نمونه دادخواست مطالبه خسارت از پزشک

موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا در تهران ارائه دهنده خدمات حقوقی

نمونه دادخواست مطالبه خسارت از پزشک
دعاوی پزشکی

آیا مطالبه خسارت مازاد بر دیه ممکن است؟ آیا میتوان از پزشک مطالبه خسارت کرد؟ نمونه دادخواست مطالبه خسارت از پزشک تا چه اندازه مفید است؟ در طی بررسی و ارائه مطالب ذیل نمونه ای از کاربردی ترین دادخواست مطالبه خسارت و ضرر و زیان علیه پزشک تقدیم حضور میگردد.

نکات دادخواست مطالبه خسارت از پزشک

  • در دادخواست مطالبه خسارت و ضررو زیان از پزشک خاطی چه چیزی بنویسیم؟
  • این دادخواست باید حاوی چه نکاتی باشد؟
  • برای مطالبه هزینه ها از دکتر باید چکار کنیم؟
  • آیا همه نکات لازمه در نمونه دادخواست مطالبه خسارت از پزشک موجود است؟

خوب است بدانید تصویر کلیه اصول و مستندات خویش را باید به ضمیمه دادخواست مطالبه ضرر و زیان، تقدیم محکمه نمایید. اینکه پزشک خاطی در طی تشکیل کدام پرونده کیفری و به موجب طرح کدام شکایت، مقصر و مسئول شناخته شده است و حکم صادره بر علیه وی چه میباشد، میبایست در دادخواست مطالبه خسارت و ضرر و زیان از پزشک درج و ضمیمه گردد.

صورت کلیه هزینه های انجام شده در جهت جبران خسارت وارده ناشی از قصور پزشکی و تخلف دکتر مانند هزینه انواع عمل های انجام شده در بیمارستان یا هزینه هایی که پزشک دیگری برای بهبود وضعیت بیمار دریافت نموده است میبایست ضمیمه دادخواست شود.

◁◁ بیشتر بدانید:  مطالبه خسارت از پزشک چگونه است؟

نمونه دادخواست مطالبه خسارت از پزشک

تمثیلا در جهت اطلاع و آگاهی کاربران گرامی از صورت کلی و اجمالی دادخواست مذکور، نمونه دادخواست مطالبه ضرر و زیان از پزشک تقدیم حضور میگردد.

شرح دادخواست

به موجب مستندات تقدیمی از قبیل دادنامه محکومیت پزشک به پرداخت ۴۰ درصد دیه کامل و اثبات قصور پزشکی وی وفق نظریه کمیسیون پزشکی و ایراد آسیب جدی به اندام مورد نظر یعنی سینه سمت راست بنده تقاضای مطالبه ضرر و زیان وارده و خسارت ایجاد شده و مطالبه هزینه های درمان از آن مقام عالی تحت تمناست. زیرا پس از پروتز سینه، به دلیل عوارض ایجاد شده که به دلیل جاگذاری نامناسب پروتز و عدم کیفیت مقبول در جنس پروتز به کار رفته، بنده مجبور به تعویض آن و صرف هزینه های بسیاری جمعا به مبلغ ۶۰ میلیون تومان گردیده ام. لذا خواهشمند است پزشک خاطی بعنوان خوانده دعوا به پرداخت هزینه ها در حق اینجانب محکوم گردد.

مبنای مطالبه خسارت مازاد بر دیه

مطابق فقه اسلامی و آیات و روایات دین مبین اسلام، هرکس به دیگری ضرر، آسیب و خسارت وارد آورد و یا مالی از دیگری به نحو مباشرت یا تسبیبا تلف نماید، مسئول جبران خسارت وارده بوده و هیچ عملی بدون جزا نخواهد ماند. قاعده لاضرر بیانگر الزام به جبران خسارت و ضرر وارده بر دیگری میباشد. اصل بر لزوم جبران خسارت است. وفق قاعده تسبیب هرکسی که به دیگری ضرری وارد آورد مسئول جبران آن خواهد بود. به استناد  قانون مسئولیت مدنی نیز میتوان دادخواست مطالبه خسارت از پزشک را تقدیم دادگاه حقوقی نمود. در نمونه دادخواست مطالبه خسارت از پزشک کلیه این موارد را ولو بصورت فحوا مشاهده مینمایید.

دادخواست مطالبه خسارت از پزشک را به کجا ببریم؟

  • مرجع تقدیم دادخواست مطالبه خسارت از پزشک کجاست؟
  • در کجا میتوانیم از پزشک مطالبه ضرر و زیان نماییم؟

وکیل شکایت از پزشک بیان میدارد: خوب است بدانید چنانچه مبلغ مورد مطالبه شما در دادخواست مطالبه خسارت از پزشک کمتر از ۲۰ میلیون تومان باشد، حسب مورد شورای حل اختلاف صالح به رسیدگی و چنانچه مبلغ مذکور یعنی خسارت مورد مطالبه از پزشک بیش از ۲۰ میلیون تومان باشد، دادگاه عمومی حقوقی صالح به رسیدگی و انشا حکم میباشد.

