لایحه دفاعیه فسخ قرارداد

لایحه دفاعیه فسخ قرارداد چیست؟ تنظیم لایحه دفاعیه فسخ قرارداد چگونه است؟ در لایحه دفاع از تایید فسخ قرارداد باید چه نکاتی درج شود؟ بهترین وکیل تنظیم لایحه کیست؟

لایحه دفاعیه فسخ قرارداد چیست؟

فسخ قرارداد حقی است که از ناحیه صاحب و دارنده آن مورد استفاده قرار میگیرد. به استناد حق فسخ، میتوان عقد لازم را برهم زد. دارنده و صاحب این حق، باید به طرق قانونی، اعلان فسخ نماید. یعنی به طرف مقابلش اطلاع دهد که معامله را فسخ نموده است. سپس در طی تنظیم دادخواست تنفیذ فسخ قرارداد یا تایید فسخ قرارداد، صدور حکم اعلامی مربوطه را از دادگاه بخواهد. در این مرحله از رسیدگی، صحبت از لایحه دفاعیه فسخ قرارداد به میان می آید. این لایحه هم از طرف صاحب حق که دارد حق فسخ خویش را اعمال مینماید قابل تنظیم و تقدیم به محکمه میباشد و هم از طرف مقابل، یعنی خوانده دعوا قابل ارائه به محکمه میباشد. در ادامه از هر دو منظر، یعنی از ناحیه خواهان و خوانده، لایحه دفاعیه فسخ قرارداد را مورد بررسی قرار میدهیم.

لایحه دفاعیه فسخ قرارداد از طرف خواهان

لایحه دفاعیه فسخ قرارداد از طرف خواهان ممکن است در نخستین جلسه دادرسی تقدیم دادگاه گردد. در این لایحه می بایست موارد مورد استناد خواهان به ترتیب و صحیحا قید و ذکر گردد. لایحه دفاعیه فسخ قرارداد از ناحیه خواهان دربردارنده این مورد است که به استناد چه دلیلی وی اقدام به فسخ معامله یا قرارداد نموده است. به این معنی که خواهان باید هم سبب و علت وجود چنین حقی و هم طریقه قانونی استفاده از آن را برای محکمه ابراز نماید.

مثال برای لایحه دفاعیه از طرف خواهان

تصور نمایید در بیع نامه ای قید گردیده است که اگر مشتری پس از انعقاد قرارداد و تحویل خودرو، ظرف ۴۸ ساعت آتی نسبت به پرداخت الباقی ثمن اقدام ننماید، فروشنده حق فسخ معامله را خواهد داشت. این اشتراط خیار به معنای ایجاد تعهد در فرجه معینی برای یک طرف قرارداد و ایجاد حق و امتیاز برای طرف مقابل قرارداد میباشد. حال اگر خریدار به تعهد خود عمل ننماید و در مهلت مقرر ثمن را تادیه ننماید، فرئشنده حق فسخ معامله را دارد. از طریق ارسال اظهارنامه مراتب اعلام فسخ را به خریدار اعلام مینماید. ذکر کلیه موارد مذکور، از زمان انعقاد قرارداد و به وجود آمدن شرط مندرج در آن تا ارسال اظهارنامه و انجام فسخ به نحو قانونی، میبایست در لایحه دفاعیه فسخ قرارداد از طرف خواهان درج و قید گردد.


◁◁ بیشتر بدانید:  بررسی انواع اشتباه و تاثیر آن بر قرارداد ها

لایحه دفاعیه فسخ قرارداد از طرف خوانده

  • آیا خوانده دعوای اعلام فسخ نیز میتواند لایحه دفاعیه فسخ قرارداد را تنظیم نموده و به محکمه ارائه نماید؟

