خطای پزشکی در نسخه نویسی

وکیل جرایم پزشکی در مقاله ی های پیشین تحت عنوان تخلفات انتظامی پزشکان و تفاوت آن با جرایم پزشکی، توضیحات کاملی را در خصوص تخلفات انتظامی پزشکی برای شما عزیزان ارائه نمود. در مقاله حاضر وکیل جرایم پزشکی قصد دارد تا به بررسی یکی از تخلفات قابل ارتکاب از سوی پزشکان یعنی عدم صدور‌ نسخه بر اساس اصول علمی و شرایط بیمار را به بهترین شکل ممکن مورد بررسی قرار دهد.

خطای پزشکی در نسخه نویسی به چه صورت است؟

خطای پزشکی در نسخه نویسی یا اشتباه پزشک در نوشتن نسخه به اشکال مختلف قابل تحقق است و این اشتباه یا خطا گاهی اوقات ممکن است موجب فوت  بیمار نیز گردد. اشتباهات یا خطاهایی که ممکن است از سوی پزشکان به وقوع بپیوندد اشکال مختلفی دارد مانند اشتباه در نوشتن نام دارو، اشتباه در نوشتن نوع مصرف دارو اعم از تزریق عضلانی، وریدی یا زیر جلدی یا مصرف خوراکی، اشتباه در نوشتن مقدار دارو، نوشتن دارو با خط بد که موجب ناخوانا بودن و اشتباه مسئول تحویل دارو گردد، اشتباه در تعیین ساعت مصرف دارو.

خطای پزشک در نسخه نویسی و مجازات آن
خطای پزشک در نسخه نویسی و مجازات آن

مستند قانونی خطا در نوشتن نسخه

خطای پزشک در نسخه نویسی به استناد ماده ۲۲ آیین نامه انتظامی پزشکی که به شرح ذیل می باشد، تخلف در نظر گرفته شده است.

“صدور هر گونه نسخه می باید بر اساس شرایط بیمار و اصول علمی نسخه نویسی صورت گیرد”

بنابراین نوشتن نسخه بدون در نظر گرفتن شرایط بیمار و عدم رعایت اصول علمی از سوی پزشک مطابق با قانون تخلف می باشد و برای پزشک مجازات هایی در پی دارد که در ادامه به بررسی این امر خواهیم پرداخت.

وکیل جرایم پزشکی

جرایم پزشکی امروزه یکی از شایع ترین جرایم در دادسراها و دادگاه ها می باشند، دلیل این اتفاق افزایش قابل توجه جراحی های زیبایی می باشد که هم برای پزشکان و هم برای افراد جامعه جذابیت های خاصی دارد، برای پزشکان دارای جنبه مالی چشم گیر بوده و برای بیماران نیز از نظر تغییرات اساسی در ظاهر دارای جذابیت های فراوانی می باشد. در عمل بر خلاف بسیاری از پزشکان متعهد و متخصص، افرادی سودجو بدون داشتن تخصص و مهارت کافی در انجام جراحی های مذکور خساراتی جبران ناپذیر را برای افراد به وجود می آورند. جبران خسارت های وارده به این افراد نیازمند طرح دعوا در محاکم می باشد که یک کار بسیار تخصص و حرفه ای است و برای به دست آوردن بهترین نتیجه لاجرم شما نیازمند یک وکیل پایه یک دادگستری متخصص و با تجربه در پیگیری حقوق خویش می باشید.


◁◁ بیشتر بدانید:  وکیل شکایت از پزشک

خطای پزشک در نسخه نویسی جرم است یا تخلف؟

خطای پزشک در نسخه نویسی مطالبق با ماده ۲۲ آیین نامه انتظامی پزشکان تخلف محسوب می شود و در عین حال اگر صدور نسخه اشتباه سبب به وجود آمدن نقصی در بیمار گردد قابل پیگیری کیفری نیز می باشد، چرا که ممکن است فعل پزشک در صدور نسخه اشتباه باعث صدماتی جبران ناپذیر به بیمار گردد و این صدمات گاها موجب مرگ بیمار نیز می گردد از این جهت این حق برای بیمار وجود دارد علاوه بر اینکه از نظر انتظامی این تخلف را به اثبات می رساند، از نظر کیفری و حقوقی نیز اقدام به دریافت دیه و خسارت هایی که پزشک در اثر صدور نسخه  اشتباه بدون در نظر گرفتن شرایط بیمار و اصول علمی صادر نموده است را نیز مطالبه نماید.

