مجازات سرقت از فروشگاه

سرقت از فروشگاه چه مجازاتی دارد؟ در قوانین جزایی کشور ما یعنی در حقوق داخلی ایران برای دزدی از فروشگاه چه مجازاتی در نظر گرفته شده است؟ وکیل دعاوی کیفری که در این مقاله به اختصار وکیل سرقت از فروشگاه نامیده میشود پاسخ میدهد.

آیا سرقت از فروشگاه جزو سرقت های تعزیری میباشد؟

در سایر مقالات به تفصیل درمورد سرقت تعزیری و سرقت حدی صحبت شده است. اکنون پرسش این است که سرقت از فروشگاه در ایران جزو سرقتهای تعزیری قلمداد شده و موجب حبس تعزیری میگردد؟ یا در دسته دوم سرقت یعنی سرقت حدی قرار گرفته و مجازات تعیین شده از سوی شارع مقدس بر مرتکب بار میشود؟ در ابتدا باید بررسی نمود که سرقت و دزدی از فروشگاه با شرایط مندرج در کدام ماده قانونی و شرایط جرم سرقت منطبق میباشد؟ اگر سرقت از فروشگاه بصورت سرقت ساده تعزیری باشد، مجازات سبک تری را در پی دارد.

سرقت از فروشگاه اگر داخل در مقررات سرقت تعزیری  نباشد، یعنی دارای جمیع شرایط سرقت حدی باشد، تابع مقررات سرقت مذکور بوده و مجازات سرقت حدی بر آن بار میشود. مواردی از قبیل هتک حرز و نصاب مالی ارزش و بهای مال مسروقه و سایر شرایط مندرج در ماده ۲۶۸ قانون مجازات اسلامی باید بصورت اجتماع وجو د داشته باشد تا بتوان اعمال مقررات مربوط به مجازات سرقت حدی را در خصوص سرقت از فروشگاه جاری و ساری دانست.

مجازات سرقت از فروشگاه طبق قانون ایران

اگر سرقت از فروشگاه دارای کیفیات مشدده مانند تعدد سارقین و همراه داشتن سلاح با مرتکبان باشد، خواه سلاح سارقین آشکار باشد خواه پنهان خواه سلاح سرد باشد یا گرم، یا از انواع سرقت های مشدده تعزیری مانند سرقت در شب یا سرقت مقرون به آزار باشد، و یا به عناوین مختلف دربردارنده حالت مشدده سرقت تعزیری باشد، چنانچه سارقین محارب شناخته نشوند، مجازاتهای حبس سنگین تا ۲۰ سال را در پی خواهد داشت.

ولیکن چنانچه سرقت از فروشگاه متضمن یک دزدی ساده مانند قاپیدن یک کالا یا لباس و امثال آن از فروشگاه باشد که موجب آزار و اذیت کسی هم نباشد، یعنی دزدی از فروشگاه مصداق سرقت ساده تعزیری باشد، مرتکب به مجازات مندرج در ماده ۶۶۱ قانون مجازات اسلامی (کتاب پنجم تعزیرات) محکوم خواهد شد.

  • نکته: مجازات سرقت از فروشگاه در فرض ساده آن، وفق قانون کاهش مجازات حبس تعزیری یا همان قانون جدید کاهش مجازاتها، دربردارنده حبس از یک ماه و نیم تا یک سال و تا ۷۴ ضربه شلاق میباشد.

مراحل رسیدگی به سرقت از فروشگاه طبق قانون ایران

وکیل سرقت بیان میدارد: خوب است بدانید چنانچه سارق حین سرقت یا دزدی از فروشگاه دستگیر شود و در رسته جرایم مشهود قرار بگیرد، تحت الحفظ به بازداشتگاه دلالت شده و به پرونده ایشان توسط قاضی کشیک رسیدگی شده یا در یوم جاری توسط دادرس مربوطه رسیدگی صورت میگیرد. سپس برای انجام سایر تحقیقات، بزهکار به پلیس آگاهی فرستاده شده و پس از بازجویی برای جری سایر موارد و روند پرونده حسب مورد به دادسرا یا دادگاه ارسال میگردد.

  • نکته: حسب موضوع جرم، یعنی ارزش و بهای مال مسروقه و به میزانی که برای شاکی، جبران خسارت صورت پذیرد، قرار تامین کیفری صادر و از متهم تامین مناسب اخذ میشود.
◁◁ بیشتر بدانید:  دفاع از اتهام سرقت چگونه است؟

مجازات جرم دزدی از فروشگاه
مجازات جرم دزدی از فروشگاه

وکیل متخصص پرونده سرقت

سرقت از فروشگاه در حالت سرقت تعزیری ساده و بدون داشتن حالت مشدد مانند سایر سرقتهای تعزیری دیگر مثل سرقت گوشی و غیره از جرایم کیفری مبتلابه و شایع در کشور ما میباشد. موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا میتواند این نوید را به شما عزیزان بدهد که پیشتاز در فراگرفتن قوانین جدیدالتصویب بوده و وکلای مجرب و حرفه ای موسسه حقوقی ما توانایی استناد به قانون کاهش مجازات حبس وفق قوانین و مقررات مربوطه را دارد.

به این نوشته از راست به چپ چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۲۱ میانگین امتیاز: ۳.۵]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

دیگر مطالب این دسته بندی

60 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
سامان
10 ماه قبل

سلام، من حدود ۱ سال پیش از چند مغازه وسیله برداشتم. الان پشیمونم و میترسم، از کجا بفهمم که شکایت کردن یا نه؟ حدودا چه مدت طول میکشه اگه شکایت کرده باشن که احضاریه بیاد؟

مهسا
1 سال قبل

آیا این حق رو داره که برای محصولی به قیمت ۲۷ هزار تومن ۵ میلیون خسارت بگیره؟ و اینکه قانون چه حکمی میده؟

مهسا
1 سال قبل

سلام، یکی از آشنا ها یدونه تن ماهی ۲۷ هزار تومنی از فروشگاه برداشته بعد شماره موبایل رو به هوای اینکه قرعه کشیه گرفتن فرداش زنگ زدن که بیا، رفته فیلمو نشون دادن گفتن ۵ میلیون بده تا شکایت نکنیم فیلم رو پخش نکنیم. طرف هم گفته چرا پنج میلیون رسما دارین اخازی میکنین، خب پول خود محصولو بگیرین یا دو سه برابرشو بدم چرا ۵ تومن، بعد گفته میرم شکایت میکنم ازتون اون موقع باید ۳۰ الی ۴۰ میلیون بدین. اون خانوم هم گفته برو شکایت کن منم ازتون بخاطر اخازی گرفتن شکایت میکنم. به نظرتون میتونه کاری کنه؟

محمد
1 سال قبل

ببخشید می خواستم بدونم من امروز از فروشگاه رفاه با رفیقم ۲ تا رانی ۹۵۰۰ تومان و دو تا شیرکاکائو ۱۵ هزار تومانی و یه دونه چیپس ۱۲ هزاری و یه دونه اسپره ۴۰ هزاری برداشتیم و یه دونه چیپس ۱۲ هزاری خریدم. بعدش بهم گفت وایسا کنار بعد منو و رفیقم رو برد یه تعهد نامه پر کردیم که اسم و فامیل و شماره تلفن و امضا، ولی کدملی نگرفتن. بعدشم پول همشو کشیدن آیا از من شکایت میکنن یا سو سابقه واسم درست میکنن؟ لطفاً بگین دارم دیونه میشم برگه رو برداشت چیپسم که خریده بودم ازم گرفتن.

آخرین ویرایش1 سال قبل توسط محمد
اراد
1 سال قبل

سلام یه نفر با شماره کارت یکی دیگه ازم دزدی کرده. یعنی اینجور که من متوجه شدم طرف واسه انجام یک کاری تو اینستاگرام یه شماره کارت بهم داد من واریز کردم. دیگه جوابمو نداد یه شماره رو اکانتش بود زنگ زدم یارو گفت من اصلا در جریان نیستم چی میگی، اما پول رو قبول کرد که به حسابش اومده خلاصه بگم که این بیشرف شماره کارت فروشنده رو برام فرستاده پولو که من واریز کردم رفته جنسی که میخاسته ازش گرفته، حالا من موندم این وسط که قانون چی میگه. الان اگه من شاکی بشم صاحب شماره کارت باید جوابمو بده؟ چون از دزده هیچ مدرکی ندارم جز شماره کارتی که برام فرستاده.