قطعا پاسخ مثبت است. ولیکن طریقه قانونی آن به چه نحوی است؟ وکیل تنظیم لایحه ادامه میدهد: خوانده دعوای حقوقی تایید فسخ معامله یا مبایعه نامه نیز دارای حق و حقوقی است. رعایت حق و حقوق ایشان نیز باید مورد بررسی قرار بگیرد. ممکن است خواهان به دلایل و اسباب غیرموجهی استناد نموده باشد. لذا خوانده حق دفاع از خویش را دارد. در بسیاری از موارد فسخ قرارداد موجب ایراد ضرر و خسارت مالی به طرف مقابل میشود. لذا متضرر از این فسخ حق دارد با تنظیم لایحه دفاعیه فسخ قرارداد و تقدیم آن به محکمه از خویش دفاع نماید. وکیل قرارداد در ذیل مثالی را تقدیم حضور میدارد.

مثالی برای لزوم تنظیم لایحه دفاعیه

الف و ب نسبت به انعقاد قرارداد خرید یک واحد آپارتمان به این نحو که شخص الف، مالک کنونی و شخص ب خریدار میباشد، مبادرت مینمایند. در متن مبایعه نامه ذکر مینمایند که ثمن معامله در طی ۵ فقره چک پرداخت خواهد شد. چنانچه مبلغ چک آخر یعنی چک پنجم وصول نگردید، فروشنده حق فسخ معامله را دارد. کلیه چک ها در سررسید معین وصول میگردند. ولیکن فروشنده نسبت به وصول مبلغ چک پنجم اقدام نمیکند. یعنی اساسا به بانک مراجعه نمیکند.

سپس دادخواست تنفیذ فسخ قرارداد را تقدیم محکمه مینماید. پرواضح است که در این مقام، خریدار باید لایحه دفاعیه فسخ قرارداد را تنظیم و تقدیم محکمه نماید. لایحه مذکور میبایست دربردارنده این موارد باشد که استناد به حق فسخ از طرف خواهان وجاهت قانونی ندارد. زیرا اسباب قانونی در جهت استناد به آن برای فروشنده به وجود نیامده است. لذا با تنظیم یک لایحه صحیح و قانونی از بروز ضرر و آسیب بیشتر و اجحاف در حق خود جلوگیری نمایید.


◁◁ بیشتر بدانید:  تایید انفساخ قرارداد چگونه میباشد؟

وکیل برای تنظیم لایحه دفاعیه فسخ قرارداد
وکیل برای تنظیم لایحه دفاعیه فسخ قرارداد

بهترین وکیل تنظیم لایحه دفاعیه فسخ قرارداد کیست؟

وکیل حقوقی از ناحیه هر شخصی که اعلام وکالت نماید، نسبت به دفاع از حق و حقوق ایشان اقدام میکند. وکیل متخصص تنظیم لایحه است که میداند آنچه که مورد نیاز پرونده و مدنظر قاضی است چه چیزی میباشد. از گزافه گویی و گفتن سخنانی که موجب گمراه شدن دادگاه بشود اجتناب مینماید. کلیه نکات و موارد حقوقی و کاربردی را در لایحه دفاعیه فسخ قرارداد به ترتیب ذکر مینماید. لذا چنانچه توانایی یا تمایل اخذ وکیل ندارید، حتما از مشاوره حقوقی تخصصی یک وکیل متخصص و باتجربه بهره مند شوید.

موسسه حقوقی امین عدالت کبریا در تهران با جمعی از بهترین وکلای پایه یک و متخصص در امر دعاوی ناشی از قرارداد آماده تنظیم لایحه دفاعیه، تنظیم دادخواست و ارائه مشاوره تخصصی به شما عزیزان می باشد.

به این نوشته از راست به چپ چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۱۸ میانگین امتیاز: ۴.۱]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

دیگر مطالب این دسته بندی

2 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
حیدر سلگی
2 سال قبل

با سلام و خسته نباشید.. میخواستم لایحه دفاعیه برای جلسه رسیدگی انجام بدهم در مورد فروش بذر چغندر که بنده فروشنده بودم و خریدار بذر چغندر قند را از من خریداری کرده و سبز نشده حال نیاز به کمک داشتم.