مالکیت فکری

مالکیت فکری یا مالکیت معنوی حمایت کننده از حق اختراع، حق ثبت طرح صنعتی، حق انحصاری استفاده از علامت تجاری میباشد. صاحبان اثر مطابق قانون دارای حقوق و مزایایی میباشند. نقض حقوق ایشان، موجب قدم نهادن در پرونده های مالکیت فکری با موضوعات مختلف میگردد. برای انجام صفر تا صد پرونده باید از دانش مهارت تخصص و تجربه وکیل مالکیت فکری استفاده نمایید.

مالکیت فکری چیست؟

وکیل مالکیت فکری توضیح می‌دهد، مالکیت فکری مجموعه حقوق مادی و معنوی است که به یک فرد بابت تراوشات ذهنی و فکری او تعلق خواهد گرفت. پس موضوع مالکیت فکری، تراوشات فکری، ذهنی و ابداعات افراد است که نمود خارجی پیدا می‌کند. و به آن‌ها اموال فکری گفته می‌شود. با این تعریف مشخص می‌شود که موضوع مالکیت فکری، اموال فکری است و اموال مادی جزء موضوعات مالکیت فکری نیستند. یکی از جنبه های پررنگ مالکیت معنوی و مطالبه خسارت بابت نقض آن، موارد و مصادیق دعاوی مربوط به هنرمندان، مولفان و مصنفان میباشد. مانند نقض حقوق پدیدآورندگان نرم افزارهای رایانه ای.

بهترین وکیل مالکیت فکری یا همان مالکیت معنوی در این مقاله قصد دارد تا مالکیت فکری، تقسیم‌بندی‌های آن و دعاوی مالکیت فکری را به بهترین شکل ممکن توضیح دهد. امروزه اموال فکری از اهمیت بسیار زیادی برخوردار هستند و درک ماهیت و وجوه مختلف آن‌ها کمک بسیاری در جهت حفظ حقوق مربوط به مالکیت فکری می‌کند و به همین دلیل لازم است تا به این موضوع پرداخته شود.

وکیل مالکیت فکری حقوق مادی و معنوی را بیان میکند

وکیل مالکیت فکری بیان می‌کند، همانطور که گفتیم مالکیت فکری به مجموعه‌ای از حقوق مادی و معنوی گفته می‌شود. حقوق مادی به  حقوقی گفته می‌شود که دارای ارزش اقتصادی می‌باشد و قابلیت انتقال به غیر را نیز دارند. برای مثال اگر یک مخترع، حقوق مادی اختراع خود را به یک فرد واگذار کند، آن فرد حقوقی مثل تولید، فروش، واردات و صادرات اختراع و یا کالای موضوع اختراع را خواهد داشت. اما حقوق معنوی به حقوقی گفته می‌شود که مربوط به ارزش اقتصادی نیستند و اصولاً قابلیت انتقال به غیر را نیز ندارند. از جمله این حقوق می‌توان به حق انتساب اثر به پدیدآور (حق بر نام)، حق حفظ تمامیت اثر، حق عرضه به صورت ناشناس اشاره کرد.

وکیل باتجربه مالکیت فکری برای پرونده

وکیل مالکیت فکری در پرونده هایی مانند شکایت بایت نشر غیرمجاز یا استفاده از عنوان ادبی یا سواستفاده از طرح صنعتی متعلق به دیگری، صفر تا صد پرونده را بصورت کامل انجام میدهد. وکالت در پرونده های مالکیت معنوی نیازمند تخصص و تجربه در طرح دعوا و تشکیل پرونده میباشد. به همین جهت بهترین کار این است که از وکیل باتجربه در طرح دعوا استفاده نمایید.

  • نکته: یکی از مبتلابه ترین موضوعات مالکیت فکری، طرح دعوای ابطال علامت تجاری یا جلوگیری از سواستفاده از علامت تجاری ثبت شده میباشد.

مالکیت فکری چه ویژگی هایی دارد؟

مالکیت فکری (معنوی) همانطور که گفته شد، با اموال فکری سر و کار دارد. این اموال دارای ویژگی‌های خاصی می‌باشند که آن‌ها را از سایر اموال متمایز می‌سازد:

  • اموال فکری چون حاصل تراوش ذهنی انسان‌ها هستند، مصرف‌شدنی و تمام‌شدنی نیستند.
  • مالکیت فکری حمایت از این نوع اموال را با محدودیت زمانی مواجه کرده است. به عنوان مثال مدت حمایت از اختراع (به عنوان یکی از مصادیق مالکیت فکری) ۲۰ سال است.
  • مالکیت فکری علاوه بر محدودیت زمانی، دارای محدودیت مکانی نیز می‌باشد. حمایت از اموال فکری صرفاً در کشورهایی صورت می‌پذیرد که آن مال در آن کشور طبق تشریفات به ثبت رسیده باشد.

