تنظیم لایحه علیه شرکت

تنظیم لایحه در پرونده شکایت از شرکت موضوع اصلی بحث این مقاله میباشد. ما می دانیم تنظیم لایحه زمانی اتفاق می افتد که موضوع شکایتی یا پرونده حقوقی مطرح باشد. حال سوال اینجاست که آیا می شود از شرکت ها هم شکایت نمود؟

نحوه شکایت از شرکت های تجاری و غیرتجاری

وکیل مربوط به امور شرکتها میگوید: پاسخ ساده است و مثبت. بله می توان از شرکت هم شکایت کرد. چرا که مطابق با قانون، شرکت ها نیز دارای شخصیت تعریف شده ای می باشند، که ما آن را با نام شخصیت حقوقی می شناسیم. از آنجایی که حق و تکلیف بر شخصیت ها اعمال می شود، پس از این رو شرکت نیز می تواند مخاطب طرح دعوای ما باشد یا بقولی دیگر در جایگاه خوانده قرار بگیرد. البته شایان به ذکر است که برخی از مجازات ها را نمی توان به واسطه طرح دعوا و شکایت بر شخصیت حقوقی که متعلق به شرکت هاست بار کرد. اما به هر حال در قانون مجازات هایی برای این طیف شخصیت یعنی شخصیت حقوقی پیش بینی گشته است. برای هر چه بهتر روشن شدن این مطلب لطفا ما را در ادامه همراهی بفرمایید.

تنظیم لایحه در پرونده شکایت از شرکت و مفهوم لایحه

واژه لایحه در معنای درخواست مکتوب شده به کار رفته است. واژه ای پر کاربرد که احتمالا نام آن را شنیده ایم اما شاید تصویر ذهنی درستی نسبت به آن نداشته باشیم. اگر بخواهیم لایحه را با زبانی ساده تر بیان کنیم می توان گفت درخواستی است که می تواند از سوی هر یک از اصحاب دعوا نوشته و به دادگاه ارائه گردد. پر واضح است که این واژه در هر معنای دیگری هم که به کار برود اما همچنان از ارزش و اعتبار بالایی نزد قضات برخوردار است.

وکیل متخصص شرکتها میگوید: همانطور که مستحضر هستید برای بیان درخواست هایی هم چون تجدید نظر خواهی در رای یا تجدید نظر در دادرسی یا ارائه سند یا مدرکی جدید و غیره اصولا چند راه پیش رو داریم. که می توان از آن جمله به اظهارات شفاهی, دادخواست و لایحه نویسی اشاره کرد. پس برای تنظیم لایحه در پرونده شکایت از شرکت حتما توصیه می گردد که از تجربه افراد مجرب بهره مند شوید.
  • نکته: تنظیم لایحه می تواند هم از سوی خواهان باشد هم از سوی خوانده صورت پذیرد. زیرا هر دو طرف دعوا، حق دفاع دارند. لذا تنظیم لایحه برای شرکت یکی از تخصصی ترین مسئولیت های وکیل متخصص امور شرکت و موسسات میباشد.

چرا لوایح از نظر دادگاه دارای اهمیت ویژه ای هستند؟

وکیل متخصص در زمینه دعاوی شرکت ها در پاسخ به این پرسش اینگونه بیان می دارد که در اکثر مواقع، افراد حرفه ای که با روند رسیدگی به پرونده ها آشنایی دارند، از لایحه نویسی به عنوان درخواست استفاده می کنند. اهمیت لوایح نزد محاکم به آن خاطر است  که به دلیل حساسیتی که در نگارش آن به کار می رود و همچنین دارای ارزش قانونی و رسمی است می تواند روند یک پرونده را تغییر دهد. حال با بیان این امر بیشتر از پیش به اهمیت لوایح پی خواهید برد.


