وکیلی که دارای پروانه پایه یک است و عمده فعالیت خویش را در زمینه جرایم مواد مخدر معطوف نموده است. کلیه خدمات حقوقی خود در زمینه دعاوی کیفری مواد مخدر از قبیل مطالعه پرونده و تنظیم لایحه دفاعی را از وکلای متخصص موسسه حقوقی ما بخواهید.

به این نوشته چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۳ میانگین امتیاز: ۵]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
تمکین از حکم بدوی در مواد مخدر به چه معناست؟
نوشتهٔ بعدی
اعتراض به رای محکومیت کیفری در مواد مخدر

دیگر مطالب این دسته بندی

2 پرسش و پاسخ
جدیدترین نظرات
قدیمی ترین نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
فهرست
2
0
سوالات خود را در رابطه با این مطلب مطرح نمایید.x