آیا جعل مهر پزشک جرم است؟ آیا صفت و ویژگی خاصی برای فاعل این جرم وجود دارد؟ مجازات جعل مهر پزشک و استفاده از نسخه پزشکی مجعول چه مجازاتی دارد؟ وکیل جرایم پزشکی بصورت کامل در این مقاله توضیح میدهد.

جعل مهر پزشک و استفاده از آن

جعل مهر پزشک یکی از رایج ترین جرایم در زمینه جرایم پزشکی میباشد. جرم جعل مهر پزشکی اگر توسط یک پزشک انجام شود، به آن جرم پزشکی هم میتوان گفت. اگر جرم مذکور توسط غیر پزشک مانند فرد عادی جامعه صورت پذیرد، صرفا جرم جعل مهر پزشک به وقوع پیوسته و مورد از مصادیق جرم پزشکی خارج است. جرم پزشکی جعل مهر پزشک زمانی محقق میشود که مثلا یک پزشک عمومی، مهر متخصص در یک رشته خاصی را جعل نموده و در نسخه ها از آن استفاده نماید.

نکته: دلیل شیوع جرم مذکور، سهولت در ساخت مهر پزشکی میباشد. یعنی جعل مهر پزشک به دلیل سهولت در ساخت و استفاده، میتواند توسط بسیاری از افراد به آسانی صورت پذیرد.

◁◁ بیشتر بدانید:  مجازات جرایم پزشکی چیست؟

استفاده از سند مجعول چیست؟

اگر مهر پزشکی که ذیل یک نسخه درج شده، جعلی باشد، یعنی با جرم پزشکی جعل مهر پزشک مواجه باشیم و دارنده آن نسخه جعلی، آن را به داروخانه یا هر محل و مکانی که بتواند از آن استفاده نماید، مانند ارائه به اداره بیمه و غیره، مرتکب استفاده از سند مجعول شده است. پرواضح است که علم و آگاهی و اطلاع دارنده آن در احراز سونیت و تحمیل مسئولیت کیفری بر ایشان موثر و ملاک عمل خواهد بود. اما وضعیت در خصوص پزشک متخلف چگونه است؟ وکیل جرایم پزشکی با طرح سوالات مفید، ذهن شما را به پاسخ دقیق و قانونی رهنمون میسازد.

پرسش: چه کسی مرتکب جرم پزشکی جعل مهر پزشک گردید؟
پاسخ: پزشکی که مهر دیگری را ساخت و در ذیل نسخه پزشکی از آن استفاده کرد.

پرسش: چه کسی نسخه مجعول و مهر فاقد ارزش و اعتبار را به بیمار داد؟
پاسخ: پزشک متخلفی که آگاهانه نسبت به انجام این مهم اقدام نمود.

پرسش: تا به این مرحله، چه کسی از سند مجعول استفاده نموده است؟
پاسخ: پزشک جاعل که پس از جعل مهر دیگری، نسخه را به بیمار تحویل داده است.

مجازات جرم پزشکی جعل مهر پزشک

  • جعل مهر پزشک چه مجازاتی دارد؟
  • تفاوت مجازات پزشک بعنوان فاعل این جرم و فرد عادی جامعه در ارتکاب جرم مذکور در چیست؟
  • صرف ساخت و تهیه مهر پزشکی، جرم جعل محسوب شده و قابل مجازات است؟
  • آیا برای تحقق جرم جعل مهر پزشک باید از آن در نسخه استفاده شود؟

مطابق ماده ۵۲۳ قانون مجازات اسلامی، ساختن نوشته یا سند یا ساختن مهر یا امضای اشخاص رسمی و غیررسمی، از مصادیق جرم جعل بوده و به صرف ساختن مهر پزشکی متعلق به دیگری جرم مذکور محقق شده است.

بطور کلی میتوان گفت مجازات مرتکب در هر پرونده کیفری بصورت خاص و موردی تعیین و مشخص میگردد. زیرا تعیین مجازات به مولفه های متعددی از قبیل کارمند بودن یا نبودن، عادی یا رسمی بودن سند، مقام و منصب صاحب مهر یا سند و غیره بستگی دارد. تعیین مجازات جرم پزشکی جعل مهر پزشک وفق فصل پنجم از کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی یعنی تعزیرات صورت میپذیرد.

اگر پزشک مرتکب جرم پزشکی جعل مهر پزشک بشود، مجازات ایشان از تذکر کتبی با درج در پرونده تا محرومیت دایم پزشک متخلف خواهد بود. فرض مذکور دربردارنده حالتی است که از فعل و عمل پزشک، بیمار دچار آسیبی نشده و متحمل ضرر و زیان نگشته است. یعنی برای رسیدگی به تخلف پزشک مبنی بر جعل مهر و استفاده از آن، در سازمان نظام پزشکی نیازی به شکایت شاکی نمیباشد.

◁◁ بیشتر بدانید:  نحوه رسیدگی به جرایم پزشکی در دادگاه جرایم پزشکی

مجازات جرم جعل مهر پزشک
مجازات جرم جعل مهر پزشک

وکیل برای شکایت از جرایم پزشکی در تهران

 وکلای متخصص و مجرب مشغول به فعالیت در موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا پیش رو در کلیه زمینه ها و دعاوی جرایم پزشکی مانند جرم پزشکی جعل مهر پزشک میباشند. از مشاوره حقوقی ایشان حتما بهره مند شوید. با اعطای وکالت به وکیل متخصص با خاطری آسوده در روند و پیشبرد پرونده کیفری خود گام بردارید.

به این نوشته از راست به چپ چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۷ میانگین امتیاز: ۳.۹]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

دیگر مطالب این دسته بندی

15 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
مری
9 ماه قبل

سلام وقت بخیر، به یک خانم کارشناسی ارشد مامایی مراجعه کردم برای پاپ اسمیر و برداشتن پولیپ، طبق گفتشون قرار بود به آزمایشگاه ارسال کنن و نتیجه رو برام بیارن. اما بعد از یک ماه و نیم یک جواب جعلی که خودشون به اسم آزمایشگاه نوشتن برام آوردن. مجازاتشون چیه، بابد دیه هم بدن برای پولیپ؟ اس ام اس هایی هم که همش دروغ میگفتن که صاحب آزمایشگاه مسافرته و…. هنوز دارم. ممنون میشم راهنمایی کنید.

آخرین ویرایش9 ماه قبل توسط مری
سامان
9 ماه قبل

سلام من با شخصی که قبلا پیش یه دندانپزشک کار میکرد و بیمار میدید آشنا شدم و به حسن اعتماد اینکه چون ایشون با اون دکتر که نظام داشت کار میکرد و من با ایشون مطب زدم و بعد گذشت دوماه فهمیدم ایشون با مهر اون دندونپزشک کار میکنن و الان بنده به عنوان مسیول کلینیک دردسر دادگاهی دارم و اون آقا اصلا پیداش نیست. امکان دارد راهنمایی کنید. ممنون.

محمد کریمی
11 ماه قبل

سلام و خسته نباشید، من چند نفر لیسانس پزشکی را میشناسم که یک شرکت خدمات پرستاری و پزشکی در منزل بصورت اینترنتی ساخته اند و حدود ۴ نفر لیسانس پرستاری هستند که مهر پزشکی را که مشابهت اسمی یا چهره با خودشون دارند رو جعل کرده و به عنوان پزشک در منزل ویزیت میکنند و نسخه مینویسند و هزینه گزافی بابت حق ویزیت در منزل از بیماران میگیرند. چند نسخه هم از آنها که برای بیماران نوشته بودند دارم. چطور میتوان این افراد کلاهبردار رو معرفی کرد؟ به کجا باید معرفی کنیم؟

رویا
1 سال قبل

تورو خدا اینکارها رونکنین. خواهر من پارسال مهر یه پزشک رو جعل کرده بود. علوم پزشکی گرفتش، به همه جریمه داد که هیچ، یه ساله هنوزم زندانه.

لاله
1 سال قبل

سلام من فکر می کردم همسرم دندانپزشکه بعد ازدواج فهمیدم مدارک و همه چی جعلیه، یک بار گرفتنش فهمیدم، اگه باز بگیرن چی میشه؟