◁◁ بیشتر بدانید:  استخدام وکیل برای شرکت چگونه است؟

تنظیم لایحه در پرونده شکایت از شرکت و علت برتری آن نسبت به سایر روش ها

همانگونه که بیان کردیم و مستحضر هستید راه های دیگری نیز برای بیان درخواست از محاکم وجود دارد. اما چرا اهمیت تنظیم لایحه به دیگر راه ها برتری دارد؟

یکی از راه هایی که برای تحقق این هدف بیان نموده ایم راه اظهارات شفاهی بود. برای مثال درست است که از این طریق هم می شود درخواست را مطرح نمود اما به کرات دیده شده است که افراد اظهارات خود را به درستی بیان نکرده اند و موجب سوء برداشت شده است. یا اینکه به علل مختلفی همچون استرس و شرایط حاکمه دیگر با از دست دادن تمرکز از بیان برخی نکات مهم و سرنوشت ساز غافل شده اند. اما در تنظیم لایحه می توان متنی را به دور از تمامی شرایط فوق الذکر تنظیم و برای بارها مورد بررسی قرار داد، تا اگر ایرادی در آن مشاهده گردید، اصلاح شود. حال برای تنظیم لایحه در پرونده شکایت از شرکت می بایست به نکات زیادی توجه داشت چرا که برای به سر انجام رسیدن این امر و کسب نتیجه مطلوب می بایست به خوبی به قانون مسلط بود.

  • نکته: برای آنکه وکیل متخصص دعاوی تجاری و شرکت ها بتواند لایحه خوب و متناسبی را تنظیم نماید می بایست از همه جزئیات آگاه باشد.

تنظیم لایحه در پرونده شکایت از شرکت و مفهوم لایحه دفاعی

همانطور که پیش تر هم توضیح داده شد واژه لایحه از ریشه لوح است. یعنی به معنای نوشتن و مکتوب کردن است. زمانی که با واژه لایحه دفاعی رو به رو می شویم باید دانست که این لایحه توسط خود فرد یا وکیل ایشان به منظور دفاع تنظیم شده است.

از آنجایی که دولت نیز درخواست های خود را به مجلس توسط لوایح انجام می دهد، لذا این واژه، واژه ای پر کاربرد است. پس واژه لایحه دفاعی را می توان تنها فرق و تمییز بین لایحه حقوقی و لایحه تسلیمی دولت به مجلس دانست. لایحه های دفاعی اصولا در بر دارنده مواد قانونی و تجربه وکیل در قالب لغات و اصطلاحات حقوقی است.

تنظیم لایحه در پرونده شکایت از شرکت و انواع و اقسام آن

همانطور که مستحضر هستید برای اقسام مختلفی می توان لوایح را تنظیم نمود. بعد از لایحه دفاعی که پرکاربرد ترین نوع لایحه است. می توان دیگر لوایح را به صورت اجمالی به شرح ذیل نام برد که عبارتند از:

۱ . در مقام درخواست ارجاع به کارشناسی

۲ . تجدید نظر خواهی( چه در رای و چه در تجدید نظر در دادرسی)

۳ . دیوان عالی کشور

۴ . تغییر آدرس و اطلاع آن به مراجع قضایی

یا هر نوع درخواست دیگری که می توان آن را به دادگاه ارائه گردد.

◁◁ بیشتر بدانید:  ارائه مشاوره حقوقی به شرکت ها

وکیل برای تنظیم لایحه علیه شرکت
وکیل برای تنظیم لایحه علیه شرکت

وکیل برای تنظیم لوایح شرکت

با توجه به تمامی نکات فوق الذکر و نیز اهمیت تنظیم صحیح لوایح و اینکه درستی انجام این امر تا چه مقدار می تواند در روند پرونده و حتی سیر مسیر آن تاثیر گذار باشد، پر واضح است که برای تحقق بخشیدن به این امر می بایست از افراد مجرب بهرمند شد. چرا که در موضوع تنظیم لایحه در پرونده شکایت از شرکت که دارای نکات ظریف اما موثر بسیاری است عدم توجه به نکات می تواند موجب بروز خسارت گردد که گاه ممکن است جبران ناپدیر باشد.

موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا با داشتن وکلای متخصص در زمینه های حقوقی علی الخصوص دعاوی تجاری مربوط به شرکت ها و شکایت از شرکت، می تواند با افتخار یاری رسان شما سروران گرامی باشد. مزد تلاش ما لبخند رضایت شماست.

به این نوشته از راست به چپ چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۵ میانگین امتیاز: ۳.۸]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

دیگر مطالب این دسته بندی

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments