تفاوت ارش با دیه در جرایم پزشکی

تفاوت ارش با دیه در جرایم پزشکی به این صورت می باشد که میزان دیه هر ساله تعیین می گردد و مبلغ آن مشخص است اما میزان ارش با توجه به نوع و میزان صدمه وارده توسط مقام قضایی رسیدگی کننده به پرونده تعیین می گردد.

تفاوت ارش با دیه چیست؟

تفاوت ارش با دیه در جرایم پزشکی به این صورت است که دیه هر ساله توسط مقام رهبری تعیین گردیده و از طرف رییس قوه قضایی اعلام می شود. مقدار دیه برای هر یک از اعضای بدن در قانون تعیین شده است و میزان آن قابل تغییر نمی باشد. به عنوان مثال دیه هر یک از اعضای زوج بدن، نصف دیه کامل است. اما ارش در قانون تعیین نشده است و با توجه به میزان صدمه وارده توسط قاضی رسیدگی کننده تعیین می شود.

ارش چیست؟

تفاوت دیه با ارش در جرایم پزشکی را زمانی می توان به درستی درک کرد که ابتدا با تعریف این دو آشنا شوید. ارش در قانون بدین صورت تعریف شده است، ارش، دیه غیرمقدر است که میزان آن در شرع تعیین نشده است و دادگاه با لحاظ نوع و کیفیت جنایت و تاثیر آن بر سلامت مجنی علیه و میزان خسارت وارده با در نظر گرفتن دیه مقدر و با جلب نظر کارشناس میزان آن را تعیین می کند.

دیه چیست؟

تفاوت دیه با ارش در جرایم پزشکی با تعریف درست از دیه مشخص می شود. دیه در قانون مجازات اسلامی اینگونه بیان شده است، دیه اعم از مقدر و غیرمقدر، مالی است که در شرع مقدس برای ایراد جنایت غیرعمدی بر نفس، اعضاء و منافع و یا جنایت عمدی در مواردی که به هر جهتی قصاص ندارد به موجب قانون مقرر می‌شود.

◁◁ بیشتر بدانید:  مطالبه خسارت مازاد بر دیه

تفاوت دیه با ارش چگونه مشخص می شود؟

تفاوت دیه با ارش با توجه به نوع قصوری که از سوی پزشک صورت گرفته، مشخص می شود. برای تعیین اینکه مجازات قصور صورت گرفته از سوی پزشک پرداخت دیه می باشد یا ارش، با توجه به نظریه کمیسیون پزشکی قانونی است. زمانی که پرونده از سوی قاضی برای بررسی قصور صورت گرفته و تعیین میزان خسارت به کمیسیون پزشکی قانونی ارجاع می شود، اعضای کمیسیون با بررسی قصور و آسیب مورد نظر تعیین می نمایند که به بیمار باید دیه پرداخت شود یا ارش.

مشاوره با وکیل دعاوی پزشکی

وکیل دعاوی پزشکی به وکیلی گفته می شود که از دانش کافی در خصوص مسائل حقوقی پرونده های پزشکی داشته و همچنین با رویه عملی پرونده های مورد نظر نیز آشنا باشد تا در مراحل رسیدگی به پرونده بتواند با ارائه راهکارهای مناسب از بروز مشکلات برای شما جلوگیری نماید. توصیه ما برای هر اقدامی در خصوص پرونده های پزشکی چه از سوی پزشک و چه از سوی بیمار، مشاوره با وکیل متخصص در این زمینه می باشد. لذا قبل از هر اقدامی با ما تماس بگیرید و با وکیل دعاوی پزشکی موسسه ما مشاوره داشته باشید.

تفاوت دیه با ارش جرایم پزشکی در زمان پرداخت

تفاوت دیه با ارش در زمان پرداخت موضوعیتی ندارد. در زمان پرداخت، دیه با ارش هیج تفاوتی ندارد و مبلغ مورد نظر به نرخ زمان پرداخت محاسبه می گردد. باید توجه داشته باشید که نرخ دیه یا ارش با توجه به میزان دیه در زمان پرداخت محاسبه می گردد. به عنوان مثال اگر قصور پزشکی در سال ۱۴۰۲ اتفاق افتاده باشد و حکم پرونده در سال ۱۴۰۳ صادر شود، دیه یا ارش بر مبنای سال ۱۴۰۳ محاسبه و پرداخت می گردد.

تعیین دیه یا ارش برای شکایت با قاضی است یا کمیسیون پزشکی قانونی؟

تفاوت دیه با ارش در جرایم پزشکی و تعیین پرداخت هر یک از این موارد ابتدائا با کمیسیون پزشکی قانونی می باشد و کمیسیون نظریه خود  را به دادگاه ارائه می نماید و دادگاه در صورت پذیرش نظریه کمیسیون مطابق با این نظریه و در صورت عدم پذیرش این نظریه یا در صورت نیاز به اصلاح نظریه مورد نظر، با استدلال مناسب در جهت رد نظریه صادره، اقدام به صدور حکم به محکومیت پزشک یا بیمارستان و یا کادر درمان می نماید.

◁◁ بیشتر بدانید:  قصور پزشکی و همه چیز درباره آن

تفاوت دیه با ارش در جرایم پزشکی
تفاوت دیه با ارش در جرایم پزشکی

دعاوی پزشکی در تخصص ماست

موسسه حقوقی و داوری امین عدالت با در اختیار داشتن وکیل متخصص در زمینه دعاوی پزشکی این اطمینان را به شما می دهد که با انعقاد قرارداد با وکلای موسسه بهترین نتایج ممکن را در پرونده های خود اخذ خواهید نمود. برای مشاوره با وکیل دعاوی پزشکی و یا تنظیم دادخواست، شکواییه، اظهارنامه و یا استفاده از سایر خدمات حقوقی موسسه با ما تماس بگیرید.

به این نوشته از راست به چپ چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۵ میانگین امتیاز: ۵]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

دیگر مطالب این دسته بندی

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments