به چه دعاوی، عنوان حقوقی دعاوی خانوادگی تلقی میشود؟

دعاوی خانواده چیست؟ به چه دعاوی، عنوان حقوقی دعاوی خانوادگی تلقی میشود؟ طرفین این دعوا چه اشخاصی هستند؟ رایج ترین موضوعات و خواسته ها در دعاوی خانواده چیست؟ با وکیل متخصص دعاوی خانواده همراه ابشید.

تعریف دعاوی خانواده از منظر قانون

وکیل خانوادگی میگوید: مقصود از این دعاوی، دعاوی است که در خصوص روابط و حقوق و تکالیف اشخاص خانواده نسبت به یکدیگر طرح و اقامه میگردد. لذا این دعاوی، ماهیتا جدای از دعاوی حقوقی و کیفری همچون الزام به تنظیم سند و اثبات جرم کلاهبرداری میباشند. همچنین رویه محاکم در دعاوی خانواه متفاوت از سایر دعاوی حقوقی است. زیرا هدف و غایت نهایی، حفظ کیان خانواده است.

طرفین دعوای خانواده و موضوعات آن

اشخاصی که بعنوان خواهان و خوانده در این دعاوی، طرف دعوا قرار میگیرند، شامل زوج، زوجه و فرزند یا فرزندان مشترک میباشد که حسب موضوعات مختلف، اسامی ایشان در ستوان های خواهان و خوانده درج میگردد. خواسته دعاوی خانواده در اغلب موارد دربردارنده موضوعاتی از قبیل طلاق، مطالبه مهریه، مطالبه نفقه، اثبات زوجیت، حضانت فرزند، تعیین ملاقات طفل و غیره میباشد.

دعاوی خانواده از طرف زوج یا زوجه یا فرزند و فرزندان مشترک قابل طرح میباشد. موضوعاتی از قبیل طلاق، مهریه، نفقه، حضانت، استرداد جهیزیه و تعیین ملاقات فرزند از مبتلابه ترین موضوعات دعاوی خانواده است.

◁◁ بیشتر بدانید:  وکیل خانواده و دعاوی رایج خانوادگی در دادگاه ها
به این نوشته از راست به چپ چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۴ میانگین امتیاز: ۴.۵]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

دیگر ویدیو های این دسته بندی

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments