محاسبه میزان نفقه زن

محاسبه میزان نفقه زن شامل چه مواردی است؟ نحوه محاسبه میزان نفقه زن به چه شکلی صورت می پذیرد؟ آیا در محاسبه میزان نفقه زن، هزینه لوازم آرایشی و بهداشتی هم لحاظ می شود؟ آیا در محاسبه میزان نفقه زن، هزینه عمل های زیبایی هم قرار دارد؟ آیا تورم بر محاسبه میزان نفقه زن تاثیر میگذرد؟ مجازات مردی که پس از محاسبه میزان نفقه زن، از پرداخت آن خودداری می کند چیست؟ وکیل نفقه در این مقاله به کلیه پرسش های فوق پاسخ میدهد.

محاسبه میزان نفقه زن شامل چه مواردی می شود؟

محاسبه میزان نفقه زن باید مطابق نیازهای معمول و متعارف یک زن صورت پذیرد. نیازهای متعارف شامل نیاز به مسکن، نیاز به خوراک، نیاز به پوشاک، نیاز به اثاثیه و وسایل منزل، نیاز به هزینه های بهداشتی و درمانی، و مورد آخر نیاز به پرستار یا خادم است، در صورتی که زن به علت مشکل جسمی یا روحی داشته باشد. و حتما باید از پرستار یا خدمتکار کمک بگیرد یا این که عادت به حضور خدمتکار برای انجام امور منزل داشته باشد. پس با توجه به مواردی که در بالا گفته شد باید محاسبه میزان نفقه زن صورت بگیرد و قطعا این مبلغ برای هر زنی متفاوت است که قانون گذار تعیین مبلغ را با توجه به شرایط زن به عهده دادگاه گذاشته است.

نحوه محاسبه میزان نفقه زن به چه شکلی صورت می پذیرد؟

محاسبه میزان نفقه زن به این موضوع بستگی دارد که آیا زن و مرد در باره ی مبلغ نفقه با هم به توافق رسیده اند یا خیر؟

یکی از روش های بسیار رایج برای محاسبه میزان نفقه زن، رسیدن به توافق درباره مبلغ نفقه است، که در این صورت دیگر نیازی به دخالت شخص یا اشخاصی نمی باشد. در این گونه توافقات با توجه به مخارج زندگی زن و جایگاه اجتماعی زن و انتظارات او از جنبه های مادی زندگی، مبلغ مورد نظر رای نفقه تعیین می شود.

  • نکته: اما در حالتی که با هم به توافق نرسند، زن می تواند در دادگاه و شورای حل اختلاف از مرد شکایت کند و نفقه خود را مطالبه کند.

وکیل متخصص دعاوی کیفری در این باره می گوید که میزان نفقه زن در هیچ جای قانون به طور دقیق بیان نشده است. و قانون گذار محاسبه میزان نفقه زن را، با توجه به شرایط اجتماعی زن، شرایط مادی مرد، و دیگر شرایط تعیین کننده، به عهده دادگاه گذاشته است.

تعریف نفقه معوقه زوجه

وکیل متخصص مطالبه نفقه میگوید: نفقه به معنای هزینه های زندگی زوجه میباشد که پرداخت آن بر عهده زوج قرار دارد. اگر عذر موجه در خصوص عدم پرداخت نفقه وجو نداشته باشد، مرد مطابق قانون و بنا بر حکم دادگاه مکلف و ملزم میگردد که نفقه زن خود را به وی بپردازد. حال اگر مرد از پرداخت نفقه زوجه به مدت چندین ماه اجتناب نماید، عنوان نفقه معوقه محقق شده و زوجه در قالب تقدیم دادخواست این مهم را از دادگاه میخواهد که شوهر را به پرداخت آنچه که تاکنون پرداخت نکرده است نیز محکوم نماید. اگر در خصوص مسائل مربوط به نفقه و مطالبه آن و نحوه مطالبه نفقه معوقه و اجرای حکم مربوطه سوال دارید با وکلای موسسه حقوقی ما تماس گرفته و مشاوره حقوقی دریافت نمایید.


◁◁ بیشتر بدانید:  وکیل نفقه | نفقه چیست و چگونه مطالبه می شود؟

نقش دادگاه در محاسبه میزان نفقه زن

محاسبه میزان نفقه زن چه زمانی توسط دادگاه صورت میپذیرد؟ همان طور که می دانیم نفقه زن به معنی تامین نیازهای او در حد متعارف می باشد. در نتیجه محاسبه میزان نفقه زن، در مواقعی که به توافق نرسند، به عهده دادگاه قرار می گیرد. سپس قاضی پرونده محاسبه میزان نفقه زن را به کارشناس مربوطه تعیین نفقه ارجاع می دهد. کارشناس باید با توجه به عرف، عادت های مردم یک منطقه، وضعیت مالی مرد، شان خانوادگی زن، سن زن، میزان تحصیلات زن، و مواردی از این قبیل، محاسبه میزان نفقه زن را انجام دهد و نظر کارشناسانه خود را برای قاضی پرونده بفرستد.

  • نکته: اگر زن یا مرد مبلغ تعیین شده نفقه را قبول نکنند، میتوانند به رای کارشناس اعتراض کنند. که در این صورت یک تیم سه نفره تحت عنوان هیات کارشناسی، تشکیل می شود تا با محاسبه میزان نفقه زن را تعیین کنند.

وکیل مطالبه نفقه میگوید: منظور از نفقه، تعیین مبلغی است که زن بتواند با آن میزان نفقه، نیازها و مخارج متعارفی که دارد را تامین کند. پس نتیجه می گیریم که عامل اصلی در محاسبه نفقه زن،  عرف است. هم عرف جامعه که شامل معیارهایی مثل محل زندگی فرد، شهر یا روستا زندگی کردن، در کلان شهر بودن یا شهر کوچک زندگی کردن و… می باشد. هم عرف خانواده و محیطی که زن در آن بزرگ شده است. که آیا در خانواده ثروتمندی بوده یا خیر؟ و از این دست مسائل. بنابراین در محاسبه میزان نفقه زن باید به هر دو مورد توجه شود.

آیا در محاسبه میزان نفقه زن هزینه لوازم آرایشی و لوازم بهداشتی،  نیز لحاظ می شود؟

محاسبه میزان نفقه زن ممکن است به صورتی باشد که هزینه لوازم آرایشی و بهداشتی زن را نیز پوشش دهد؟ از آن جایی که در قانون یکی از موارد مربوط به نفقه، هزینه های متعارف امور آرایشی و بهداشتی است و طبق عرف زنان آرایش می کنند و آرایش کردن یک عمل متعارف و معمول به حساب می آید، در نتیجه در محاسبه میزان نفقه زن، این هزینه ها هم لحاظ می شود.

پرداخت هزینه های عمل های زیبایی زوجه بر عهده کیست؟

آیا در محاسبه میزان نفقه زن، هزینه عمل های زیبایی هم در نظر گرفته می شود؟ با توجه به مواردی که به عنوان نفقه گفته شده است، به این نتیجه می رسیم که نفقه تنها دربرگیرنده هزینه های ضروری زن است و فقط باید نیازهای متعارف زن برطرف شود و کارهای غیر معمول و پر هزینه مثل عمل های زیبایی، که ضروری و متعارف نیست، به عنوان حق نفقه زن به حساب نمی آید و در محاسبه میزان نفقه زن لحاظ نمی شود.

  • نکته: همچنین هزینه کلاس های آموزشی و ورزشی و هنری مختلف، هزینه لباس های گران قیمت، هزینه رفتن به رستوران و از این دست هزینه های غیر ضروری، در محاسبه میزان نفقه زن، لحاظ نمی گردد.

محاسبه میزان نفقه زن با نرخ تورم

آیا تورم بر محاسبه میزان نفقه زن، تاثیرگذار است؟ برای جواب به این سوال از وکیل متخصص در این زمینه کمک گرفتیم، و پاسخ این بود که، بله تورم می تواند بر مبلغ نفقه تاثیر بگذارد. زن می تواند به دلیل تورم از دادگاه درخواست تجدیدنظر در محاسبه میزان نفقه را خواستار شود و دادگاه با توجه به افزایش تورم، محاسبه میزان نفقه زن را دوباره انجام می دهد و مبلغ قبلی نفقه را تعدیل می کند.

مجازات عدم پرداخت نفقه زوجه

آیا ترک انفاق جرم است؟ آیا مرد به مجازات محکوم میشود؟ مجازات مردی که پس از محاسبه میزان نفقه زن، از پرداخت آن خودداری کند، چیست؟

محاسبه میزان نفقه زن پس از اینکه توسط دادگاه صورت پذیرفت، مرد را مکلف به پرداخت مینماید. ولی اگر مرد از این حکم اطاعت نکند و مبلغ تعیین شده به عنوان نفقه را به همسر خود پرداخت نکند، زن می تواند به دلیل عدم پرداخت نفقه از مرد شکایت کند.

اگر مرد استطاعت مالی داشته باشد و از پرداخت سر باز زند، حکم زندان را برایش می بردند. اگر استطاعت مالی نداشته باشد و اعسار او از طرف دادگاه تایید شده باشد، نفقه را قسط بندی میکنند.

اگر توان پرداخت اقساط هم برای مرد میسر نباشد، اموال و دارایی ها و دستمزد او زیر نظر گرفته می شود تا در زمان مناسب نفقه به زن پرداخت شود و در غیر این صورت حکم اعسار مطلق به مرد تعلق می گیرد که در این شرایط زن می تواند درخواست طلاق بدهد.

◁◁ بیشتر بدانید:  همه چیز درباره نفقه فرزندان

نحوه محاسبه نفقه زن
نحوه محاسبه نفقه زن

وکیل متخصص پرونده نفقه

اگر با همسر خود درباره میزان نفقه به توافق نرسیده باشید، میتوانید امر مهم محاسبه میزان نفقه را، از دادگاه خواستار شوید. اما پیشنهاد موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا، برای دستیابی به نتیجه مطلوب و باب میل شما این است که پیش از هر اقدام قانونی، حتما از مشاوره وکلای متخصص در این زمینه  مانند وکیل نفقه بهره مند شوید، تا نسبت به نتیجه محاسبه میزان نفقه زن رضایت کامل را داشته باشید.

به این نوشته از راست به چپ چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۱۱ میانگین امتیاز: ۴.۱]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

دیگر مطالب این دسته بندی

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments