آیا اعتیاد جرم است

اعتیاد جرم است؟ آیا معتاد مجرم است؟ آیا معتاد مجازات میشود؟ آیا استعمال مواد مخدر همان اعتیاد است؟ دفاع از یک معتاد در دادگاه یا دادسرا چگونه است؟ آیا ممکن است معتاد مجازات نشود؟ با بهترین وکیل مواد مخدر تهران همراه باشید. موسسه حقوقی امین عدالت به شماره ثبت ۴۸۶۶۰ حامی حقوق شماست.

اعتیاد جرم است

اعتیاد جرم است ولی ممکن است با وجود برخی از شرایط قانونی، مجرم از مجازات معاف شود. لذا این تصور اشتباه است که به موجب قانون جدید مواد مخدر، دیگر اعتیاد جرم نیست. بلکه اعتیاد همچنان جرم بوده و مرتکب حسب مورد به مجازاتهای مقرر در قانون محکوم میشود. ولیکن یک نکته حائز اهمیت است، که چه زمانی یک فرد استعمال کننده مواد مخدر مثل شیشه و تریاک است؟ چه زمانی یک فرد معتاد به استفاده از مواد مخدر است؟ تقاوت این دو چیست؟ با هم میبینیم.

جرم استعمال مواد مخدر و جرم اعتیاد

تفاوت جرم استعمال مواد مخدر و اعتیاد در چیست؟ استعمال مواد مخدر اعم از سنتی و صنعتی، در بند ۵ از ماده ۱ قانون مبارزه با مواد مخدر، مورد تبیین توسط قانونگذار قرار گرفته است:

” استعمال موادمخدر  یا روان‌گردان‌های صنعتی غیردارویی به هر شکل و طریق، جرم است. مگر در مواردی که قانون مستثنی کرده باشد”.

اعتیاد به حالتی گفته میشود که فرد، بصورت مستمر از مواد مخدر استفاده مینماید. لذا میتوان گفت: هر معتادی، مواد مخدر استعمال میکند و مجرم است. ولی هر استعمال کننده ای، معتاد نیست ولی باز هم مجرم است. زیرا جرم استعمال مواد مخدر ولو که یکبار هم باشد، محقق میگردد. ولی جرم اعتیاد، جرمی است که به صورت تکرار، به وجود می آید. همواره در پرونده کیفری خود از دانش، مهارت، تخصص و علم وکیل پایه یک دادگستری استفاده نمایید.

◁◁ بیشتر بدانید:  اعتراض به رای محکومیت کیفری در مواد مخدر

معتاد باید چکار کند؟ تکلیف قانون معتاد چیست؟

اعتیاد جرم است، لذا تکلیف معتادان طبق قانون چیست؟ نکات کاربردی که یک معتاد باید بداند، چیست؟ مطالب ذیل به عنوان تکالیف معتادان و نکات حقوقی کاربردی در دفاع از معتاد در دادگاه و دادسرا قید شده است. با بهترین وکیل مواد مخدر تهران همراه باشید:

۱) اعتیاد جرم است. لذا معتاد باید با مراجعه به مراکز مجاز دولتی، غیردولتی یا خصوصی و یا سازمان‌های مردم‌نهاد درمان و کاهش آسیب، اقدام به ترک اعتیاد نمایند.

۲) معتاد باید گواهی ترک اعتیاد دریافت کند. زیرا معتادی که با مراجعه به مراکز مذکور نسبت به درمان خود اقدام و گواهی تحت درمان و کاهش آسیب دریافت نماید، میتواند از تعقیب کیفری معاف شود.

۳) چنانچه معتادی دارای گواهی ترک اعتیاد باشد، ولی تجاهر به اعتیاد نماید، مجازات میشود.

۴) معتادانی که مبادرت به درمان یا ترک اعتیاد ننمایند، مجرمند، و مطابق قانون مجازات میشوند. زیرا اعتیاد جرم است.

مجازات معتادان به مواد مخدر شیشه و تریاک

اعتیاد جرم است. لذا اعتیاد به مواد مخدر صنعتی و سنتی، مانند اعتیاد به شیشه و اعتیاد به تریاک، و دیگر مواد مخدر مندرج در دو ماده (۴) و (۸) قانون فوق الاشاره، اگر فاقد گواهی ترک اعتیاد “موضوع ماده (۱۵)” باشند، و متجاهر به اعتیاد نیز باشند، با دستور مقام قضایی، برای مدت یک تا سه ماه، در مراکز دولتی و مجاز درمان و کاهش آسیب (کمپ) نگهداری می‌شوند. به نوعی در پروسه ترک اجباری قرار میگیرند.

  • نکته: تمدید مهلت برای یک دوره سه‌ماهه دیگر، با درخواست مراکز مذکور، که در قالب تهیه یک گزارش است، بلامانع است.

نحوه تعلیق تعقیب معتاد چگونه است؟

بهترین وکیل متخصص مواد مخدر تهران میگوید: مقام قضایی می‌تواند برای یک بار با اخذ تأمین مناسب و تعهد به ارائه گواهی موضوع ماده (۱۵) این قانون (گواهی ترک اعتیاد) نسبت به تعلیق تعقیب به مدت شش ماهه اقدام کند. در اینصورت معتاد را به یکی از مراکز ترک اعتیاد معرفی می نماید. مراکز مذکور، موظفند ماهیانه گزارش روند درمان معتاد را به مقام قضایی یا نماینده وی ارایه نمایند.

اعتیاد جرم است، ولیکن در صورت تایید درمان، و ترک اعتیاد، با صدور قرار موقوفی تعقیب توسط دادستان، پرونده بایگانی میشود. تمدید مهلت تعلیق تعقیب معتاد، با درخواست مراکز ذیربط، برای یک دوره سه‌ماهه دیگر بلامانع است.

آیا معتاد مجازات میشود؟

اعتیاد جرم است. لذا معتاد مجرم است. پس معتاد مجازات میشود. بنابراین پاسخ مثبت است. به عنوان مثال، اگر معتاد مرتکب تخلف شود، مجازات میشود. چگونه؟ متخلف از تکالیف مندرج در پاراگراف فوق، بدون داشتن عذر موجه، به حبس از نود و یک روز تا شش‌ماه محکوم می‌شود.

◁◁ بیشتر بدانید:  اظهارات متهم نزد ماموران مواد مخدر

اعتیاد جرم است
اعتیاد جرم است

وکیل خانم یا وکیل آقا برای پرونده

اعتیاد جرم است. معتاد بودن یا استعمال مواد مخدر ولو یک مرتبه، موجب تشکیل پرونده کیفری تحت عناوین جرایم مربوط به مواد مخدرم میگردد. بهترین کار این است که از ابتدای پرونده نسبت به تعیین وکیل پایه یک دادگستری اقدام نمایید. حق انتخاب با شماست، که از موسسه حقوقی امین عدالت بخواهید، برای پرونده شما وکیل خانم تعیین نماید، یا وکیل آقا در پرونده کیفری مربوطه ورود نماید. برای دریافت مشاوره تلفنی از وکیل مواد مخدر، با ما در تماس باشید.

به این نوشته از راست به چپ چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۶ میانگین امتیاز: ۳.۳]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

دیگر مطالب این دسته بندی

2 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
لهراسب
2 ماه قبل

سلام، بنده در سال ۱۳۹۵ اعتیاد داشتم و طبق قوانین سال های پیش، به مدت ۶ ماه از کار تعلیق شدم و دوباره برگشت به کارشدم. ولی همین مسئله باعث شده که بروی شایستگی هر ساله من تاثیر گذاشته، پایه حقوق من کمتر از همکارم که باهم استخدام شدیم باشد، در ضمن یک ایثارگر و مجروح جنگی هم هستم. مستخدم سال۱۳۷۰میباشم. تقاضا راهنمایی دارم. با تشکر.