اصل بر قصور پزشک است به چه معناست؟

موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا در تهران ارائه دهنده خدمات حقوقی

اصل بر قصور پزشکی است
دعاوی پزشکی

اصل بر قصور پزشک است به چه معناست؟ آیا در پرونده های جرایم پزشکی و شکایت از پزشک، اصل بر عدم قصور پزشک است؟ یا اصل بر تقصیر پزشک است؟ با وکیل جرایم پزشکی همراه باشید.

اصل بر قصور پزشک است

مطابق ماده ۴۹۵ قانون مجازات اسلامی، در اقدامات درمانی که توسط پزشک صورت میپذیرد، فرض تقصیر حاکم است. یعنی پزشک یا شخص درمانگر باید عدم تقصیر خود را اثبات نماید. رعایت موازین فنی و الزامات قانونی، امری است که باید توسط پزشک به اثبات برسد. مقصود از ” فرض بر تقصیر است ” این میباشد که پزشک میتواند خلاف آن را به اثبات برساند. پس تقصیر و اشتباه پزشک ثابت نشده است، بلکه به این دلیل که اصل بر مسئولیت او میباشد، او باید از خود رفع اتهام نماید. طریقه رفع اتهام نیز، اثبات عدم قصور پزشکی است. یعنی پزشک ثابت نماید که در امر طبابت خود خواه درمانی مانند جراحی قلب و خواه زیبایی، مانند تزریق ژل به لب و گونه و ابدومینوپلاستی و غیره مرتکب تقصیر، اهمال و کوتاهی نشده است.

◁◁ بیشتر بدانید:  وکیل شکایت از پزشک

اثر برائت در احراز قصور پزشکی

پیش تر بیان گردید که اصل بر قصور پزشک است. و اثبات خلاف آن، بر عهده پزشک است. حال اگر یک پزشک میخواهد از اصل عدم ضمان پزشک برخوردار گردد، میبایست قبل از انجام عمل طبابت یا جراحی زیبایی، از بیمار رضایتنامه یا برائت نامه اخذ نماید، سپس مرتکب قصور پزشکی و تقصیر نیز نگردد. در این فرض، اثبات قصور پزشکی دکتر معالج بر عهده بیمار قرار میگیرد. به همین جهت است که بررسی مساله در کمیسیون مربوطه صورت میپذیرد. به عبارت دیگر، اخذ برائت و رضایت بیمار و عدم ارتکاب به قصور پزشکی، بصورت توامان، موجب میگردد که اصل عدم ضمان پزشک جاری گردد.

یادآوری یک نکته بسیار مهم: مطابق قوانین و مقررات کشور ما، اگر اصل بر وجود یا عدم وجود امری باشد، به معنای اثبات آن نیست. بلکه به این معناست که، کسی که خلاف اصل، ادعایی دارد، باید آن را به اثبات برساند. لذا در جرایم پزشکی نیز مانند سایر جرایم کیفری و پرونده های کیفری، امکان دفاع و اثبات خلاف اصل، ممکن و میسور میباشد. ولیکن نیازمند دفاع ارزشمند در زمینه مربوطه و در حیطه دعوای کیفری مربوطه توسط وکیل جرایم پزشکی میباشد.

◁◁ بیشتر بدانید:  شکایت از جراح زیبایی با وجود رضایت نامه

وکالت در جرایم پزشکی

جرایم پزشکی به معنای ارتکاب جرم غیر عمدی توسط پزشک است. مقصود از جرم غیرعمدی، ایراد صدمه بدنی غیرعمدی است. دفاع از هر دو موضع بیمار و پزشک، نیازمند دانش، مهارت و تخصص و اشراف بر دو اصل مذکور، یعنی اصل بر قصور پزشک و اصل عدم ضمان پزشک، است. وکیل جرایم پزشکی در تهران که عضو موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا میباشد، دارای دانش و تخصص کافی در خصوص پرونده کیفری علیه پزشک و یا دفاع از پزشک در شکایت مطروحه بر علیه او میباشد. با موسسه حقوقی ما تماس حاصل نموده و خواستار اخذ مشاوره حقوقی با وکیل متخصص شوید.

به این نوشته چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۲ میانگین امتیاز: ۵]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
ایراد صدمات بدنی غیرعمدی ناشی از تقصیر پزشک
نوشتهٔ بعدی
شکایت از اپراتور لیزر

دیگر مطالب این دسته بندی

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
فهرست
مشاوره حقوقی در واتساپ