مطالبه وجه چک طبق قانون جدید چگونه است؟

مطالبه وجه چک طبق قانون جدید

وکیل مطالبه وجه چک طبق قانون جدید در این مقاله قصد دارد تا نحوه مطالبه چک طبق قانون جدید چک را برای شما عزیزان به صورت کاربردی تشریح نماید.

تفاوت مطالبه وجه چک طبق قانون جدید و قدیم

مطالبه وجه چک طبق قانون جدید با مطالبه وجه چک طبق قانون قدیم تفاوت هایی زیادی دارد که نیازمند تخصص و تجربه کافی دارد تا شما بتوانید در کمترین زمان ممکن اقدام به وصول وجه چک های خویش نمایید. اما چند سوال رایج در بین شما عزیزان وجود دارد که در ادامه به بررسی این موارد خواهیم پرداخت:

  • مطالبه وجه چک طبق قانون جدید نیاز به دادخواست ندارد؟
  • مطالبه وجه چک طبق قانون جدید هزینه دادرسی ندارد؟
  • مطالبه وجه چک طبق قانون جدید چقد زمان می برد؟
  • مطالبه وجه چک طبق قانون جدید مستقیما به اجرای احکام می رود یا دادگاه در مورد آن ابتدا باید رسیدگی کند و حکم صادر کند؟
  • گرفتن کد رهگیری برای استفاده از قانون جدید چک اجباریه؟

در ادامه وکیل متخصص در مطالبه وجه چک هر یک از سوالات پیش گفته را برای شما عزیزان به صورت کامل توضیح خواهد داد.

◁◁ بیشتر بدانید:  تفاوت قانون جدید و قدیم چک

دادخواست مطالبه وجه چک وفق قانون جدید

مطالبه وجه چک طبق قانون جدید بر خلاف تصور عموم نیازمند دادخواست می باشد اما دادخواستی که در این خصوص از طریق دفاتر خدمات قضایی تقدیم می شود با دادخواستی که سابقا در این خصوص تقدیم دفتر خدمات قضایی می شده است متفاوت است، حال می خواهیم تفاوت این دو نوع دادخواست را بیان کنیم.

در مطالبه وجه چک طبق قانون جدید شما برای وصول طلب خود به دادگاه دادخواست تقدیم می کردید و مستند طلب شما چک هایی بود که پیوست دادخواست کرده اید و دادگاه با تشکیل جلسه رسیدگی به این موارد رسیدگی کرده و حکم به محکومیت خوانده دعوا به پرداخت مبلغ چک صادر می نمود اما طبق قانون جدید شما از طریق دفتر خدمات قضایی درخواست صدور اجراییه را از دادگاه می نمایید، هرچند تحت عنوان دادخواست این موضوع به دادگاه ارجاع می شود اما در واقع دادخواست نبوده و درخواست است و دادگاه نیز در این مرحله از رسیدگی به صحت و سقم ادعای شما فارغ بوده و صرفا اقدام بدون تشکیل جلسه رسیدگی اقدام به صدور اجراییه علیه خوانده می نماید و در در صورت عدم پرداخت مبلغ شما وارد مرحله اجرای احکام خواهید شد.

  • نکته: باید توجه داشته باشید که طبق قانون جدید دادگاه رسیدگی کننده به درخواست صدور اجراییه شما دیگر نمی تواند به ادعاهای خوانده مبنی بر پرداخت وجه چک یا جعلی بودن امضا و یا هر مطلب دیگری که در مقام اثبات عدم اصالت چک باشد رسیدگی کند بلکه این دعاوی باید از طرف خوانده به صورت مجزا طرح شده و رسیدگی شود و در این دعوا جایی برای مطح نمودن این درخواست ها نمی باشد.

وکیل متخصص چک

مطالبه وجه چک طبق قانون جدید ممکن است در نگاه اول کار آسانی باشد اما در واقع نحوه مطالبه چک و چگونه طی نمودن روند پرونده در اجرای احکام دارای ابعاد گسترده ای است که شما به صورت غیر منتظره با آن مواجه خواهید شد در نتیجه توصیه می شود برای جلوگیری از هدر رفتن وقت و همچنین هزینه ای برای اینکار صرف می کنید لازم است که حتما از وکیل متخصص در این زمینه بهره مند شوید.

