مجازات جرم توهین در قانون جدید چیست؟

موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا در تهران ارائه دهنده خدمات حقوقی

مجازات جرم توهین
سایر موارد کیفری

جرم توهین چیست؟ جرم توهین در چند دسته تقسیم بندی می شود؟ شرایط لازم برای تحقق جرم توهین چیست؟ مجازات جرم توهین چیست؟ مجازات جرم توهین در قانون جدید چیست؟

جرم توهین چیست؟

جرم توهین رفتاری است که علیه حیثیت افراد انجام می شود و هر عملی مثل انجام کاری، گفتن حرفی، اشاره کردن یا نوشتن مطلبی که باعث کوچک کردن یا خوار و خفیف کردن یا ضعیف نشان دادن فردی شود، توهین به حساب می آید. توهین باعث آزردگی روحی افراد می شود، بنابراین نمی توان به راحتی از این جرم عبور کرد و قانون گذار برای افرادی که با این اعمال سبب آزار روحی دیگران می شوند، مجازات در نظر گرفته است.

وکیل جرم توهین میگوید: با ورود و گسترش فضای مجازی، و افزایش روزافزون تلفن های همراه در کشور، جرم توهین به مراتب بیشتر از گذشته شده است. زیرا توهین می تواند هم به صورت واقعی و هم به صورت مجازی باشد. همچنین توهین می تواند هم به صورت حضوری و هم به صورت غیابی باشد؛ بنابراین اگر فردی، در غیاب دیگری به او توهین کند، مرتکب جرم توهین شده و در صورت شکایت قطعا طبق قانون با وی برخورد خواهد شد. ضمنا در انجام جرم توهین، راست یا دروغ بودن مهم نیست بلکه اصل مطلب این است که گفتار یا رفتار در نظر عرف وهن آور و سبک کننده باشد. در ادامه به بیان مجازات جرم توهین در قانون جدید پرداخته خواهد شد.

◁◁ بیشتر بدانید:  مجازات توهین در فضای مجازی چیست؟

جرم توهین در چند دسته تقسیم بندی می شود؟

مجازات جرم توهین به نوع توهین بستگی دارد و با توجه به اعتبار مقام وشخصیت قربانی جرم، جرم توهین را در سه دسته تقسیم بندی می کنند:

-توهین ساده: هر نوع فحاشی و استفاده از الفاظ رکیک و انجام اعمال تحقیر آمیز مثل ریختن آب دهان، هل دادن تحقیر آمیز، برداشتن کلاه یا روسری افراد عادی شامل این دسته از توهین می شوند.

البته استفاده از کلیه الفاظ رکیک در دسته توهین ساده قرار نمی گیرد و برخی از الفاظ رکیکی که معمولا در دعواها و درگیری ها به کار برده می شود دیگر عنوان توهین ساده به خود نمی گیرد و در دسته های دیگر قرار می گیرند که کاهش مجازات جرم توهین در قانون جدید شامل حال آنها نیز میشود که در ادامه به آن می پردازیم.

مجازات جرم توهین مشدد در قانون جدید چیست؟

خوب است پیش از پرداختن به مجازات جرم توهین در قانون جدید، نگاهی به توهین مشدد بیندازیم. گاهی اوقات به دلیل شأن و منزلتی که شخص توهین شونده دارد، قانون گذار واکنش شدید نسبت به توهین دارد، یعنی در مواردی که توهین شونده دارای موقعیت و منزلت خاص مذهبی، اجتماعی و یا سیاسی باشد مجازات جرم توهین بسیار شدیدتر می باشد. توهین به مقام رهبری قبلی و فعلی، توهین به سایر کارکنان و مقامات دولتی ایران، توهین به مقامات سیاسی خارجی، توهین به صاحبان حرفه ها و مشاغل خاص در این دسته از جرم توهین قرار می گیرد.

نکته: قانون کاهش مجازات حبس تعزیری دربردارنده توهین مشدد موضوع ماده ۶۰۹ کتاب پنجم نیز میباشد. یعنی مجازات این نوع جرم را کاهش داده است.

