اثبات زوجیت

مفهوم حقوقی اثبات زوجیت چیست؟ اثبات زوجیت در حقوق ایران چگونه است؟ راههای اثبات زوجیت چیست؟ چه دادگاهی به این دعوا رسیدگی میکند؟ وکیل خانواده مفصلا پاسخ میدهد.

اثبات زوجیت

موضوع این مقاله درباره اثبات زوجیت است. امری که قبل از پرداختن به زوایای مختلف آن لازم است که یادآور شویم این موضوع یعنی زوجیت در شرع و قانون ما بسیار مهم است. چرا که قانون توجه ویژه ای به آن دارد. همانطور که می دانیم امر ازدواج و به تبع آن زوجیت جزء مسائلی است که ما آن را به عنوان یک عقد می شناسیم. عقدی با تشریفات خاص. عقدی که از جهاتی شبیه به سایر عقود و از جهاتی دیگر دارای تفاوت است. عقدی که با اراده دو طرف منعقد کننده آن محقق اما با اراده یک نفر حتی بدون دلیل پایان می پذیرد. اگر چه این اتفاق که ما در قانون آن را ایقاع می نامیم جنبه تلخ ماجرا به نظر می رسد اما گاهی راه نجاتی است برای طرفین.

اثبات زوجیت از مقوله های بسیار مهم در دعاوی خانواده است. با توجه به این توضیحات نباید از این موضوع غافل شویم که امر ازدواج از زیبایی پر است.  در اکثر موارد آنقدر دلنشین و خوب است که افراد پس از انتخاب یکدیگر سال های مدیدی را کنار هم سپری می کنند. فراز و نشیب های زندگی را با تمام تلخی و شیرینی هایش به اتفاق پشت سر می گذارند. پس از آنکه قوانین به شکل مدون بر زندگی بشر سایه افکند، و در اصطلاح با پیدایش آن تصمیم بر آن شد که به امر ازدواج و ثبت آن توجه ویژه ای گردد، این موضوع دستخوش تحولاتی بزرگ قرار گرفت. حال در مواقعی لازم است که این اثبات زوجیت صورت پذیرد. برای آشنایی با زوایای مختلف این دعوای حقوقی یعنی اثبات زوجیت، ما را در ادامه مطالعه مطلب همراهی بفرمایید.

اثبات زوجیت و مفهوم حقوقی آن

اثبات زوجیت به بیان وکیل خانواده که مطابق با اصول قانونی و شرعی حاکم در کشور ابراز میدارد: هر کس مدعی حق و حقوقی بر دیگری باشد باید ابتدا آن را اثبات نماید. برای مثال در ماده ۱۲۵۷ قانون مدنی این چنین بیان شده است که:

هر کس مدعی حقی باشد باید آن را اثبات کند و مدعی علیه هرگاه در مقام دفاع مدعی امری شود که محتاج به دلیل باشد، اثبات امر بر عهده او است.

اثبات زوجیت، بعنوان یک دعوای حقوقی، با توجه به این ماده قانونی روشن است که از همین قاعده پیروی می کند. پس بر هر یک از طرفین خواه مرد یا خواه زن که ادعای این امر را داشته باشند,، واجب است که با ارائه دلایل و مدارک کافی اثبات زوجیت را خواستار شوند.

  • نکته: علت اثبات در تمامی دعاوی علی الخصوص اثبات زوجیت بهره مندی از حقوقی است که قانون به تبع اثبات برای طرفین در نظر گرفته است.
◁◁ بیشتر بدانید:  ابطال ثبت واقعه ازدواج چگونه است؟

اثبات زوجیت در حقوق ایران

وکیل متخصص خانواده در خصوص اثبات زوجیت ادامه می دهد که در کشور ما زمانی قانون عقد نکاح را رسمی می داند و آن را به رسمیت می شمرد که نکاح بین زوج و زوجه در دفاتر ثبت ازدواج به ثبت رسیده باشد. این موضوع بر گرفته از ماده ۹۹۳ قانون مدنی است. پس روشن است که وقتی این امر به صورت قواعد آمره در آمده است میبایست دارای شرایطی خاص در همه جنبه ها باشد. همانطور که مستحضر هستید عدم ثبت ازدواج مسئولیت حقوقی و کیفری برای زوج به همراه خواهد داشت. پس ثبت این واقعه بر عهده مرد است.

اثبات زوجیت و روش های مثبت آن

اثبات زوجیت وفق روش های احصا شده در قانون از قرار ذیل است:

 اقرار، سند کتبی، شهادت شهود و سوگند. اما این امر توسط روش های دیگری نیز اثبات می گردد مثل شیاع و استفاضه یا معاشرت و سکونت در زیر یک سقف. حال به توضیح اجمالی آنها می پردازیم.

اقرار:

اثبات زوجیت با اقرار بعنوان شاه دلیل، بسیار آسان است.  یعنی افراد در صحت و سلامت معترف به امری می شوند و آن را می پذیرند و دیگر جای هیچ گونه حرف و سخنی برای عدم اثبات باقی نمی ماند.

سند کتبی:

همانطور که پیش تر توضیح داده شد قانون برای به رسمیت شمردن نکاح و رابطه زوجیت به سند تنظیمی بین زوج و زوجه که در دفاتر ثبت ازدواج به ثبت رسیده است استناد می نماید و آن را مورد پذیرش قرار می دهد.

شهادت شهود:

اثبات زوجیت با استناد به استماع گواهی گواهان، این ادله که شاید پر کاربرد ترین بین تمامی ادله های مختلف در دعاوی مختلف است. یکی دیگر از شرایط اثبات زوجیت به شمار می رود، که با دو شاهد مرد و یا یک شاهد مرد و دو شاهد زن قابل اثبات است.

سوگند:

ادله بسیار مهم و پذیرفته شده که افراد با یاد قسم به نام خداوند متعال وقوع امری را قبول یا رد می نمایند. که در اینجا هدف اثبات رابطه زوجیت است.

شیاع و استفاضه:

شیاع بر خلاف شایعه است و در واقع دارای علم مفیدی است و حجیت آن بر اساس جامعه نیک اندیش و درست کردار استوار است. پس در واقع حالتی است که برای جامعه ای با شرایط خاص در نظر گرفته می شود. و اگر غیر این صورت باشد سندیت شیاع از بین می رود. با توجه به استناد بر صحت گفته های افراد جامعه می توان توسط شیاع رابطه زوجیت را اثبات نمود. استفاضه هم به معنای شیاع است.

معاشرت و سکونت:

در صورتی که زن و مرد در زیر یک سقف زندگی کنند بگونه ای که در عرف همانند زوجین به نظر برسند و مبادرت به انجام امور دیگری هم چون زدن حرف های عاشقانه یا خلوت کردن …. نمایند, این خود دلیلی برای اثبات رابطه زوجیت به شمار می رود.

مرجع صالح به رسیدگی به دعوای اثبات زوجیت کجاست؟

اثبات زوجیت در قالب یک دعوای حقوقی در چه دادگاهی مورد رسیدگی قرار میگیرد؟ وکیل خانواده این سوال را اینگونه پاسخ می دهد همانطور که قابل حدس است مرجع صالح برای رسیدگی به این دعوا یعنی اثبات زوجیت دادگاه خانواده است. حال سوال دیگر این است که اگر دادگاه خانواده در حوزه قضایی شهرستانی که دعوا در آنجا مطرح شده است وجود نداشت تکلیف چیست؟ وکیل خانواده اذعان می دارد در چنین شرایطی که فقدان دادگاه خانواده در محل حوزه قضایی وجود داشته باشد، دادگاه عمومی و حقوقی به این دعوا رسیدگی خواهد کرد. و مرجع صالح به شمار می آید.

◁◁ بیشتر بدانید:  تجویز ازدواج مجدد | شرایط ازدواج مجدد مرد

وکیل برای اثبات زوجیت در تهران
وکیل برای اثبات زوجیت در تهران

وکیل برای اثبات زوجیت

اثبات زوجیت به همراه متعلقاتی که دارد یک دعوای حقوقی تمام عیار است. با توجه به تمامی نکات توضیح داده شده و اینکه برای تحت حمایت قانون قرار بگیرید ابتدا می بایست که ادعای خود را در هر زمینه ای اثبات کنید و این اثبات در امر زوجیت بسیار مهم است چرا که با اثبات آن برای طرفین بار حقوقی و کیفری مطرح می شود. برای اثبات و بهره مندی از حقوق خود پیشنهاد می گردد از تجربه افراد مجرب بهره ببرید.

موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا با داشتن وکلای مجرب در این زمینه و سایر زمینه های دیگر آماده خدمت رسانی به شما بزرگواران می باشد. تا با خاطری آسوده به انجام سایر امور خویش بپردازید. جهت مشاوره با وکیل برای اثبات زوجیت با ما تماس بگیرید.

به این نوشته از راست به چپ چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۶ میانگین امتیاز: ۴.۳]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

دیگر مطالب این دسته بندی

6 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
قاسم
10 ماه قبل

سلام برای من زنم وکیل گرفته برای اثبات زوجیت، میخواد چکار بشه آخرش؟

یعقوب خانی
3 سال قبل

سلام خسته نباشید. دعوای اثبات زوجیت جزء کدوم دسته از دعاوی طبقه بندی میشود؟

مهراوه
3 سال قبل

سلام وقت بخیر . اثبات رابطه زوجیت به غیر از حالت قانونی دیگر از چه طریقی امکان پذیر است؟