◁◁ بیشتر بدانید:  قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری در ایران

وکیل مالکیت فکری | دعاوی مالکیت فکری
وکیل مالکیت فکری | دعاوی مالکیت فکری

وکیل مالکیت معنوی اقسام مالکیت فکری را بیان میکند

وکیل مالکیت فکری توضیح می‌دهد، مالکیت فکری طیف وسیعی از اموال را شامل می‌شود و به همین دلیل از گذشته تا امروز مالکیت فکری را به دو قسم کلی تقسیم می‌کنند:

مالکیت صنعتی

شاخه‌ای از مالکیت فکری می‌باشد. که به اموال فکری صنعتی می‌پردازد. بهترین وکیل مالکیت فکری مهم‌ترین مصادیق مالکیت صنعتی را اختراعات، علائم تجاری، نام‌های تجاری، نشانه‌های جغرافیایی و طرح‌های صنعتی عنوان می‌کند. از مهم‌ترین ویژگی‌های نظام مالکیت صنعتی، این است که حمایت از صاحبان این اموال فکری منوط به انجام تشریفات ثبت است. ثبت اختراع ، ثبت علائم تجاری و ثبت طرح صنعتی برای برخورداری مالک از حمایت قانونی الزامی است. قانون اصلی‌ حاکم بر شیوه ثبت و حقوق مربوط به این اموال در کشور ما قانون ثبت اختراعات، طرحهای صنعتی و علائم تجاری مصوب ۱۳۸۶ می‌باشد.

مالکیت ادبی و هنری

وکیل مالکیت فکری توضیح می‌دهد، مالکیت ادبی و هنری شاخه دیگری از مالکیت فکری می‌باشد و به حقوق مادی و معنوی پدیدآورندگان آثار ادبی، علمی و هنری می‌پردازد. مالکیت ادبی و هنری برخلاف مالکیت صنعتی جهت برخورداری از حمایت قانونی نیاز به ثبت ندارد. مهم‌ترین قانون مرتبط با مالکیت ادبی و هنری در کشور ما، قانون حمایت حقوق مؤلفان و مصنفان و هنرمندان می‌باشد. همچنین بهترین وکیل مالکیت معنوی تهران، کسی خواهد بود که از آیین نامه اجرایی آن قانون نیز مطلع باشد.

بهترین وکیل برای دعاوی تجاری ممکن است دعاوی و پرونده هایی با موضوعات مربوط به حقوق اختراع یا طرح صنعتی یا علامت تجاری، در قالب دعاوی تجاری بین مردم معروف شده باشد. مقصود از این دعاوی، پرونده هایی است که با موضوعاتی از قبیل: ابطال گواهینامه طرح صنعتی، شکایت از جرم تکثیر چاپ بدون مجوز قانونی، سرقت ادبی و طرح و ایده طرح میگردند. موسسه حقوقی امین عدالت دارای بهترین وکیل تهران در زمینه دعاوی مذکور میباشد.

وکیل مالکیت فکری در انواع پرونده ها وکالت میکند

دعاوی مالکیت فکری از جمله مهم‌ترین و تخصصی‌ترین دعاوی هستند، که طیف گسترده‌ای از اختلافات را شامل می‌شوند. رسیدگی به دعاوی مالکیت فکری در وهله اول منوط به این است که در دادگاه صالح اقامه شود. اینکه چه دادگاهی صالح به رسیدگی است، بسته به نوع دعوا متفاوت خواهد بود: بهترین وکیل مالکیت فکری دعاوی مالکیت فکری را به طور کلی به ۴ بخش تقسیم می‌کند:

وکیل برای دعاوی مربوط به ثبت مالکیت فکری

مالکیت فکری و صنعتی همانطور که گفته شد، برای حمایت نیاز به ثبت دارند. در این راه ممکن است متقاضی ثبت به علت اینکه مرجع ثبت (مرکز مالکیت معنوی) تقاضای ثبت را نپذیرفته، قصد طرح دعوا داشته باشد و یا ممکن است اشخاص ثالث قصد اعتراض به ثبت داشته باشند. همانطور که مشاهده می‌شود، تمامی این دعاوی ممکن است در مورد تک‌تک مصادیق مالکیت فکری به وقوع پیوندد. به عنوان مثال اعتراض به ثبت اختراع و اعتراض به ثبت علائم تجاری از دعاوی بسیار شایع در این زمینه می‌باشند.