◁◁ بیشتر بدانید:  مطالبه خسارت مازاد بر دیه

وکیل تنظیم دادخواست مطالبه خسارت از پزشک
وکیل تنظیم دادخواست مطالبه خسارت از پزشک

وکیل متخصص دعاوی پزشکی

نمونه دادخواست مطالبه خسارت از پزشک بعنوان مثالی درجهت تبیین ماهیت و ارائه تصویری کلی از دادخواست مطالبه ضرر و زیان از پزشک تقدیم حضور گردیده است. پرواضح است که کلیه دعاوی پزشکی اعم از جرائم پزشکی و دعاوی کیفری مربوطه و سایر دعاوی حقوقی وابسته از قبیل مطالبه خسارت مازاد بر دیه نیازمند تخصص و تنظیم دقیق و اصولی دادخواست مربوطه میباشد. موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا با در اختیار داشتن کادر باتجربه و متخصص از وکلای پایه یک دادگستری، مفتخر است به ارائه خدمات حقوقی تخصصی از قبیل جرائم پزشکی و غیره که بصورت حرفه ای و اختصاصی به انجام قعالیت در زمینه های مختلف آن میپردازند.

به این نوشته چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۳ میانگین امتیاز: ۵]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
شکایت از جراح قلب
نوشتهٔ بعدی
شکایت از جراح پلاستیک

دیگر مطالب این دسته بندی

18 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
ندا
6 ماه قبل

سلام وقت بخیر
من پارسال عمل کردم، عملم ناموفق بوده شکایت به دادسرای نظام پزشکی کردم قرارمنع تعقیب زدن درحالیکه منو به پزشک قانونی نفرستادن، مبلغ ۴۵۰ گرفتن هیات سه نفره رفتم دیدم یه نفربیشتر نیست، هم پولم رفته هم منع تعقیب زدن برای پزشک. یک هفته وقت تجدیدنظردارم لطفا راهنماییم کنید چیکارکنم؟

جواد
1 سال قبل

من چندین مورد بند و تبصره مطالعه کردم که زیاندیده میتونه با استناد بر این مفاد که برخلاف آرای اصراری خودشون هست مطالبه خسارت بکنه، مثلا اداره حقوقی در نظریه ۹۷۹۲ ، چندین ارا اصراری که اشاره به همین مورد داره و از همه مهمتر قاعده نسبیت اتلاف، قاعده لاضرر میشه احقاق حق کرد و قاضی هم با تمسک به ایه اذا حکمتم بین الناس و شرف و وجدان و انصاف خودش میتونه به بهترین و منصفانه ترین شکل ممکن ذنشا حکم کنه،
یعنی اینجا بین همکاران وکیلی نیست که به اندازه بنده حقیره بیسواد اعلام امادگی کنه و پرونده بنده رو پیگیری کنه؟
یه سوال دیگه اینکه نمیتونم درخواست عدم صلاحیت دادگاه و قاضی بدم و اینکه بخوام کلا قاضی پرونده م عوض بشه؟

جواد
1 سال قبل

باسلام، بنده پرونده ای دارم بابت مطالبه خسارت مازاد بر دیه،
پزشک مقصرم۱۰ درصد مقصر شناخته شد و بنده سال گذشته مبلغ ۲۷ میلیون تومان دیه دریافت کردم.
درحالیکه هزینه های درمان و بیمارستانم طبق مدارک مستند ۵۴ میلیون تومان شده.
الانم درکمال ناعدالتی و ناباوری رأی صادرشده که من نمیتونم هزینه ای مازاد بر دیه از پزشک مقصرم مطالبه کنم…
دوستان اگر کمکی از دستتون برمیاد ممنون میشم راهنماییم کنید، من نیاز به یک وکیل کاربلد و خُبره دارم که احقاق حق کنه و نذاره حقم از بین بره،
ممنونم

نازی
1 سال قبل

با سلام و وقت بخیر بنده از المان تماس گرفتم و به وسیله تماس صوتی واتساپ با دوستان وکیل صحبتی داشتم خیلی راضی بودم واقعا اینجایی که من بودم به جایی دسترسی نداشتم.یک دنیا ممنونم

راوی
1 سال قبل

سلام ایا می توان بعد از چند ماه که بر اثر تصادف عیب دیگری براثر همان حادثه پیدا کردیم ادعای خسارت کنیم ؟

میرعماد
1 سال قبل

سلام من دانشجو رشته حقوق هستم خیلی از مقالات و اطلاعات حقوقی شما استفاده میکنم واقعا بی نظر هستید همچنین وکلای خوبتون امیدوارم من هم در اینده مثل وکلای شما پیشرفت کنم و تجربه و تخصص خوبی بدست بیارم.

جعفری
1 سال قبل

سلام متاسفانه به لحاظ مالی امکان گرفتن وکیل ندارم آیا امکانش هست برام یه متن مطالبه خسارت و دیه از پزشک تنظیم کنید و اینترنتی برام بفرستین که هزینش کمتر باشه؟

مخلص
1 سال قبل

مبنای مطالبه خسارت از پزشک را باید در تنظیم شکایت از پزشک درج نماییم؟ از این بابت میپرسم که اگه بخوام شخصا و بدون وکیل کیفری اقدام کنم ببینم کار خودم به نتیجه ای میرسه یا نه چون سواد حقوقی ندارم.

رسولیان
1 سال قبل

سلام خیلی خوب بود همین نمونه دادخواست مطالبه خسارت از پزشک کار ما رو راه انداخت. نمیدونستم که میتونم علاوه بر دیه، مطالبه خسارت از پزشک هم داشته باشم. خدا خیرتون بده.

فهرست
مشاوره حقوقی در واتساپ