رد مال در جرم کلاهبرداری

موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا در تهران ارائه دهنده خدمات حقوقی

رد مال در جرم کلاهبرداری
جرم کلاهبرداری

وکیل کلاهبرداری وفق نظر دکترین حقوقی و قانون مجازات اسلامی، درخصوص این که کلاهبرداری چیست و چه تعریفی دارد، جرم کلاهبرداری را توسل به وسایل متقلبانه و بردن مال غیر معرفی مینماید. پس از اثبات جرم کلاهبرداری نوبت به تعیین مجازات محکوم علیه میرسد. در مقاله پیش رو بصورت تخصصی به بیان رد مال در جرم کلاهبرداری بعنوان یکی از مجازاتهای مندرج در قانون پرداخته میشود.

نکته: کلاهبرداری جرمی مقید به بروز نتیجه است. لذا بردن مال دیگری از بابت مانور متقلبانه باید رخ بدهد تا جرم تام کلاهبرداری محقق شود.

عناصر تشکیل دهنده جرم کلاهبرداری

وکیل کلاهبرداری میگوید: فاعل این جرم کسی است که مستقیما عملیات اجرایی این جرم را انجام میدهد و کلاهبردار نام دارد. اگر فاعل با کمک سایرین مرتکب این جرم شود، حسب مورد، سایر اشخاص، عنوان مجرمانه شرکت در جرم کلاهبرداری یا معاونت در جرم کلاهبرداری را اخذ مینمایند. وکیل متخصص دعاوی کیفری ادامه میدهد: عنصر مادی جرم کلاهبرداری همان توسل به مانور متقلبانه و بردن مال غیر است که از سمت فاعل یا جمیع شرکا تحقق می یابد.

ماده ١ قانون تشدید نیز عنصر قانونی جرم مذکور را تشکیل میدهد.

وکیل کلاهبرداری می افزاید: عنصر معنوی این جرم هم که دربردارنده عمد و قصد و اراده در انجام رفتار مجرمانه و حصول نتیجه میباشد. از سوالات متداول شما عزیزان، چگونگی رد مال در جرم کلاهبرداری میباشد؟

◁◁ بیشتر بدانید:  وکیل کلاهبرداری | جرم کلاهبرداری چیست و چه مجازاتی دارد؟

رد مال بطور کلی به چه معناست؟

وکیل کلاهبرداری بدوا بیان میدارد: رد مال به معنای استرداد و عودت و رسانیدن مال به صاحب و مالک اصلی و حقیقی اش میباشد. هنگامیکه مال متعلق به دیگری به هر دلیلی اعم از طرق قانونی یا غیرقانونی در دست کسی قرار دارد، وی تکلیف بر رد مال به صاحبش داشته و درقبال ان مسئول است.

وکیل متخصص و باتجربه ادامه میدهد: رد مال در جرم کلاهبرداری به معنای پس دادن مال مورد کلاهبرداری از سمت کلاهبردار به مالباخته میباشد. مجازاتهای مقرر برای جرم کلاهبرداری که مندرج در ماده ١ قانون تشدید میباشد، حبس از ١ سال تا ٧ سال، جزای نقدی معادل ارزش مالی که برده شده و رد مال به صاحبش میباشد.

نکات رد مال در جرم کلاهبرداری

وکیل کلاهبرداری فهرست وار میگوید:

  • رد مال به معنای استرداد و پس دادن همان مال برده شده به صاحبش است.
  • در صورت مفقودی یا تلف شدن عین مال برده شده، رد مثل یا قیمت آن به صاحب اصلی بر عهده کلاهبردار میباشد.
  • رد مال در خصوص خریدار مال مورد کلاهبرداری نیز صادق است و کلاهبردار باید عوض دریافتی از خریدار را به وی برگرداند.
  • برای صدور محکومیت کلاهبردار بر رد مال نیازی به تقدیم دادخواست نمیباشد.
  • رد مال در جرم کلاهبرداری در متن دادنامه صادره از محکمه بعنوان یکی از مجازاتها مورد حکم قرار میگیرد.

عدم رد مال در جرم کلاهبرداری

  • رد مال در جرم کلاهبرداری چه اثری دارد؟
  • اگر رد مال در جرم کلاهبرداری صورت نگیرد چه اثری دارد؟
  • نتیجه رد مال در جرم کلاهبردرای پیش از صدور حکم چیست؟
  • اگر قبل از صدور حکم محکومیت، کلاهبردار نسبت به رد مال اقدام کند چه اثری در حکم دارد؟

خوب است بدانید عدم رد مال در جرم کلاهبردرای موجب آن میباشد که کلاهبردار تا یوم الادا یعنی تا زمانیکه مال را به صاحبش بازگرداند در زندان بماند و حتی پس از گذراندن سالهای حبس تعزیری اش بازهم نتواند از زندان رهایی یابد. لذا نتیجه عدم رد مال به صاحبش در جرم کلاهبرداری موجب ادامه اشتن حبس و زندان برای مرتکب جرم کلاهبرداری است.

نکته: رد مال در جرم کلاهبرداری دارای جنبه حق الناسی میباشد. لذا عفو یا گذشت یا عدول از آن به دست مقام قضایی ممکن نبوده و اختیاری در این زمینه ندارد.

رد مال در جرم کلاهبرداری پیش از صدور حکم

  • رد مال در جرم کلاهبردرای پیش از صدور حکم چه اثری دارد؟

خوب است بدانید در اکثر موارد در رویه عملی دادگاه ها و محاکم هنگامیکه متهم پیش از صدور حکم چه در مرحله بدوی و چه پیش از صدور حکم قطعی در مرحله تجدیدنظر، نسبت به رد مال به صاحبش اقدام مینماید، میتواند رضایت وی را کسب کند. رضایت شاکی در اکثر جرایم نظر به قابل گذشت بودن آنها موجب مختومه شدن پرونده کیفری میشود. درخصوص جرم کلاهبرداری میبایست وفق قوانین و مقررات جزایی قایل به تفکیک شویم. ارزش و بهای مال مورد کلاهبرداری یا میزان وجه یا مبلغی که مورد کلاهبردرای قرار گرفته است مناط اعتبار و این تقسیم بندی میباشد.

الف) اگر مال مورد کلاهبرداری یعنی موضوع جرم بیش از ۱۰۰ میلیون تومان باشد، این جرم، غیرقابل گذشت بوده و رضایت شاکی در صورت رد مال در جرم کلاهبردرای پیش از صدور حکم میتواند از موجبات اعمال مقررات تخفیف برای مرتکب باشد.

ب) اگر مال موضوع جرم، کمتر از مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان باشد، در صورت اعلام رضایت شاکی خصوصا بر مبنای رد مال در جرم کلاهبردرای پیش از صدور حکم، مورد از موارد مختومه شدن پرونده و عدم صدور حکم محکومیت مرتکب خواهد بود.

◁◁ بیشتر بدانید:  دلایل اثبات جرم کلاهبرداری

وکیل کلاهبرداری | رد مال در جرم کلاهبرداری

وکیل کلاهبرداری | رد مال در جرم کلاهبرداری

وکیل جرم کلاهبرداری در تهران را از ما بخواهید

موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا در تهران ارائه دهنده خدمات حقوقی و کیفری به شما عزیزان بوده و مفتخر است به ارائه بهترین مشاوره حقوقی توسط وکلای متخصص و باتجربه در زمینه دعاوی کیفری خصوصا جرم کلاهبرداری که از مبتلا به ترین پرونده های کیفری محاکم میباشد. پیشنهاد می گردد در صورت نیاز به مشاوره در رابطه با رد مال در جرم کلاهبرداری، اثبات کلاهبرداری، معاونت و شرکت در کلاهبرداری، وثیقه برای جرم کلاهبرداری و یا تنظیم شکواییه، دادخواست و لوایح مربوطه با وکیل متخصص و باتجربه تماس گرفته و از راهکارهای قانونی و رویه عملی دادگاه ها مطلع گردیده تا بهترین تصمیم را اتخاذ نمایید.

به این نوشته چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۱۱ میانگین امتیاز: ۵]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
بررسی ماده ۳ قانون تشدید مجازات | جرم ارتشا
نوشتهٔ بعدی
تخفیف مجازات در کلاهبرداری

دیگر مطالب این دسته بندی

36 پرسش و پاسخ
جدیدترین نظرات
قدیمی ترین نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
فهرست
36
0
سوالات خود را در رابطه با این مطلب مطرح نمایید.x