وکیل مالکیت فکری بصورت تخصصی بیان میدارد: دعوای رسیدگی به اعتراض به ثبت ابتدا در کمیسیون حل اختلافات ناشی از ثبت مالکیت صنعتی مورد حل و فصل قرار می‌گیرد. البته تصمیم کمیسیون قطعی نیست و هریک از طرفین که به این تصمیم اعتراض داشته باشد، باید دعوای اعتراض خود را در دادگاه عمومی تهران اقامه نماید. شعبه دارای صلاحیت در این خصوص، مجتمع قضایی شهیدبهشتی تهران می‌باشد.

وکیل برای دعاوی ابطال مالکیت فکری

وکیل مالکیت فکری توضیح می‌دهد، پس از ثبت یک مال فکری، حقوق مادی و معنوی انحصاری به مالک تعلق خواهد گرفت. به عنوان مثال می‌توان به حقوق مادی ناشی از ثبت اختراع که در یک مقاله جداگانه مورد بررسی قرار گرفته اشاره کرد. در این راستا ممکن است برخی از اشخاص به دلایل مختلفی قصد طرح دعوا جهت ابطال گواهی‌نامه مربوط به یک مال فکری، مثل ابطال طرح صنعتی و یا ابطال علامت تجاری داشته باشند. این دعاوی نیز از جمله دعاوی بسیار پرکاربرد می‌باشد. که وکالت در آن نیاز به تخصص و مهارت خواهد داشت.

یک نکته مهم و کاربردی: وکیل مالکیت فکری بیان میدارد: درخواست ابطال مالکیت فکری باید به طور مستقیم در دادگاه عمومی تهران اقامه شود و خواهان نیازی به رجوع به کمیسیون ندارد. شعبه دارای صلاحیت در خصوص دعوای ابطال مالکیت فکری، مجتمع قضایی شهید بهشتی تهران می‌باشد.

وکیل مالکیت فکری برای دعاوی حقوقی

مالکان اموال فکری با ثبت آن‌ها دارای حقوق و مزایای انحصاری خواهند شد. اما این مالکان وقتی می‌توانند از این انحصار بهره‌مند شوند که حق اقامه دعوا علیه کسانی که بدون اجازه آن‌ها از مال فکری آن‌ها استفاده می‌کنند، داشته باشند تا از این طریق هم بتوانند مانع این افراد سودجو شوند و هم خسارت متحمل‌شده را جبران نمایند. به عنوان مثال اگر یک فرد ورقه اختراعی داشته باشد و شخصی دیگر بدون اجازه صاحب ورقه از آن اختراع استفاده کند، مالک اختراع می‌تواند با طرح دعوای حقوقی از ضمانت‌اجراهای حقوقی نقض حق اختراع بهره‌مند شود.

  • نکته: وکیل مالکیت فکری درباره رسیدگی به دعوای حقوقی مالکیت فکری توضیح می‌دهد: اقامه دعوای حقوقی برای جبران خسارت نیز درست به مانند دعوای ابطال باید در دادگاه عمومی تهران و در شعبه مجتمع قضایی شهید بهشتی تهران اقامه گردد.

وکیل مالکیت فکری شکایت کیفری طرح میکند

شکایت کیفری مالکیت فکری یکی دیگر از روش‌هایی است که در قانون برای تضمین حق مالکان اموال فکری و جلوگیری از سواستفاده سایر اشخاص مورد پیش‌بینی قرار گرفته است. بهترین وکیل مالکیت فکری توضیح می‌دهد، شکایت کیفری موجب مجازات فرد متخلف می‌شود. علاوه بر این، متخلف باید خسارتی را که مالک مال فکری متحمل شده، جبران نماید. شکایت کیفری بابت هریک از مصادیق مالکیت فکری ممکن و شدنی است. به عنوان مثال در حوزه علایم تجاری، از جمله رایج‌ترین شکایات، شکایت سواستفاده علامت تجاری است. همچنین در خصوص طرح صنعتی نیز می‌توان به شکایت از کپی طرح صنعتی، شکایت از واردات غیرمجاز کالای حاوی طرح صنعتی و شکایت از فروش غیرمجاز کالای حاوی طرح صنعتی اشاره کرد.