توهین شامل قذف چیست؟

وکیل متخصص دعاوی کیفری میگوید: اگر فردی از الفاظ رکیکی مانند لواط و یا زنا استفاده کند و به شخصی دیگر نسبت دهد، مستحق اجرای حد قذف می‌باشد. به عبارت دیگر، اگر کسی به دیگری بگوید زنازاده یا حرام زاده یا لواط کارف و قصدش انتساب این اعمال و رفتار باشد و نتواند در محکمه صالح این انتساب را به اثبات برساند، موضوع داخل در صلاحیت جرایم حدود الهی بوده و فاعل، مرتکب جرم قذف، یعنی قاذف شناخته میشود.

در عرف جامعه اسلامی مسجد و اماکن مذهبی، جایی پاک و مقدس است که محل عبادت مؤمنین می باشد و توهین به مسجد و اماکن مذهبی، توهین به مقدسات اسلام  و مؤمنین به حساب می آید و مجازات جرم توهین برای آن اجرا می شود. ولیکن خوب است بدانید که مقررات مواد ۵۱۳ الی ۵۱۵ فصل دوم از کتاب پنجم یعنی بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی، شامل قانون کاهش نشده و مجازات آنها مانند سابق است لذا مجازات جرم توهین در قانون جدید خارج از آن مصادیق است.

شرایط لازم برای تحقق جرم توهین چیست؟

مجازات جرم توهین در قانون جدید دستخوش تغییر شده است ولیکن برای اعمال آن نیازمند این است که شرایط لازم برای وقوع جرم اتفاق بیفتد و بتوانیم اقرار کنیم که توهین صورت گرفته و خواستار مجازات جرم توهین هستیم. وکیل متخصص در زمینه توهین می گوید که برای ثابت شدن جرم توهین باید شرایظ ذیل وجود داشته باشد.

 • موهن بودن رفتار: که تشخیص این مورد با عرف است و عواملی مانند زمان و مکان و طبقه اجتماعی و شخصیت مخاطب و موقعیتی که رفتار توهین آمیز در آن صورت گرفته است، موثر می باشند. صرفا خشونت در کلام توهین به حساب نمی آید و عرف باید آن رفتار را توهین آمیز تلقی کند.
 • وجود مخاطب معین: توهین به خود و توهین به یک گروه کلی جرم نمی باشد. البته اگر گروهی که مخاطب توهین قرار می گیرند، کم و قابل تشخیص باشند و بتوان تمام افراد را شناسایی کرد توهین تلقی می شود.
 • شخص حقیقی بودن مخاطب: چون در قانون برای این جرم از کلمه افراد استفاده شده است پس حتما باید شخص حقیقی باشد و توهین علیه اشخاص حقوقی مانند ادارات دولتی یا شرکت های خصوصی و… جرم محسوب نمی شود.
 • زنده بودن مخاطب: از آن جایی که واژه افراد در متن قانون آورده شده است، بنابراین دلالت بر زنده بودن مخاطب توهین دارد. توهین به مردگان فقط در صورتی توهین به حساب می آید که توهین به بازماندگان تلقی شود.
 • حضوری یا علنی بودن توهین: وجود یکی از دو شرط حضوری یا علنی بودن توهین برای تحقق این جرم لازم و کافی است.
 • توهین باید صریح باشد: الفاظ و یا حرکاتی که موجب توهین شده است باید صریح باشد و به عبارتی تفسیر بردار نباشد. در صورت عدم صراحت، مرتکت به جرم توهین محکوم نخواهد شد.
 • -عدم لزوم ابتدایی بودن توهین: به معنی که لازم نیست حتما توهین ابتدا از طرف فردی صورت بگیرد، بلکه اگر به توهین پاسخ داده شود و واجد شرایط توهین باشد، باز هم توهین محسوب می شود و شخص پاسخ دهنده نیز مجازات جرم جعل به صورت خفیف تر به وی تعلق می گیرد. یعنی مجازات جرم توهین در قانون جدید بر وی نیز اعمال میگردد.
 • نتیجه حاصله: جرم توهین یک جرم مطلق است و حتی اگر کسی که مخاطب توهین قرار گرفته است ناراحت نشود، باز هم جرم توهین از نظر عرف اتفاق افتاده است.
 • سوء نیت در جرم توهین: کسی که توهین می کند حتما باید به موهن بودن رفتار خود آگاه باشد و آگاهانه مرتکب این جرم شده باشد و توهین نباید به دلایلی مثل اختلاف فرهنگی یا زبانی باشد.

انواع مجازاتهای قانونی برای جرم توهین

ابتدا مجازات جرم توهین را مطابق قانون قدیم و بصورت کلی بیان مینماییم. مجازات آن بستگی به این دارد که جرم توهین در چه دسته ای قرار می گیرد. مجازات جرم توهین با توجه به نوع توهین و شان و شخصیت توهین شونده توسط قاضی تعیین می شود.

 • توهین به افراد از قبیل فحاشی و استفاده از الفاظ زشت و رکیک، اگر موجب حد قذف نباشد، مجازات جرم توهین در این شرایط تا ۷۴ ضربه شلاق یا پنجاه هزار تا یک میلیون ریال جزای نقدی خواهد بود.
 • ممکن است توهین مصداق قذف باشد یعنی شامل الفاظ بسیار رکیک مانند لواط و زنا باشد، مجازات جرم توهین در این مواقع شامل موارد زیر می باشد.
 • شخصی که قذف کرده است در صورتی محکوم به حد قذف می شود که در هنگام قذف، فرد قذف شونده بالغ، عاقل، مسلمان، معین و غیر متظاهر به زنا یا لواط باشد. در این شرایط حدّ قذف، هشتاد ضربه شلاق می باشد.
 • اگر قذف شونده، نابالغ، مجنون، غیر مسلمان یا غیر معین باشد، قذف کننده به ۳۱ تا ۷۴ ضربه شلاق تعزیری محکوم می‌شود.

برای جرم توهین معمولا حدود ۵۰ میلیون تومان وثیقه در نظر گرفته می شود که می توان از فیش حقوقی معتبر، جواز کسب و یا سند ملک و ماشین استفاده کرد.

مجازات جرم توهین در قانون جدید چیست؟

مجازات جرم توهین در قانون جدید با توجه به کاهش مجازات حبس های تعزیری، به جزای نقدی تبدیل شده است و در این خصوص افزایش داشته است. مطابق ماده ۱۱ قانون مرقوم، مادتین ۶۰۸ و ۶۰۹ که مربوط به جرایم توهین ساده و توهین مشدد میباشد، مشمول قانون جدید کاهش شده است.

◁◁ بیشتر بدانید:  نحوه شکایت و رسیدگی به جرم ارسال پیامک توهین آمیز

مجازات جرم توهین در قانون جدید
مجازات جرم توهین در قانون جدید

وکیل پرونده توهین

اگر از مجازات جرم توهین در قانون جدید بی اطلاع هستید، اگر برای تنظیم شکواییه و یا تنظیم لایحه نیازمند مشاوره حقوقی هستید و اگر مرتکب این جرم شده اید و بعنوان متهم نیازمند ارائه دفاع در محکمه هستید، و یا توسط قاضی پرونده حکم تعیین شده و نسبت به آن اعتراض دارید، قبل از هر اقدامی توصیه می شود از مشاوره حقوقی تخصصی وکلای موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا استفاده نمایید. برای دریافت سایر خدمات حقوقی با ما تماس حاصل نمایید.

به این نوشته چند ستاره می دهید؟
[تعداد آرا: ۸ میانگین امتیاز: ۴.۳]

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
جرم اسید پاشی و مجازات آن در قانون
نوشتهٔ بعدی
معاونت در اسید پاشی و مجازات آن

دیگر مطالب این دسته بندی

2 پرسش و پاسخ
جدیدترین نظرات
قدیمی ترین نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
فهرست
2
0
سوالات خود را در رابطه با این مطلب مطرح نمایید.x