آشنایی با انواع جرایم ناشی از سقط جنین

موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا در تهران ارائه دهنده خدمات حقوقی

انواع جرایم ناشی از سقط جنین
دعاوی پزشکی

وکیل سقط جنین در فرایند بررسی جرم سقط جنین در مقاله پیشین ارکان تشکیل دهنده جرم سقط جنین را به صورت کامل مورد بررسی قرار داده است و در مقاله حاضر با توجه به اینکه جرم سقط جنین دارای انواع مختلفی می باشد قصد دارد، انواع مختلف جرم سقط جنین را برای شما عزیزان مورد بررسی قرار دهد.

وکیل سقط جنین و دلیل انواع سقط جنین

وکیل سقط جنین دلایل مختلف سقط جنین را اینگونه تشریح می کند، سقط جنین یا سقط حمل که امروزه در جهان بسیار رو به افزایش می باشد ممکن است به دلایل متعددی صورت گیرد که بعضی از این دلایل مشروع و برخی دیگر غیر مشروع و غیر اخلاقی می باشند.

به عنوان مثال سقط جنین ممکن است به دلایل مشروعی چون تصادف رانندگی و یا سقط جنین به علت بیماری و یا ممکن است به دلایل نامشروع مانند روابط جنسی قبل از ازدواج و یا جلوگیری از بارداری ناخواسته و یا به علت زنا صورت گیرد. وکیل سقط جنین در ادامه قصد دارد انواع مختلف سقط جنین را که به شرح ذیل می باشند  مورد بررسی قرار دهد:

انواع سقط جنین

۱- سقط جنین جنایی یا غیر قانونی
۲- سقط جنین طبی یا قانونی
۳- سقط جنین غیر ارادی
۴- سقط جنین در اثر ضربه

◁◁ بیشتر بدانید:  شکایت از پزشک و مراحل آن در دادگاه و دادسرای کیفری

جرم سقط جنین و انواع آن
جرم سقط جنین و انواع آن

سقط جنین جنایی

سقط جنین جنایی یا کورتاژ غیر قانونی به حالتی گفته می شود که مادر به علت های گوناگون قصد ندارد فرزند خویش را به دنیا بیاورد و به جهت غیر قانونی بودن سقط جنین در کشور ما، تن به انجام این کار از طرق غیر قانونی می دهد. برای اینکه جرم سقط جنین جنایی اثبات گردد باید یکی از حالت های زیر اتفاق بیفتد:

حالت اول زمانی است که محتویات رحم زودتر از موعد طبیعی خارج شود که اینکار توسط مادر به موجب خوردن دارو یا دستکاری در رحم یا ضربه عمدی به رحم حاصل گردد.

حالت دوم زمانی است که دارویی برای سقط کردن حمل از سوی افراد دیگری تجویز شود و مادر اقدام به استفاده از آنها نماید و در اثر این اقدام حمل سقط گردد.

حالت سوم زمانی است که عمل سقط جنین با به کار گیری ابزار مخصوص پزشکی از سوی پزشک یا ماما یا افراد دیگری صورت گیرد.

سقط جنین طبی

وکیل سقط جنین در تشریح این نوع از جرم سقط جنین بیان می دارد، سقط جنین طبی یا پزشکی مربوط به زمانی است که سقط جنین باید به جهت سلامتی مادر یا خود فرزند صورت گیرد و این تنها راه قانونی انجام سقط جنین می باشد که هیچ مسئولیتی برای پزشک نخواهد داشت.

سقط جنین طبی یا درمانی به موجب قسمت اخیر ماده ۶۲۳ قانون مجازات اسلامی و همچنین ماده واحده قانون سقط درمانی مصوب ۱۰/۳/۱۳۸۴ مجلس شورای اسلامی صورت می پذیرد و به جهت مجوزی که این قوانین به پزشکان داده اند هیچگونه مسئولیتی در صورت رعایت شرایط موجود در این قوانین بر عهده آنها نخواهد بود.