مشاوره با وکیل مالکیت فکری

مشاوره حقوقی با وکیل مالکیت فکری یا معنوی موجب میشود که شما قبل از طرح دعوا از ابعاد مختلف حقوقی پرونده خود مطلع شوید. هنگامیکه نسبت به اخذ وکیل اقدام میکنید، صفر تا صد پرونده مالکیت فکری خود را به وی میسپارید. لذا نیازی به مراجعه حضوری و طی کردن مراحل دادرسی ندارید. بلکه پیگیری پرونده و مراجعه به دادگاه صرفا توسط وکیل متخصص انجام میشود. به همین جهت در جلسه مشاوره حقوقی با وکیل، شما آگاه میشود که چرا و به چه دلیلی باید از دانش، تخصص و مهارت یک وکیل استفاده کنید. همچنین اگر بازهم بخواهید که خود راسا پرونده را انجام دهید، راهکار قانونی لازمه را برای شما توضیح میدهد. تا از صرف وقت و هزینه اشتباهی جلوگیری شود.

انتخاب وکیل متخصص مالکیت معنوی از موسسه ما

چرا بهترین کار این است که از موسسه حقوقی امین عدالت وکیل باتجربه مالکیت فکری انتخاب کنیم؟ ببینید دوستان، موسسه حقوقی امین عدالت، متشکل از وکلای پایه یک دادگستری میباشد. وکلای موسسه در نشست های حقوقی هفتگی خود، موضوعات پرونده های ارجاعی را به شور و مشورت با سایر همکاران میگذارند. لذا در عمل، شما با داشتن یک وکیل، از تجربه و دانش سایر همکاران مشغول به فعالیت در موسسه نیز بهره مند میشوید. این امر، یکی از بهترین خدمات حقوقی موسسه ما میباشد. که موجب افزایش اعتبار ما، و جلب رضایت موکلین شده است.

◁◁ بیشتر بدانید:  اسرار تجاری چیست؟

وکیل مالکیت فکری در تهران
وکیل مالکیت فکری در تهران

وکیل مالکیت فکری در تهران

مالکیت فکری نظامی متشکل از مجموعه حقوق مادی و معنوی متعلق به مالکان اموال فکری و شیوه حمایت از این حقوق می‌باشد. یک شخص برای اینکه حاصل تراوشات فکری و ابداعات خود را تحت حمایت قانون در بیاورد، باید آن را ثبت نماید. درست از همین مرحله‌ی ثبت، دعاوی مربوط به مالکیت فکری بروز و ظهور پیدا می‌کنند و تا بعد از ثبت نیز ادامه خواهند داشت. مالکان این اموال برای جلوگیری از سواستفاده اشخاص چاره‌ای جز طرح دعاوی مالکیت فکری نخواهند داشت. وکیل مالکیت فکری (مالکیت معنوی) توصیه می‌کند که برای طرح دعوای مالکیت فکری از وکلایی که به صورت تخصصی در تهران فعالیت می‌کنند و در این خصوص تجربه دارند، استفاده شود. زیرا به همه دعایو مالکیت فکری در شهر تهران رسیدگی میشود.

 موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا با داشتن بهترین وکلای خانم و آقا در حوزه مالکیت فکری آمادگی ارائه بهترین خدمات را به شما عزیزان دارد.

به این نوشته از راست به چپ چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۱۳ میانگین امتیاز: ۴.۲]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

دیگر مطالب این دسته بندی

38 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
وارسته
2 سال قبل

سلام وقت بخیر اگر در دادگاهی طرح دعوی مالکیت فکری شد و قاضی با توجه به نظر خودش و مرجع تقلیدش اصل مالکیت فکری را مشروع نمیدانست . چه کاری می توانم انجام دهم؟

سبحان
3 سال قبل

سلام وقت بخیر میخواستم از مطالب مفید تو سایتتون تشکر کنم که خیلی به خوانندگان کمک می کنه. سپاس بی کران

کوکب زاده
3 سال قبل

سلام و عرض ادب و احترام. دعوای مالکیت فکری حقوقی است یا کیفری؟ و آیا ضمانت اجرا هم دارد؟

سارجی کر
3 سال قبل

سلام خسته نباشید برای دادگاه ماکیت فکری هم تجدید نظر وجود دارد؟

وحید
3 سال قبل

سلام وقت بخیر . سوالی داشتم دعوای مالکیت فکری حقوقی یا کیفری؟