بررسی حقوقی اعترافات جدید پدر بابک خرمدین

موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا در تهران ارائه دهنده خدمات حقوقی

اعترافات جدید پدر بابک خرمدین
تحلیل وقایع روز

متاسفانه طی اخبار منتشر شده پدر بابک خرمدین در اعترافات جدید خویش از قتل دختر و دامادش خبر داد و اعتراف نمود که این افراد را نیز به همین روش در سال های گذشته به قتل رسانده و جسد را در زباله های اکباتان معدوم نموده است لذا بر آن شدیم با توجه به خواست شما عزیزان این اعترافات جدید را نیز کما فی السابق بررسی دقیق حقوقی نماییم.

اقرار به جرم در قانون مجازات اسلامی

ابتدا باهم به بررسی اقرار به جرم در قانون مجازات اسلامی می پردازیم و در ادامه به تطبیق شرایط اقرار قانونی با اقرار صورت گرفته توسط پدر بابک خرمدین خواهیم پرداخت.

ماده ۱۶۴ قانون مجازات اسلامی اقرار را اینگونه تعریف نموده است:

” اقرار عبارت از اخبار شخص به ارتکاب جرم از جانب خود است “

حسب اظهارات سرپرست دادسرای جنایی تهران جواب بررسی های پزشکی در جهت احراز سلامت روانی پدر و مادر بابک خرمدین تا به حال از سوی پزشکی قانونی اعلام نگردیده است، پاسخ این بررسی از آنجایی حائز اهمیت است که قانونگذار در ماده ۱۶۸ قانون مجازات اسلامی برای اقرار کننده شرایطی را پیش بینی نموده است که به شرح ذیل می باشد:

اقرار در صورتی نافذ است که اقرار کننده در حین اقرار عاقل، بالغ، قاصد و محتار باشد.

بنابراین اگر پاسخ پزشکی قانون در بررسی سلامت روانی پدر و مادر بابک خرمدین، عدم سلامت این افراد باشد، اعتراف های جدید صورت گرفته از سوی پدر و مادر بابک خرمدین از نظر قانونی دارای ایراد بوده و می بایست از طرق دیگر صحت این اقاریر مورد بررسی قرار گیرد.

نکته: حسب اخبار منتشر شده، پدر بابک خرمدین به قتل دختر و داماد خویش اعتراف نموده و در اخبار در خصوص اینکه آیا مادر ایشان نیز این اقاریر را تایید نموده است یا خیر، صحبتی نشده است. این امر از آنجایی دارای اهمیت می باشد که مطابق تبصره ماده ۱۶۵ قانون مجازات اسلامی اقرار قابل توکیل نمی باشد و هر شخص می تواند صرفا به ارتکاب جرم از جانب خود اقرار نماید.

◁◁ بیشتر بدانید:  قتل کارگردان سینما به دست پدر و مادر

مجازات پدر و مادر بابک خرمدین بابت قتل دختر و دامادشان

در مرقومه پیشین در خصوص مصونیت پدر در خصوص قتل فرزند مفصلا بحث نمودیم و بیان شد که مطابق ماده ۳۰۱ قانون مجازات اسلامی قصاص پدر به جهت قتل فرزند منتفی بوده و مجازات حبس از ۳ تا ۱۰ سال برای وی در نظر گرفته می شود و در ادامه بیان شد که مادر به عنوان معاون در این جرم به حبس از ۱ تا ۵ سال محکوم خواهد شد. اما در اعترافات تازه پدر بابک خرمدین از قتل داماد پرده برداشته شده است که این امر سبب می شود روند مجازات پدر و مادر بابک خرمدین بابت قتل این فرد در صورت تقاضای اولیای دم متفاوت از قتل فرزندان خویش باشد.

مجازات پدر بابک خرمدین بابت قتل داماد

 مصونیت های پیش گفته در خصوص قتل فرزند توسط پدر و جد پدری در خصوص داماد مصداق نداشته و قتل داماد مطابق قوانین و مقررات مجازت قصاص را در پی خواهد داشت. مطابق بند الف ماده ۲۹۰ قانون مجازات اسلامی هرگاه فرد قصد جنایت بر فرد معینی را داشته باشد و در نهایت جنایت مقصود حاصل گردد، جنایت عمدی محسوب می شود. در نتیجه در قتل داماد خانواده خرمدین توسط پدر بابک خرمدین، جنایت عمدی بوده و مجازات جنایت عمدی مطابق ماده ۳۱۰ قانون مجازات اسلامی قصاص می باشد. در نتیجه پدر بابک خرمدین هرچند بابت قتل دو فرزند خویش به قصاص محکوم نخواهد شد اما بابت قتل داماد خود، به قصاص نفس محکوم خواهد گردید.

◁◁ بیشتر بدانید:  عدم قصاص پدر برای قتل فرزند

مجازات مادر بابک خرمدین بابت قتل داماد

اما مجازات مادر بابک خرمدین بابت قتل داماد، با توجه اخبار منتشر شده، پدر بابک خرمدین اظهار داشته است با کمک همسر خویش اقدام به انتقال جنازه ها نموده و به نوعی مادر در ارتکاب قتل های صورت گرفته کمک و همراه ایشان بوده است که مطابق ماده ۱۲۶ قانون مجازات اسلامی اقدامات مادر بابک خرمدین در افعال ارتکابی مصداق معاونت در جرم می باشد.

مجازات معاونت در قتل ، اگر فاعل جرم به قصاص محکوم شود مطابق بند الف ماده ۱۲۷ قانون مجازات اسلامی ۱۰ سال و یک روز تا ۲۵ سال حبس خواهد بود که با توجه به نظر قاضی رسیدگی کننده، تعیین می گردد.

ضمن اعلام تاسف به جهت جنایت های صورت گرفته، در راستای سیاست های موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا همواره تلاش داریم تا با تحلیل حقوقی وقایع روز کشور، موجبات بالا رفتن سواد حقوقی افراد جامعه را فراهم آوریم تا با دانش حقوقی بیشتر و اطلاع از قوانین و مقررات حاکم بر روابط اجتماعی افراد، زندگی بهتری، زیر سایه قانون، در کنار یکدیگر داشته باشیم.

به این نوشته چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۷ میانگین امتیاز: ۴.۴]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
قتل کارگردان سینما به دست پدر و مادر
نوشتهٔ بعدی
تحلیل حقوقی قصور پزشکی رخ داده برای خانم سحر جعفری جوزانی

دیگر مطالب این دسته بندی

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
فهرست
مشاوره حقوقی در واتساپ