ماده واحده سقط درمانی به شرح ذیل می باشد:

ماده واحده – سقط درمانی با تشخیص قطعی سه پزشک متخصص و تأیید پزشکی قانونی مبنی بر بیماری جنین که به علت عقب افتادگی یا ناقص‌ الخلقه بودن موجب حرج مادر است و یا بیماری مادر که با تهدید جانی مادر توأم باشد قبل از ولوج روح (چهار ماه) با رضایت زن مجاز می باشد و مجازات و مسئولیتی متوجه پزشک مباشر نخواهد بود. متخلفین از اجرای مفاد این قانون به مجازاتهای مقرر در قانون مجازات اسلامی محکوم خواهند شد.

سقط جنین اگر به دلایل ذکر شده در این ماده باشد و همچنین قبل از چهار ماهگی باشد قابل مجازت نبوده و کاملا قانونی است.

درخواست سقط جنین درمانی باید به کجا داده شود؟

وکیل سقط جنین پاسخ فوق را اینگونه پاسخ می دهد، درخواست سقط جنین درمانی باید به ادارات کل پزشکی قانونی استان ها و همچنین در شهرستان ها باید به مراکز پزشکی قانونی ارائه شود که تاییدات لازم را از سوی معاونت پزشکی و بالینی سازمان پزشکی قانونی داشته باشد.

ذکر این نکته در این جا ضروری است که برخلاف تصور افراد جامعه سقط جنین نیازی به اجازه پدر جنین ندارد و مادر با توجه به شرایط می تواند اقدام به اینکار کند.

وکیل خوب سقط جنین
وکیل خوب سقط جنین با توجه به اینکه این جرم یکی از مهمترین و غیر اخلاقی ترین جرایم قابل ارتکاب توسط بشر می باشد باید ابتدائا توجه کند که عمل سقط جنین صورت گرفته قانونی بوده است یا خیر به این علت که طرح دعوای سقط جنین علاوه بر اینکه دارای جنبه قانونی می باشد از نظر اخلاقی و روانی نیز بار سنگینی را برای خانواده ها ایجاد می نماید. در نتیجه وکیل خوب سقط جنین نباید با در دست داشتن مدارکی غیر قابل استناد یا بر حسب گفته ها شنیده ها اقدام به طرح چنین دعوایی نماید و در مرحله بعد پس از اطمینان از به وقوع پیوستن این جرم با جمع آوری مدارک مستند و قانونی اقدام به طرح شکوایه علیه عاملان این اقدام غیر اخلاقی و غیر قانونی نماید تا حقوق پایمال شده موکل خویش را احقاق کند.

◁◁ بیشتر بدانید:  وکیل جرایم پزشکی و نقش آن در پرونده های پزشکی

سقط جنین غیر ارادی

سقط جنین غیر ارادی مربوط به زمانی است که مادر به دلایل مختلف از جمله بیماری یا آناتومیک بدن یا سایر دلایل ناشناخته دیگر دارای زمینه برای سقط جنین می باشد و با اندک فشار روحی یا ضربه فیزیکی دچار سقط جنین می گردد. در این فرض به جهت اینکه سقط جنین خارج از اراده مادر می باشد و مادر بدون اینکه تمایلی به اینکار داشته باشد اتفاق می افتد دارای وصف مجرمانه نیست و نمی توان کسی را به این جرم مجازات نمود.

سقط جنین در اثر ضربه

این نوع سقط جنین به علت ضربه هایی که ممکن است به دلایل مختلف به مادر وارد آید به وجود می آید. در این نمونه از سقط جنین اثبات این امر که سقط جنین در اثر ضربه بوده است بسیار دشوار است و نیازمند این است که وکیل سقط جنین با ارائه ادله مناسب این امر را به اثبات برساند، چرا که ممکن است با توجه به شرایط بدنی متفاوتی که انسان ها دارند ضربه ای با شدت کم به یک مادر موجب سقط جنین شود و عکس آن یک ضربه بسیار شدید به مادر دیگر تاثیری در این امر نداشته باشد.

تشخیص سقط جنین ضربه ای با توجه به اینکه این نوع سقط جنین می تواند سقط جنین عمدی محسوب گردد و مجازات آن قصاص باشد از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و نیازمند این است که وکیل سقط جنین با همکاری قاضی و مراکز پزشکی به دقت به بررسی جرم واقع شده بپردازند.

اشخاص دخیل در ارتکاب این جرم

بطور کلی میتوان گفت در ارتکاب هر جرمب، ممکن است علاوه بر فاعل اصلی جرم، اشخاصی به عنوان شریک و یا معاون در جرم نیز دخالت داشته باشند. جرم سقط جنین نیز مستثنی از این قاعده نبوده و ممکن است شخص یا اشخاص دیگری نیز در این امر دخالت داشته باشند. در اینصورت ممکن است کسی که برای سقط جنین دارو، قرص، آمپول و غیره را در اختیار فاعل قرار داده باشد، بعنوان معاون در جرم سقط جنین تحت تعقیب قرار بگیرد. در جلسه مشاوره حقوقی با وکیل متخصص کیفری با بررسی همه ابعاد پرونده شما، اشخاص دخیل در ماجرا، بعنوان متهم، تحت عناوین مربوطه، طرف دعوا قرار خواهند گرفت.


وکیل برای شکایت سقط جنین در تهران
وکیل برای شکایت سقط جنین در تهران

وکیل برای شکایت از سقط جنین در تهران

سقط جنین یکی از حساس ترین و فنی ترین پرونده های موجود در محاکم می باشد چرا که این پرونده ها دارای آثار بسیار زیادی در زندگی زوجین و همچنین دارای بعد روانی سنگینی برای پدر و مادر می باشد که ممکن است گاها موجب اختلافات شدید و از هم گسیختن خانواده گردد به همین جهت نیاز است که وکیل شکایت برای سقط جنین دارای حس مسئولیت پذیری و توانایی علمی بالایی باشد تا از هرگونه اقدام نادرست در این راستا پرهیز نماید.

موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا در تهران با توجه به حساسیت های پیش گفته اقدام به تشکیل دپارتمانی تخصصی از وکلای پایه یک دادگستری متخصص در دعاوی و جرایم پزشکی نمود تا بتواند بهترین و با کیفیت ترین خدمات را در این زمینه با بهرمندی از هوش جمعی و مزایای کار گروهی به شما عزیزان ارائه نماید. برای مشاوره با وکیل سقط جنین در خصوص طرح دعوی و دفاع در پرونده سقط جنین در تهران با ما تماس بگیرید.

به این نوشته چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۱۰ میانگین امتیاز: ۴.۹]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
وکیل شکایت از جراح زیبایی | شکایت از جراح متخلف زیبایی
نوشتهٔ بعدی
بررسی مجازات سقط جنین در قانون

دیگر مطالب این دسته بندی

46 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
زهره
1 سال قبل

سلام خیلی ممنون از مشاوره خوبی که در زمینه سقط جنین بهم دادید واقعا زندگی منو نجات دادید نمیدونم واقعا اگه موسسه خوب امین عدالت نبود چه اتفاقی برای من میوفتاد. خداخیرتون بده که اینقدر دلسوز و کاربلد هستید.

وجدانی
1 سال قبل

سلام
میخواستم از سایت خوب و مطالب آموزنده و تخصصی تون تشکر کنم. پاینده باشید

قهار
1 سال قبل

سقط جنین چه زمانی با مسئولیتی همراه نمیباشد و مجازاتی را در پی ندارد؟ با تشکر و درود و سپاس فراوان از موسسه حقوقی خوبتون

جعفری
1 سال قبل

سلام، آیا میتونم از کسی که خانومم رو ترغیب به سقط جنین کرده شکایت کنم؟ مجازاتش چیه؟ لطفا راهنمایی کنید. با سپاس

کریمی
1 سال قبل

وکیل پزشکی برای سقط جنین میخوام شما وکلاتون در این زمینه تخصص دارن؟

شهرزاد
1 سال قبل

سلام اگر‌ زنی بدون اجازه شوهرش بچه رو سقط کنه شوهر میتونه شکایت کنه؟

لیدا
2 سال قبل

شکواییه مربوط به جرایم پزشکی تنظیم کنید چقد هزینه داره؟

پرگیلانی
2 سال قبل

شکایت از پزشکی که بدون اجازه من جنین رو با همکاری زن من سقط کرده به نتیجه میرسه؟

رستا
2 سال قبل

پزشک معالج اگر‌ دارو بده به زنم و بچه سقط بشه مسئولیت با کیه؟

کیمیا
2 سال قبل

شکایت از پزشک رو میتونم خودم انجام بدم یا باید وکیل بگیرم؟

فهرست
مشاوره حقوقی در واتساپ