مجازات انتظامی اشتباه یا خطا در نوشتن نسخه

وکیل شکایت از پزشک در پاسخ به پرسش فوق بیان می دارد، خطای پزشک در نسخه نویسی دارای دو جنبه انتظامی و کیفری است، که مجازات انتظامی پزشک از سوی سازمان نظام پزشکی تعیین خواهد شد و به شرح ذیل می باشد:

الف) تذکر یا توبیخ شفاهی در حضور هیات مدیره نظام پزشکی
ب) اخطار یا توبیخ کتبی با درج در پرونده نظام پزشکی محل

و در صورت تکرار، به توبیخ کتبی با درج در پرونده نظام پزشکی و نشریه نظام پزشکی محل یا الصاق رای در تابلو اعلانات نظام پزشکی محل.

قصور پزشکی منتج به آسیب بیمار

ممکن است اینطور قلمداد شود که اشتباه پزشک یا خطای پزشکی در نسخه نویسی موجب تجویز داروی اشتباه شده، لذا نمیتوان نتیجه سنگینی برای پزشک متخلف به دنبال داشته باشد. این یک تصور کاملا اشتباه است. زیرا کمیسیون برای تشخیص این امر که آسیب حاصله در نتیجه چه امری بوده است، کلیه اعمال پزشک را از قبیل تشخیص اشتباه و تجویز داروی نامناسبل و خطای پزشک در نسخه نویسی را مورد بررسی قرار میدهد.


◁◁ بیشتر بدانید:  شکایت از پزشک و چگونگی آن در سال ۱۴۰۲

شکایت از پزشک مقصر یا دفاع از پزشک بیگناه
شکایت از پزشک مقصر یا دفاع از پزشک بیگناه

شکایت از پزشک مقصر یا دفاع از پزشک بی گناه

موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا در تهران با توجه به نیاز شما عزیزان و تخصصی نمودن حوزه های کاری وکلای حاضر در موسسه، دپارتمانی تخصصی از بهترین و با تجربه ترین وکلای متخصص در زمینه جرایم پزشکی تشکیل داده، تا با بهره مندی از مزایای کار تخصصی و گروهی بهترین و با کیفیت ترین خدمات را به شما عزیزان ارائه نماید. برای مشاوره با وکیل جرایم پزشکی و یا طرح شکایت یا دادخواست و یا تنظیم لایحه یا شکواییه از سوی وکیل دعاوی پزشکی با ما تماس بگیرید.

به این نوشته از راست به چپ چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۱۸ میانگین امتیاز: ۵]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

دیگر مطالب این دسته بندی

44 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
پر
3 ماه قبل

اگه پزشکی مثلا در نوشتن دارو اشتباه کنه و بیمار بمیره پزشک مرتکب چه نوع جنایتی شده؟

مهسا
2 سال قبل

تشکر ویژه بابت مشاوره تلفنی خوب و عالی که دادید سپاسگزارم

شهرام
3 سال قبل

سلام روزتون بخیر
از من بعلت جرم خطا در نسخه نویسی شکایت شده. اینکه مسئول داروخانه نتونسته نسخه نوشته شده توسط منو رو بخونه گناه منه؟ آیا نباید اگه هم نتونسته بخونه نسخه رو بر میگرداند که اصلاح کنم که الان بیمارم به این روز نیفته و گرفتار این موضوع نشیم؟

ندال
3 سال قبل

خطای پزشک در نسخه نویسی ایا شامل نوشتن اشتباهی تزریق عضلانی به تزریق وریدی نیز میشود؟ چگونه بفهمیم که پزشک در نسخه نویسی اشتباه کرده یا خطای پرستار بوده است؟ ممنون و متشکر

جمیل
3 سال قبل

سلام از وکیل جرایم پزشکی سوال داشتم دکتر برام نسخه نوشته و داروخانه قرص اشتباه به من داده، سه روز حال بشدت بدی داشتم و در بیمارستان بستری شدم. الان باید از پزشک بابت خطا در نسخه نویسی شکایت کنم یا از داروخانه که نتونسته خط دکتر رو درست بخونه؟ هیچ کدوم گردن نمیگیرن که مقصر هستن. ممنون میشم راهنمایی کنید.