هزینه دادرسی مطالبه وجه چک طبق قانون جدید

مطالبه وجه چک طبق قانون جدید به دلیل اینکه دارای فرآیند رسیدگی بدوی و تجدید نظر نمی باشد، بنابراین هزینه ای که شما برای ثبت درخواست اجراییه پرداخت می کنید در واقع هزینه دعاوی غیر مالی بوده و از این بابت برای افرادی که به موجب چک طلبکار می باشند بسیار شرایط خوبی می باشد و از پرداخت هزینه دادرسی معادل سه و نیم درصد مبلغ خواسته معاف می شوند، این در حالی است که بر طبق قانون سابق باید خواهان معادل سه و نیم درصد مبلغ خواسته را به عنوان هزینه دادرسی به دادگاه پرداخت می نمود.

مدت زمان رسیدگی به این دعوا چقدر است؟

مطالبه وجه چک طبق قانون جدید و مدت زمانی که برای اینکار باید صرف کنید نسبت به قانون سابق بسیار کمتر شده به این جهت که شما به عنوان خوهان دعوا وارد فرآیند رسیدگی ماهوی نشده و به عبارت دیگر از مدت زمانی که سابقا برای رسیدگی در مرحله بدوی و تجدید نظر شما باید صرف می کردید معاف شده و مستقیما وارد مرحله اجرا می شوید لذا به صورت تقریبی می توان گفت شما یک سوم زمانی که سابقا برای دعوای چک طرف می نمودید را در حال حاضر صرف خواهید کرد.

نحوه رسیدگی به مطالبه وجه چک

مطالبه وجه چک طبق قانون جدید پس از ثبت درخواست شما از طریق دفاتر خدمات قضایی به این شکل می باشد که پرونده به شعبه دادگاه ارجاع شده و دادگاه اقدام به صدور دادنامه مبنی بر صدور اجراییه می نماید و طی این مرحله بدون جلسه رسیدگی و دعوت از شما می باشد و در ادامه شما به عنوان خواهان جهت تشکیل پرونده اجرایی به دادگاه مراجعه کرده و پرونده اجرایی خویش را در اجرای احکام دادگاه تشکیل می دهید.

کد رهگیری در مطالبه وجه چک

مطالبه وجه چک طبق قانون جدید الزاما از طریق کد رهگیری ممکن است و شما می بایست به هنگام مراجعه به بانک و دریافت کد رهگیری حتما درخواست نمایید که کد رهگیری چک را در برگه گواهی عدم پرداخت درج نمایید در غیر اینصورت به هیچ عنوان چک مورد نظر از طریق قانون جدید قابل پیگیری نمی باشد.

◁◁ بیشتر بدانید:  صدور چک بلامحل و مجازات آن

وکیل مطالبه وجه چک طبق قانون جدید
وکیل مطالبه وجه چک طبق قانون جدید

وکیل مطالبه وجه چک به صورت تخصصی

موسسه حقوقی و داوری ایمن عدالت کبریا با در اختیار داشتن کادری مجرب از وکلای پایه یک دادگستری متخصص در زمینه وصول وجه چک و همچنین پیگیری پرونده در مرحله اجرای احکام دادگستری این نوید را به شما می دهد که با خیالی آسوده مطالبات خویش را به ما بسپارید.

برای اخذ مشاوره از وکیل حرفه ای مطالبه وجه چک طبق قانون جدیدو همچنین پیگیری روند اجرای حکم و همچنین تنظیم درخواست اجراییه چک با ما تماس بگیرید.

به این نوشته از راست به چپ چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۱۶ میانگین امتیاز: ۴.۵]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

دیگر مطالب این دسته بندی

14 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
عباس
2 سال قبل

سلام اگر خیانت در امانت چک اثبات بشه ایا صادر کننده چک در قبال پرداخت مبلغ چک به دارنده چک مسول هست ؟در این مواقع کسی که چک دارد و به اجرا هم گذاشته تکلیفش چیست ممنون

مهدی
2 سال قبل

سلام خسته نباشید. اگه ممکن باشه نمونه دادخواست مطالبه وجه چک طبق قانون جدید رو به نمایش بگذارید.

لیلا
3 سال قبل

سلام خسته نباشید. دعوای استرداد لاشه چک جز کدام دسته از دعاوی می باشد؟

موسی زهی
3 سال قبل

سلام میشه بگید که برای گرفتن طلبی که از بابت چک هست باید چگونه رفتار کنم ؟

خاطره
3 سال قبل

سلام من از شخصی چکی رو داشتم که پاس نشده و طرف یک ماه قبل هر چی رو که به نامش بوده فروخته. میشه بفرمایید زمان تعیین شده در قانون برای فرار از دین چقدره؟