کمیسیون پزشکی قانونی

کمیسیون پزشکی قانونی در شکایت از پزشک یکی از مراحل مهم در پرونده های جرایم پزشکی میباشد. کمیسیون پزشکی قانونی برای تشخیص قصور پزشکی و میزان آسیب وارده به بیمار تشکیل میگردد. وکیل جرایم پزشکی به شما میگوید که امکان اعتراض به نظر کمیسیون پزشکی وجود دارد.

کمیسیون پزشکی قانونی

کمیسیون پزشکی قانونی در جرایم پزشکی در ابتدای امر متشکل از سه عضو میباشد. یعنی سه نفر از پزشکان معتمد و مورد وثوق قوه قضاییه برای تشخیص ابتدایی در مورد موضوع ارجاع شده، معایته، تحقیق و بررسی کرده و نظر خود را به مرجع قضایی، حسب مورد شورای حل اختلاف یا دادسرا ارایه میدهند.

کمیسیون پزشکی قانونی چگونه معاینه میکند؟

کمیسیون پزشکی بیمار را احضار نموده و در موعد مقرر که جلسه تشکیل داده میشود، بیمار به عنوان شاکی پرونده شکایت از پزشک، تحت معاینه ایشان قرار میگیرد. بیمار در جلسه معاینه کمیسیون پزشکی قانونی هر حرف و سخنی که مربوط به روند عمل جراحی درمانی یا زیبایی او باشد را باید توضیح دهد.

◁◁ بیشتر بدانید:  شکایت از کادر درمان، پزشکی، پرستاری

بررسی پرونده در کمیسیون پزشکی قانونی

کمیسیون پزشکی قانونی قبل از صحبت و گفت و گو با بیمار، پرونده پزشکی وی را مطالعه و اسناد و مدارک درمانی موجود در آن را مورد بررسی قرار میدهد. همچنین بیمار میتواند هر مدرک پزشکی یا نظر مشورتی پزشک و متخصص دیگری را به همراه داشته و خواستار ضمیمه شدن در پرونده باشد. اعضای کمیسیون پزشکی مدارک را ملاحظه کرده و عندالزوم در پرونده درج مینمایند.

کمیسیون پزشکی قانونی در صورت فوت بیمار

اگر بیمار فوت نموده باشد و اعضای خانواده وی، یعنی ورثه او اقدام به شکایت از پزشک نموده باشند، وراث متوفی در جلسه کمیسیون پزشکی قانونی حضور یافته، شرح آنچه که اتفاق افتاده است را بازگو کرده و تا حد توانایی و آگاهی، به سوالات اعضای کمیسیون پزشکی قانونی پاسخ میدهند.

  • نکته: کمیسیون پزشکی در جرایم پزشکی که بیمار فوت نموده است، دقت ویژه ای بر اوراق و محتویات پرونده پزشکی متوفی دارند. تا دریابند بیمار قبل از فوت، چه مراحل درمانی را طی نموده است.

ارایه عکس و فیلم قبل عمل و بعد از عمل به کمیسیون پزشکی

کمیسیون پزشکی قانونی صد در صد به عکس و فیلم بیمار قبل از عمل و بعد از عمل، خصوصا در پرونده های شکایت از جراح زیبایی توجه میکنند. لذا حتما عکس ها و فیلم های مربوط به عمل جراحی زیبایی خود مانند ابدومینوپلاستی یا جراحی زیبایی صورت مانند بینی را همراه خود داشته و تحویل اعضای کمیسیون بدهید.

حضور وکیل در جلسه کمیسیون پزشکی قانونی

وکیل شکایت از پزشک میتواند در جلسه کمیسیون پزشکی قانونی در کنار موکل خود شرکت کرده و بعضا توضیحات لازم را ارایه نماید. ولیکن اجبار قانونی در خصوص شرکت در جلسه کمیسیون پزشکی ندارد. وکیل پزشکی موسسه امین عدالت به درخواست موکل، همراه وی خواهد بود.

کمیسیون پزشکی قانونی نظر خود را به کجا اعلام میکند؟

کمیسیون پزشکی قانونی خواه سه نفره باشد خواه ۷ نفره و بیشتر، میبایست نظر خود را کتبا به مرجع صلاحیت دار اعلام نماید. نظریه کمیسیون پزشکی قانونی در شهر تهران در موارد فوت، مستقیما به شعبه دادسرا اعم از دادیاری یا بازپرسی اعلام شده، و در سایر موضوعات مانند شکایت از پروتز سینه و عوراض آن، به شورای حل اختلاف واقع در سازمان نظام پزشکی اعلام میگردد.

  • نکته: برای تنظیم اعتراض به نظریه پزشکی قانونی هم اکنون با ما تماس حاصل نمایید.

چرا پرونده به کمیسیون پزشکی ارجاع میگردد؟

چون قاضی، پزشک نیست. قاضی دادگاه مانند وکیل، صلاحیت اعمال نظر مستقیم در امور مربوط به پزشکی مانند اصل احراز قصور پزشکی را نداشته و مطابق قانون، هر زمان که تشخیص یک امر مستلزم اخذ نظر کارشناس باشد، موضوع به کارشناس خبره و مربوطه ارجاع داده میشود. ارایه نظر در پرونده های پزشکی نیز مستلزم اخذ نظر پزشک میباشد. لذا برای احراز قصور پزشکی و میزان آسیب وارده بر بیمار، موضوع شکایت از پزشک، به کمیسیون پزشکی قانونی ارجاع میگردد.

چقدر طول میکشد تا کمیسیون پزشکی نظر بدهد؟

پس از معاینه توسط اعضای کمیسیون پزشکی قانونی، ۱ الی ۲ هفته زمان لازم است که نظر اعضا به مرجع صلاحیت دار واصل و توسط آن مرجع به بیمار و وکیل ایشان ابلاغ صورت بگیرد. بیمار یه وکیل وی در موعد مقرر نزد شواری حل اختلاف یا دادسرا حاضر شده و نظریه پزشکی قانونی گشوده شده و برای ایشان قرائت میگردد.

◁◁ بیشتر بدانید:  شکایت از جراح بینی | وکیل شکایت از پزشک عمل بینی

کمیسیون پزشکی قانونی در شکایت از پزشک
کمیسیون پزشکی قانونی در شکایت از پزشک

انتخاب وکیل پزشکی برای صفر تا صد پرونده

کمیسیون پزشکی قانونی یکی از مراحل رسیدگی به پرونده کیفری پزشکی میباشد. میتوانید برای انجام همه مراحل پرونده اعم از مراجعه به دادسرا، مراجعه به دادگاه، تشکیل پرونده در کمیسیون پزشکی، شرکت در جلسات رسیدگی، تنظیم اعتراض به نظر پزشکی قانونی، مراجعه به بیمارستان یا کلینیک جهت اخذ پرونده پزشکی بیمار و غیره از ابتدا، از خدمات حقوقی وکیل خانم یا وکیل آقا در جرایم پزشکی موسسه امین عدالت تهران استفاده نمایید.

به این نوشته از راست به چپ چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۵ میانگین امتیاز: ۵]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

دیگر مطالب این دسته بندی

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments